هدر اصلی
1397/12/16 14:25:46
سرویس سیاسی
میرزایی تاکید کرد؛

جمهوری اسلامی ایران بازیگر کلیدی عرصه سوریه است

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی معتقد است در موضوع تحولات سوریه بازیگران دیگر سعی می‌کنند از طریق مذاکرات،ائتلاف‌ها و توافق روی موقعیت سایر بازیگران تأثیر بگذارند.
جمهوری اسلامی ایران بازیگر کلیدی عرصه سوریه است رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی معتقد است در موضوع تحولات سوریه بازیگران دیگر سعی می‌کنند از طریق مذاکرات،ائتلاف‌ها و توافق روی موقعیت سایر بازیگران تأثیر بگذارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201809100174816111.jpg جمهوری,اسلامی,ایران,بازیگر,کلیدی,عرصه,سوریه,است Icana

جلال میرزایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به صحبت های نتانیاهو درباره حذف ایران از تحولات سوریه، گفت: بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در سوریه حضور دارندو این بازیگران بر تحولات سوریه تأثیر دارند؛ایران،روسیه،اسرائیل و ترکیه این کشورها در سوریه تأثیرگذار هستند،ضمن اینکه آمریکایی‌ها هم در آنجا پایگاه نظامی دارند و عربستان و امارات از طریق حمایت از گروه‌های تروریستی تا الان بر روی تحولات سوریه تأثیر گذاشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

 

نماینده مردم ایلام،ایوان و چرداول درمجلس با بیان اینکه الان موقعیت امارات و عربستان سعودی انفعالی است و در حالت انفعال هستند،مطرح کرد:امارات و عربستان در سوریه موقعیت قبلی را ندارند و جایگاه قبلی را برای تأثیرگذاری در تحولات سوریه از دست داده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه الان میان بازیگران هم رقابت وجود دارد،هم گفت‌وگو و هم تقابل وجود دارد،مطرح کرد: مثلا میان ایران ورژیم صهیونیستی تقابل برقرار است و میان ایران، ترکیه و روسیه رقابت وجود دارد و در کنار رقابت گفت‌وگو و مذاکره هم انجام می دهند،میان بازیگران دیگر مانند اسرائیل و روسیه گفت‌وگو است،میان اسرائیل و ترکیه تبادل نظر وجود دارد.

رژیم صهیونیستی به دنبال خروج و تضعیف موقعیت ایران  از معادلات آینده سوریه است

میرزایی با بیان اینکه هیچ کشوری نمی تواند نقش ایران در تحولات سوریه را کم رنگ کند، تاکید کرد: ایران یک بازیگر کلیدی عرصه سوریه است و با بازیگران عرصه سوریه مثل روسیه، ترکیه ارتباط، تعامل و گفت‌وگو دارد و این گفت‌وگوها الان در دوره‌های زمانی مشخص برگزار می‌شود و این گفت‌وگوها توانسته است در برقراری ثبات در سوریه کمک کند.

وی با بیان اینکه در موضوع تحولات سوریه بازیگران دیگر سعی می‌کنند از طریق مذاکرات، ائتلاف‌ها و توافق روی موقعیت سایر بازیگران تأثیر بگذارند، تاکید کرد: به هر حال رژیم صهیونیستی دشمنی خود با جمهوری اسلامی را پنهان نمی‌کند و  به دنبال خروج و تضعیف موقعیت ایران از معادلات آینده سوریه است و تلاشش را هم می‌کند؛ اما اینکه تا چه اندازه آنها بتوانند موفق بشوند، در آینده مشخص خواهد شد.

اسرائیل ابزارهایی برای فشار آوردن بر دیگر بازیگران صحنه سوریه دارد

عضوکمیسیون انرژی مجلس با تاکید براینکه اسرائیل ابزارهایی برای فشار آوردن بر دیگر بازیگران صحنه سوریه دارد، اظهار کرد: خود ایران هم ابزارهایی در اختیار دارد و این موضوع بستگی به روند تحولات در ماه‌های آینده دارد؛ اینکه سایر بازیگران چه موضعی را بگیرند،خود دولت سوریه چه موضعی دشته باشد و از چه مواضعی دفاع کند و ایران چطور بتواند خودش را با فشارها و تهدیدها تطابق دهد.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور بشار اسد در کشورمان و دیدار با مقام معظم رهبری و دیگر مقامات کشور، تصریح کرد: بشار اسد قبل از اینکه به ایران بیاید در روسیه حضور داشت، به هر حال روابط سوریه و بشار اسد با روسیه و ایران ویژه است؛اما با سایر بازیگران این گونه نیست. بنابراین خود بشار اسد تصمیم گیر سوریه است و بشار در نهایت تصمیم می‌گیرد که سوریه با کدام کشورها نزدیک باشد یا از کدام کشورها دور شود.

گفتنی است؛ بنیامین نتانیاهو،در جریان نشست هفتگی کابینه در رابطه با سفر رسمی هفته گذشته خود به مسکو گفت: با روسیه در خصوص اخراج نیرو‌های نظامی خارجی از سوریه به یک توافق دست یافتیم.

نخست‌وزیر اسرائیل ادامه داد: با "ولادیمیر پوتین"رئیس‌جمهور روسیه درباره ادامه فعالیت مکانیزم هماهنگی نظامی میان ارتش روسیه و اسرائیل نیز به توافق رسیدیم. در دیدار با پوتین به صورت آشکار گفتم که به استقرار نیروهای ایران در سوریه اجازه نخواهیم داد و همچنین اقدامات نظامی اسرائیل علیه نیروهای ایران در سوریه ادامه خواهد داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet