هدر موبایل
1397/12/19 10:40:23
سرویس فرهنگی
ذوالقدر مطرح کرد:

اختصاص 20 میلیارد تومان برای روزآمدسازی و تجهیز کتابخانه‌ها در بودجه 98

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس برای روزآمدسازی و تجهیز کتابخانه های عمومی، گفت: ۲۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ برای روزآمدسازی و تجهیز کتابخانه ها پیش بینی شده است.
اختصاص 20 میلیارد تومان برای روزآمدسازی و تجهیز کتابخانه‌ها در بودجه 98 نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس برای روزآمدسازی و تجهیز کتابخانه های عمومی، گفت: 20 میلیارد تومان در بودجه 98 برای روزآمدسازی و تجهیز کتابخانه ها پیش بینی شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201903100487789101.jpg اختصاص,20,میلیارد,تومان,برای,روزآمدسازی,و,تجهیز,کتابخانه‌ها,در,بودجه,98 Icana

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری بازدید دیروز ( شنبه، 18 اسفند ماه) خود از کتابخانه عمومی بازگشایی شده باباطاهر در مورد طرح کتابخانه‌گردی در کتابخانه‌های عمومی تازه تاسیس که امسال برای دومین دوره برگزار می‌شود، گفت: طرح بسیار خوبی است و سال گذشته نیز در نخستین دوره این طرح از کتابخانه ای در شهرستان لواسان بازدید داشتم.

سیده فاطمه ذوالقدر

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: این طرح موجب می شود تا مسئولان توجه ویژه ای به حوزه نشر و کتابخوانی داشته باشند و  از سویی با آخرین تحولات و نیازهای کتابخانه های عمومی از نزدیک آشنا شوند و فرصتی ایجاد شود تا پای صحبت مدیران این مراکز بنشینند.

وی ادامه داد: انتظار می رود دیگر کتابخانه های عمومی کشور هم به مرور در مسیر نوسازی و تجهیز قرار بگیرند کتابخانه بابا طاهر در این زمینه مدل مناسبی را ارائه می کند که می تواند در بازسازی دیگر مراکز این نهاد هم مورد توجه قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: به عنوان مثال اختصاص و تجهیز بخش ویژه ای از کتابخانه به کودکان و نوجوانان  الگوی مناسبی را در این جهت ارائه می دهد و موجب می شود کودکان و نوجوانان ما رغبت بیشتری برای گذراندن اوقات خود در این فضا نشان دهند.

ذوالقدر در رابطه با میزان تاثیرگذاری طرح کتابخانه گردی در کتابخانه های عمومی تازه تاسیس بیان کرد: این طرح پای طیف های مختلفی از مسئولان و متولیان امور فرهنگی را به کتابخانه های عمومی باز می کند و این بازدید ها موجب می شود تا آشنایی نزدیک تری با این مراکز ایجاد شود از سویی در اثر این مراودات می توان در آینده تعامل های بیشتری میان نهادهای مختلف و نهاد کتابخانه های عمومی متصور شویم که به هم افزایی و مشارکت های بیشتر در این عرصه منجر خواهد شد. 

تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس برای روزآمدسازی و تجهیز کتاب خانه های عمومی

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به بودجه بخش فرهنگ در سال 98 تصریح کرد: امسال با توجه به اولویت های خاصی که در بحث بودجه کشور مطرح بود، بودجه فرهنگی با کاهش روبه رو شده بود؛ اما در کمیسیون فرهنگی تلاش کردیم تا به ویژه در ارتباط با نهاد کتابخانه های عمومی و خصوصاً در ارتباط با روزآمدسازی و تجهیز این مراکز کمک های ویژه ای را در نظر بگیریم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: کتابخانه های عمومی ما قطعاً برای تجهیز و شاداب تر کردن فضا نیاز به بودجه کافی دارند تا بتوانیم این مراکز را با استانداردهای بین المللی دنیا تطابق دهیم که بر این اساس و با تلاش کمیسیون فرهنگی 20 میلیارد تومان برای تجهیز و روزآمدسازی کتابخانه ها در سال 98 تصویب شد که امیدواریم این بودجه بدون تبعیض در اختیار تمام استان های کشور قرار بگیرد، همچنین  انتظار می رود در سال های آتی نیز موفق به تامین اعتبار لازم در این زمینه بشویم و بودجه های لازم را به این امر اختصاص بدهیم.

لزوم برنامه ریزی برای ارتقای سرانه مطالعه در کشور

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دهم، با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای ارتقای سرانه مطالعه در کشور گفت: مشکلی که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم بحث سرانه مطالعه در کشور است که نسبت به کشورهای اروپایی آمار پایینی است؛ و اگر بودجه لازم در این زمینه تامین نشود متاسفانه با افت بیشتر سرانه مطالعه روبه رو خواهیم شد یکی از راه هایی افزایش آمار سرانه مطالعه تجهیز و به روز رسانی کتابخانه ها است که با توجه به شرایطی که در اثر گرانی بهای کاغذ به وجود آمده در حال حاضر ممکن است تهیه کتاب برای خانواده ها دشوارتر باشد.

وی ادامه داد: این در حالی است که فضای سالم و مجهز کتابخانه ها می تواند این اشکال را تا اندازه زیادی جبران کند البته استقبال نسل جوان از محیط کتابخانه های عمومی نشان می دهد که اشتیاق به مطالعه در جامعه وجود دارد و این وظیفۀ ما است که این اشتیاق را با کمک ها و حمایت هایمان تقویت کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet