هدر اصلی
1397/12/18 08:40:20
سرویس فرهنگی

در زمینه فرهنگی همپای اقتصاد و علم حرکت نکردیم

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: متاسفانه نتوانستیم پیوست فرهنگی را برای موفقیت‌ها و دستاوردهایی که بعد از انقلاب داشتیم، فراهم کنیم.
در زمینه فرهنگی همپای اقتصاد و علم حرکت نکردیم عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: متاسفانه نتوانستیم پیوست فرهنگی را برای موفقیت‌ها و دستاوردهایی که بعد از انقلاب داشتیم، فراهم کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201607107770621913.jpg در,زمینه,فرهنگی,همپای,اقتصاد,و,علم,حرکت,نکردیم Icana

غلام محمد زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر سبک زندگی و پرهیز از اشرافی‌گری گفت: مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته چندین بار بر سبک زندگی تاکید داشتند و معتقد بودند که اگر ما بتوانیم در حوزه‌های گوناگون به تراز شرایطی که نظر اسلام و جمهوری اسلامی است برسیم باید به ضروریات آن که اصلاح سبک زندگی و تطبیق سبک زندگی با الگوی زندگی ایرانی اسلامی است، توجه کنیم.

تا زمانی که سبک زندگی را نتوانیم متناسب با الگوی مورد نظر هماهنگ کنیم، نمی‌توانیم به آن برازندگی که در سطح بین‌المللی است دست پیدا کنیم

نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا در مجلس افزود: طبیعتا این موضوع هم در رفتارهای اجتماعی و هم اقتصادی معرف الگوی ایرانی اسلامی است  که از یک فرهنگ و قدمت بالا و برازندگی بسیار خوبی در دنیا برخوردار است. تا زمانی که سبک زندگی را نتوانیم متناسب با الگوی مورد نظر هماهنگ کنیم، نمی‌توانیم به آن برازندگی که در سطح بین‌المللی از نظر رفتار اجتماعی و اقتصادی است دست پیدا کنیم. بنابراین این یک ضرورت است و به راحتی می‌تواند در جامعه ایجاد شود چراکه بستر آن به خواست رهبری و برنامه‌هایی که در حوزه‌های اجتماعی فرهنگی بر اساس مکتب و دین ما به عنوان زیرساخت وجود دارد، فراهم است. زمانی که این شرایط وجود دارد پس دستیابی به آن فراهم است و امر محالی نیست.

نگاهمان باید به الگوهای اقتصادی و رفتاری خودمان باشد

وی ادامه داد: باید اراده کرد و متکی به این باشیم که فرهنگ غنی اجتماعی داریم و نگاهمان باید به الگوهای اقتصادی و رفتاری خودمان باشد. نباید زندگی، تجملات و تشریفات خود را از دیگران الگو بگیریم بلکه می‌توانیم الگوسازی کنیم چراکه این بستر برای ما فراهم است و چهارچوب‌ها و شاکله زندگی و فرهنگ و آیین و مکتب ما این بستر را برای این موضوع در اختیار ما قرار داده و می‌توانیم استفاده کنیم.

رعایت سبک زندگی اسلامی ایرانی یک ضرورت است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سبک زندگی اسلامی ایرانی می‌تواند در اقتصاد و رفتار اجتماعی و فردی کمک کننده باشد، تصریح کرد: سبک زندگی می‌تواند ما را در رفتار فردی به تراز یک انسانی که در مکتبمان  به عنوان یک انسان ایده‌آل تعریف شده، برساند بنابراین رعایت سبک زندگی اسلامی ایرانی یک ضرورت است و زیرساخت‌های لازم را دارد به همین دلیل اراده لازم دارد و الگوی آن را داریم.

متاسفانه نتوانستیم پیوست فرهنگی را برای موفقیت‌ها و دستاوردهایی که بعد از انقلاب داشتیم، فراهم کنیم

اگر الگوی زندگی را در شرایط تحریم به فرهنگ تبدیل کنیم موفق خواهیم شد

زارعی با انتقاد از اینکه در زمینه مسائل فرهنگی همپای اقتصاد، علم و سایر توفیقاتی که داشتیم حرکت نکردیم گفت: متاسفانه نتوانستیم پیوست فرهنگی را برای موفقیت‌ها و دستاوردهایی که بعد از انقلاب داشتیم، فراهم کنیم. متولیان فرهنگی و یا افراد جامعه کم کاری کردند؛ بنده فکر می‌کنم که اگر فرهنگ زندگی و الگوی زندگی را در شرایط تحریم به فرهنگ تبدیل کنیم موفق خواهیم شد. به عنوان مثال اگر محیط زیست را به عنوان یک فرهنگ بدانیم، همگی در حفظ محیط زیست در کوچکترین تا بالاترین موضوعات آن را رعایت می‌کنیم چراکه می‌گوییم این یک موضوع فراگیر و ملی است و باید در حفظ آن مشارکت کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در زمان تحریم نیز برای اینکه بخواهیم از این تحریم عبور کنیم نباید اینگونه فکر کنیم که نباید رفتاری متناسب با این شرایط داشته باشیم اما دیگران این شرایط را رعایت کنند یا نکنند و یا دولت و نظام باید این شرایط را فراهم کنند. رفتار فردی، اجتماعی و حکومتی و برنامه فرهنگی همگی یک پکیج است.

 فرهنگ و برنامه می‌تواند ما را از شرایط تحریم عبور دهد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه دو عامل فرهنگ و برنامه می‌تواند ما را از شرایط تحریم عبور داده و آن را برای ما آسان کند خاطر نشان کرد:  این دو عامل در شرایط غیرتحریم نیز ما را به قله می‌رساند و می‌تواند ما را به الگوی سبک زندگی ایرانی اسلامی برساند. بنابراین همه این موارد یک زیربنای فرهنگی است که این زیربنا متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته و باید پیوست فرهنگی متناسب با رفتارها، کارها و شرایط را فراهم کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet