هدر اصلی
1397/12/18 08:57:40
سرویس فرهنگی

اصلاح سبک زندگی در سطوح مختلف آموزشی ممکن می‌شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اصلاح سبک زندگی و الگوی مصرف در سطوح مختلف آموز‌ش عالی ممکن می‌شود به همین دلیل آموزش و پرورش باید به وظایف پرورشی خود عمل کند.
اصلاح سبک زندگی در سطوح مختلف آموزشی ممکن می‌شود عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اصلاح سبک زندگی و الگوی مصرف در سطوح مختلف آموز‌ش عالی ممکن می‌شود به همین دلیل آموزش و پرورش باید به وظایف پرورشی خود عمل کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201604106951461083.jpg اصلاح,سبک,زندگی,در,سطوح,مختلف,آموزشی,ممکن,می‌شود Icana

علیرضا محجوب  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه  ملت، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر سبک زندگی و پرهیز از اشرافی‌گری گفت: مهمترین موضوعی که در اقتصاد، الگوی مصرف می‌دانیم و آن را به سبک زندگی تعبیر کردیم، الگوی مصرف در جامعه است. اساسا جوامعی را پیشرفته و از نظر اقتصادی رو به جلو می‌دانیم که فرهنگ پس‌انداز و کمتر مصرف کردن و بیشتر پس‌انداز کردن را ملاک قرار دهد و اجتناب از توسعه مصرف و توسعه فرهنگ مصرفی را ضروری بداند. اگر جامعه‌ای به دنبال پس‌انداز و به دور از مصرف باشد، آن جامعه رو به پیشرفت است چراکه ثروت‌ها در حال افزایش است.

سبک زندگی مطلوب ما همان سبک زندگی اسلامی است که مبتنی بر قناعت و فرهنگ پس‌انداز است

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی افزود: هر جامعه‌ای که رو به مصرف باشد، ثروت‌هایش رو به کاهش است و قاعدتا آینده قابل قبولی نخواهد داشت. سبک زندگی مطلوب ما همان سبک زندگی اسلامی است که مبتنی بر قناعت و فرهنگ پس‌انداز است چراکه اساسا تعریف اقتصاد این است، علمی با منابع محدود برای ارضای امیال نامحدود.

فرهنگ کاهش مصرف می‌تواند الگوی سبک زندگی باشد

وی ادامه داد: تقاضاهای انسان نامحدود است و منابع خداوند محدود و باید آنطور که فرهنگ اسلام در قرآن گفته و فرهنگی مقتصد یعنی فرهنگ میانه‌ی رو به کاهش مصرف است، عمل کنیم؛ دیدن افرادی که توانایی مصرف را ندارند ما را به قناعت، امساک، خودداری و تقوای در مصرف و پاسخ به امیال انسانی سوق می‌دهد. 

امام راحل هنگامی که می‌خواستند وضو بگیرند در هر بار از شستن و ارکان وضو، شیر آب را می‌بستند و آب را به اندازه‌ای که برای ریختن روی دست لازم بود برمی‌داشتند و یا از هر اتاقی که خارج می‌شدند چراغ را خاموش می‌کردند و در محیطی که بودند نورافشانی نمی‌کردند. اینها الگوی مصرف و سبک زندگی ما است.

در شرایط تحریم باید رمضانی باشیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در شرایط تحریم باید رمضانی باشیم و امساک کامل داشته باشیم، تصریح کرد: رمضان یعنی به جای 3 وعده 2 وعده بخوریم. باید به جای مصارف متعدد، چشمان خود را از هر چیزی که به سمت انسان کشیده می‌شود نگه داریم و این بسیار ضروری است که تفاوت تحریم و غیر تحریم  را بدانیم. در شرایط تحریم باید امساک کنیم و فکر کنیم که رمضان است.

به جای آموزش باید پرورش را ملاک قرار دهیم

محجوب در پاسخ به این سوال که وظیفه دولت و آموزش و پرورش در ترویج سبک زندگی چیست، با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند در ترویج سبک زندگی اسلامی موثر باشد افزود: اگر در آموزش و پرورش به جای آموزش، پرورش را ملاک قرار دادیم و به جای بنیادهای آموزشی، بنیادهای پرورشی و سبک زندگی را پرورش دهیم و از کسانی استفاده کنیم که خودشان نه تنها تعلیم دهنده بلکه ترویج دهنده این شیوه‌ها هستند، جامعه حتما موفق خواهد بود.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اصلاح سبک زندگی و الگوی مصرف در سطوح مختلف آموزش‌عالی ممکن می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet