هدر موبایل
1398/01/10 10:33:00
سرویس اجتماعی
شیویاری:

ساختارهای وزارت بهداشت باید در جهت تقویت حوزه پیشگیری تغییر کند

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، بابیان‌اینکه باید ساختارهای وزارت بهداشت برای تقویت حوزه پیشگیری تغییر پیدا کند تاکیدکردکه تحقق این مهم قطعا نقش موثری در کاهش هزینه‌های حوزه سلامت خواهد داشت.
ساختارهای وزارت بهداشت باید در جهت تقویت حوزه پیشگیری تغییر کند عضو کمیسیون بهداشت مجلس، بابیان‌اینکه باید ساختارهای وزارت بهداشت برای تقویت حوزه پیشگیری تغییر پیدا کند تاکیدکردکه تحقق این مهم قطعا نقش موثری در کاهش هزینه‌های حوزه سلامت خواهد داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201902108354782009.jpg ساختارهای,وزارت,بهداشت,باید,در,جهت,تقویت,حوزه,پیشگیری,تغییر,کند Icana

یعقوب شیویاری در گفت و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، با بیان اینکه پیشگیری در حوزه سلامت از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: پیشگیری یکی از اصول مهم حوزه سلامت بوده که هم در جلسات کمیسیون بهداشت و درمان بر ضرورت تقویت این بخش تاکید شده و هم در مفاد برنامه ششم توسعه بدان اشاره شده است.

درمان محور بودن از معایب طرح تحول سلامت بود

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: برغم اینکه اجرای طرح تحول سلامت نکات مثبت فراوانی را در پی داشت، اما بار منفی هم به همراه داشته است که یکی از آنها نبود توجه به حوزه پیشگیری است، چرا که طرح تحول سلامت درمان محور بود.                                 

وی تصریح کرد: افزایش تخت بیمارستانی و تجهیز این مراکز از محاسن اجرای طرح تحول سلامت بود، اما چنانچه بخواهیم تمام منابع موجود در حوزه سلامت را به سمت حوزه درمان ببریم، قطعا نمی‌تواند پاسخگوی نیاز بیماران باشد، بنابراین لازم است به پیشگیری به عنوان راهی برای کاهش هزینه‌های درمان توجه شود.

شیویاری یادآور شد: دکتر نمکی به مجلس قول داده است که در حوزه پیشگیری اقدامات اثرگذاری انجام دهد، کما اینکه در برنامه‌های خود نیز بدان اشاره کرده بود، بنابراین باید ساختارهای وزارت بهداشت برای تقویت این حوزه تغییر پیدا کند که قطعا نقش موثری در کاهش هزینه‌های این بخش خواهد داشت.

پزشکان در تجویز اقدامات تشخیصی خودکنترلی داشته باشند

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: یکی دیگر از مواردی که در حوزه سلامت باید اصلاح شود، ایجاد هزینه توسط پزشکان بوده که از طریق تجویز دارو یا آزمایش‌های گوناگون اعمال می‌کنند، بنابراین باید این قشر به گونه‌ای اقدام کنند که هزینه درمان کمتری به بیماران تحمیل شود و به نوعی خودکنترلی داشته باشند، ضمن اینکه کاهش هزینه‌ها در این حوزه نیازمند تعامل بیشتر بین سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت است تا در پی آن نحوه هزینه‌کردها در حوزه بهداشت و درمان به خوبی مدیریت شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: تامین مطالبات پزشکان از دیگر مواردی است که نیاز به اصلاح دارد و باید به صورتی برنامه‌ریزی شود که به موقع پرداخت شود، چرا که پدیده زیرمیزی که قرار بود در پی اجرای طرح تحول سلامت به صفر برسد، بار دیگر به دلیل بی‌توجهی به مطالبات این قشر بازگشته است که اقدام ناپسندی است و وجود آن سازمان نظام پزشکی را نیز زیرسوال می‌برد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet