هدر اصلی
1397/12/12 12:04:23
سرویس فرهنگی
بیرانوندی:

دانشگاه نباید به خاطر پژوهش پولی از دولت بگیرد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دانشگاه نباید به خاطر پژوهش پولی از دولت بگیرد، گفت: بسیاری از نهادها خواستار این هستند که نهادی پژوهشی در کنار دستگاه اجرایی خود داشته باشند در حالی که این امور از وظایف دانشگاه بوده و باید به آن واگذار شود.
دانشگاه نباید به خاطر پژوهش پولی از دولت بگیرد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دانشگاه نباید به خاطر پژوهش پولی از دولت بگیرد، گفت: بسیاری از نهادها خواستار این هستند که نهادی پژوهشی در کنار دستگاه اجرایی خود داشته باشند در حالی که این امور از وظایف دانشگاه بوده و باید به آن واگذار شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201902103120081705.jpg دانشگاه,نباید,به,خاطر,پژوهش,پولی,از,دولت,بگیرد Icana

محمد بیرانوندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با اشاره به رشد کمی مقالات علمی، اظهار کرد: متأسفانه تمرکز بیش از حد بر روی یک موضوع، فقط ما را به لحاظ کمی جلو می‌اندازد و به لحاظ کیفی این مقالات درد و گره‌ای از کشور باز نمی‌کند.

نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس با بیان اینکه دانشگاه نسل سوم باید به نحوی باشد که کار در کنار دانشگاه و دانشگاه در کنار کار قرار گیرد، افزود: دانشگاه‎ها باید مأموریت محور باشند و برای برون رفت از وضعیتی که امروز گریبان اقتصاد کشور را گرفته است، راهکار ارائه دهد.

دانشگاه باید برای جامعه ثروت آفرینی کند

وی اضافه کرد: دانشگاه قرار نیست به خاطر پژوهشی که انجام می‌دهد، پولی از دولت بگیرد بلکه قرار است با حل معضلات ثروت هم به جامعه افزوده کند؛ در حال حاضر در بودجه نویسی در خصوص بودجه پژوهشی به طور معمول همان بودجه سال‌های گذشته به علاوه نرخ تورم در نظر گرفته می‌شود و این روالی است که طی سال‌های گذشته وجود داشته است.

بیرانوندی یادآور شد: البته امسال در قانون بودجه رقمی برای حوزه پژوهش در نظر گرفته شد که به نظر می‌رسد، بودجه عملکردی سال گذشته به علاوه افزایش نرخ تورم لحاظ شده و به همین دلیل چنین رقمی در لایحه بودجه سال 98 پیش بینی شد.

رویه غلط ایجاد نهادی پژوهشی در کنار هر دستگاه اجرایی

وی با بیان اینکه بسیاری از نهادها خواستار این مسئله هستند که نهادی پژوهشی در کنار دستگاه اجرایی خود داشته باشند در حالی که این امور پژوهشی باید به دانشگاه واگذار شود، افزود: از سال‌های دور با عنایت به الگوهای توسعه‌ای دنیا، مد نظر داشتیم که آموزش در دبیرستان‌ها باید تبدیل به شهروند خوب بودن شود.

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: پژوهش یکی از وظایف اصلی دانشگاه بوده و دانشگاه باید این مسئله را به صورت هدفمند و برای حل مشکلات کشور در دستور کار خود قرار دهد/

پایان پیام

خبرنگار: احسان کاظم زاده نظری

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet