هدر موبایل
1397/12/12 10:29:51
سرویس صحن
نمایندگان موافقت کردند؛

ارجاع نحوه تعیین لیست انتخاباتی احزاب به کمیسیون شوراهای مجلس

نمایندگان مجلس با ارجاع نحوه تعیین لیست انتخاباتی احزاب به کمیسیون شوراها برای بررسی بیشتر موافقت کردند.
ارجاع نحوه تعیین لیست انتخاباتی احزاب به کمیسیون شوراهای مجلس نمایندگان مجلس با ارجاع نحوه تعیین لیست انتخاباتی احزاب به کمیسیون شوراها برای بررسی بیشتر موافقت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201703100499878325.jpg ارجاع,نحوه,تعیین,لیست,انتخاباتی,احزاب,به,کمیسیون,شوراهای,مجلس Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 12 اسفند) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ارجاع ماده 5، 7 و 8 این طرح به کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با 190 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 247 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ماده ۵ ارجاع شده به کمیسیون آمده است؛ یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده ۷ مکرر (3) به قانون الحاق می شود

ماده ۷ مکرر۳- احزاب و گروههای سیاسی می توانند پس از تأیید صلاحیت داوطلبان و حداقل تا 48 ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی نامزدها، فهرست انتخاباتی خود را تنظیم و به هیأت اجرائی مرکزی و یا هیأت اجرائی استان حسب مورد اعلام نمایند. فهرستها باید به صورت استانی و کامل ارائه شده و برای هر حوزه انتخابیه فرعی، به تعداد کرسی های آن حوزه در مجلس، داوطلب معرفی گردد.

تبصره ۱- احزاب مکلفند در هنگام ارائه فهرست، موافقت کتبی داوطلبان مبنی بر عضویت در فهرست را ارائه کنند. نام هیچ داوطلبی نباید در بیش از یک فهرست درج شود.

تبصره ۲- چنانچه فرد یا افرادی از نامزدهای مذکور در فهرست ها به دلایل قهری یا به درخواست کتبی نامزد پس از ثبت نام و حداقل تا بیست و چهار ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی از فهرست خارج شوند، حزب یا احزاب ارائه کننده فهرست می توانند از میان سایر داوطلبان تأیید صلاحیت شده در حوزه انتخابیه موجود در حوزه فرعی، با رعایت مفاد این ماده فهرست خود را تکمیل کنند.

تبصره ۳- ارائه فهرست صرفا توسط دبیر کل احزاب ملی و استانی که طبق قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی، مجوز فعالیت دارند و همچنین مقامات مسئول گروهها و تشکلهای قانونی صورت می گیرد. احزاب استانی صرفا جهت حوزه انتخابیه استان محل فعالیت خود حق ارائه فهرست انتخاباتی دارند.

تبصره 4- ارائه فهرست ائتلافی توسط احزاب و گروههای موضوع تبصره فوق بلامانع است. ائتلافهای مزبور باید حسب مورد به اطلاع ستاد انتخابات کشور و ستاد انتخابات استان برسد.

تبصره ۵- هر فهرست دارای یک عنوان است و چنانچه عنوان فهرست متفاوت از عنوان حزب با احزاب یا گروههای ارائه کننده آن فهرست باشد، عنوان مزبور با رعایت تبصره (4) ماده (۲) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی باید به تأیید وزارت کشور برسد.

تبصره 6- ملاک رأی در انتخابات موضوع این قانون، فهرست نامزدها، نام نامزدها و در صورت اختلاف فی مابین فهرست و نام نامزدها مبنای نام نامزدها است.

همچنین در ماده ۷ طرح مذکور ذکر شده که ماده (۸) قانون به شرح ذیل اصلاح و تبصره های (۲) و (۳) آن حذف می شود.

ماده ۸- از هر حوزه انتخابیه فرعی در حوزه انتخابیه اصلی نامزد با نامزدهایی که حداقل پانزده درصد(۱۵) آرای صحیح مأخوذه حوزه انتخابیة فرعی را کسب کرده و بالاترین رای را در کل استان به دست آورده اند، به عنوان نماینده به مجلس شورای اسلامی راه پیدا می کنند.

ماده ۸ ارجاع شده به کمیسیون نیز بیان می دارد؛ ماده (۹) قانون و تبصره (۱) آن به شرح ذیل اصلاح و تبصره های (۲)، (۳)، (4) و (5) آن حذف و شماره تبصره های بعدی به ترتیب اصلاح می شود.

ماده ۹- هرگاه برای یک یا چند کرسی حد نصاب مقرر در ماده (۸) این قانون حاصل نشود، به تعداد دوبرابر کرسی مورد نیاز از میان نامزدهایی که بیشترین رای را در حوزه فرعی کسب نموده اند، آرای حوزه انتخابیه اصلی شمارش و نامزد یا نامزدهایی که بیشترین رأی را کسب نموده اند به مجلس راه می یابند.

تبصره - در صورتی که تعداد نامزدهای باقی مانده کمتر از دو برابر باشد، نامزد یا نامزدهایی که بیشترین رای را در سطح استان کسب کرده باشند به عنوان نماینده به مجلس راه می یابند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet