خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/11 15:08:00
سرویس کمیسیون ها
در این هفته صورت می‌گیرد

بررسی آلودگی برنج‌های وارداتی در کمیسیون بهداشت

**کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در جلسات هفته جاری خود گزارش مشترک سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص برنج‌های وارداتی را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،  کمیسیون آموزش و تحقیقات در این هفته بررسی طرح یک فوریتی الزام وزارت آموزش و پرورش به تدوین برنامه احیاء تقویت و سیاستگذاری مراکز تربیت معلم و معارفه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  و  همچنین معارفه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونین وی و همچنین بررسی وضعیت آموزش پزشکی و تحقیقات را در دستور کار خود دارد.

در کارگروه آموزش و پرورش این کمیسیون نیز ساماندهی نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش مورد بررسی قرار گرفته و کارگروه تحقیقات و فناوری نیز بررسی لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات را ادامه خواهد داد.

در جلسات هفته جاری کمیسیون اجتماعی نیز لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به مقاوله‌نامه کار دریایی مصوب سازمان بین‌المللی کار، طرح بهسازی قراردادهای موقت کار و شرکتهای پیمانکار نیروی‌انسانی، رسیدگی به مسائل و مشکلات کارگران نی‌بر شرکت نیشکر هفت‌تپه وطرح یک فوریتی سرمایه‌گذاری، توسعه اشتغال و بخش خصوصی مورد بررسی اعضا قرار خواهد گرفت.

همچنین این کمیسیون با دعوت ‌از هیأت‌مدیره اتحادیه فرش دستباف ایران، وضعیت اتحادیه را بررسی کرده و با کمیسیون مشترک لایحه اصلاح موادی از قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1382 نیز نشست مشترکی برگزار خواهد کرد.

کارگروه‌ اشتغال و روابط کار این کمیسیون، رسیدگی به طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ادامه می‌یابد و کارگروه ویژه رسیدگی به طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران و نیز کارگروه رفاه اجتماعی نیز بررسی طرح یک فوریتی شناسایی مصدومین شیمیایی در مناطق بمباران شده دولتی در دستور می‌باشد.

بر اساس این گزارش، کمیسیون اقتصادی در جلسات هفته جاری خود با مسؤولین سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان خصوصی‌سازی  نشست مشترکی خواهد داشت.

همچنین تقاضای تحقیق و تفحص عده‌ای از نمایندگان مجلس از عملکرد بانک‌های دولتی و تعیین هیأت رسیدگی به تحقیق و تفحص مذکور و نیز لایحه اساسنامه هیأت رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات در این کمیسیون بررسی خواهد شد.

کمیسیون اقتصادی همچنین لایحه یک فوریتی توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجراء سیاست‌های‌کلی اصل چهل‌وچهارم (44) قانون اساسی را پس از بررسی در کارگروه مربوطه در روز دوشنبه مورد رسیدگی قرار خواهد داد.

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی استماع گزارش روند پیگیری استیفای حقوق جانبازان و قربانیان جنگ شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران،  بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363 که از صحن مجلس شورای اسلامی اعاده شده، ادامه بررسی طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و نیز ادامه بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکلهای اول و دوم الحاقی به کنوانسیونهای ژنو 1977 را در دستور کار جلسات هفته جاری خود دارد.

در کارگروه روابط خارجی این کمیسیون نیز لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به مقاوله‌نامه کار دریایی مصوب سازمان بین‌المللی کار بررسی می‌شود.

به گزارش خانه ملت، کمیسیون انرژی نیز بررسی طرح اصلاح بند (7) ماده واحده قانون بودجه سال 1388 کل کشور و بررسی ساماندهی صادرات گاز را در دستور کار این هفته خود دارد.

این کمیسیون همچنین با دعوت از وزیر نفت ضمن معارفه و استماع گزارشی از آخرین وضعیت صنعت نفت کشور، سؤال "احمد توکلی" نماینده تهران را بررسی می‌کند.          

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات نیز در این هفته لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای اجراء سیاست‌های کلی اصل 44 را بررسی کرده و نسبت به تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد دولت در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نتایج و دستاوردهای انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

همچنین این کمیسیون بررسی گزارش دیوان محاسبات مبنی بر عدم رعایت و اجراء بند (40) و ماده واحده قانون بودجه سال 1388 کل کشور را در دستور دارد.

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با دعوت از وزیر راه و ترابری جهت بحث و تبادل‌نظر پیرامون برنامه‌های وی و مشکلات مربوط به حمل و نقل را بررسی می‌کند.

در کمیسیون بهداشت و درمان گزارش مشترک سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص برنج‌های وارداتی، سوسیس و کالباس و نیز طرح مقررات امور پزشکی، دارویی و مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی بررسی می‌شود.

این کمیسیون همچنین گزارش سازمان تأمین اجتماعی درخصوص وظایف قانونی، برنامه و اولویتها، موفقیت و مشکلات این سازمان را بررسی می‌کند.

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس نیز بررسی نهایی ساختار تشکیلات اداری مجلس شورای اسلامی، شرایط احراز پستهای تشکیلات اداری و  مقررات استخدامی کارکنان مجلس شورای اسلامی را در دستورکار این هفته خود دارد.

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز به ادامه رسیدگی به طرح اصلاح قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری و همچنین رسیدگی به طرح اصلاح قانون احداث تونل مشترک شهری مصوب 1372 می‌پردازد.

بر اساس این گزارش، کمیسیون صنایع و معادن در این هفته به بررسی گزارش وزیر صنایع و معادن از روند تدوین استراتژی توسعه صنعتی، بررسی طرح بهسازی قراردادهای موقت کار و شرکتهای پیمانکار نیروی‌انسانی، معارفه و بررسی برنامه‌های رییس سازمان حفاظت محیط زیست و ادامه بررسی طرح یک‌فوریتی سرمایه‌گذاری، توسعه اشتغال و بخش‌خصوصی خواهد پرداخت.

اعضای این کمیسیون همچنین روز دوشنبه دوشنبه از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بازدید می‌کنند.                      

کمیسیون عمران در هفته جاری میزبان معاونت عمرانی وزارت کشور جهت معارفه و ارائه گزارش خواهد بود.

همچنین تقاضای انجام تحقیق و تفحص از سوی "مقداد نجف‌نژاد" نماینده مردم بابلسر از عملکرد بنیاد مستضعفان در این کمیسیون مورد بررسی اعضا قرار خواهد گرفت.

لایحه اصلاح ماده (19) قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347 که از سوی شورای نگهبان اعاده شده، شور دوم لایحه اصلاح ماده (100) قانون شهرداری مصوب 1334، لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و نیز لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به مقاوله‌نامه کار دریایی مصوب سازمان بین‌المللی دیگر دستورکارهای کمیسیون عمران مجلس در هفته جاری خواهد بود.

اعضای کمیسیون فرهنگی در این هفته یک نفر از اعضاء را برای عضویت در شورای تخصصی توسعه فرهنگ قرآنی  و یک نفر را به‌عنوان ناظر در کارگروه نحوه اجراء و تحقق احکام بند (11) قانون بودجه سال 1388 کل کشور انتخاب کرده و اعضاء هیأت تحقیق و تفحص از سازمان تربیت‌بدنی را نیز تعیین می‌کنند.

این کمیسیون همچنین در این هفته بررسی ماده 13طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی،  بررسی طرح یک فوریتی شناسایی مصدومین در مناطق بمباران شده، ادامه بررسی عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی درخصوص احکام برنامه چهارم توسعه که در محل تشکیل جلسه اردوگاه شهید حقانی صورت می‌گیرد، را در دستورکار خود دارد.

بررسی گزارش رئیس سازمان صدا و سیما و مسؤولین آن درخصوص عملکرد سازمان صدا و سیما درمورد احکام برنامه چهارم توسعه و ارائه برنامه‌های آن و بازدید از واحدهای ذی‌ربط  دیگر دستورکار کمیسیون فرهنگی در هفته جاری است.

در کارگروه فرهنگ و گردشگری این کمیسیون نیز گزارش مسؤولین روستای تاریخی ابیانه و نیز مواد 44 و76 لایحه یک فوریتی جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و در کارگروه ارشاد و تبلیغات اسلامی احکام برنامه چهارم توسعه اقتصادی در بخش اوقاف و امور خیریه بررسی خواهد شد.

اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی در این هفته جلسه مشترکی با آیت الله صادق لاریجانی ریاست قوه قضائیه در محل قوه قضائیه خواهند داشت.

همچنین در نشست دیگری با ریاست و معاونین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جریان برنامه‌های آتی این  سازمان قرار می‌گیرند.

 بررسی شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل وسایل نقلیه نیز در جلسات هفته جاری کمیسیون قضایی و حقوقی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در کارگروه حقوق عمومی این کمیسیون نیز لایحه آیین دادرسی دیوان عدالت اداری؛ در کارگروه حقوق جزا لایحه آئین دادرسی کیفری و در کارگروه ویژه رسیدگی به امور مبارزه با قاچاق، شور دوم لایحه مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز بررسی می شود.

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز در جلسات هفته جاری خود بررسی طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، لایحه یک فوریتی جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، طرح یک فوریتی جامع کاداستر، ادامه بررسی لایحه یک فوریتی جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و استماع گزارش هیأت تحقیق و تفحص درخصوص عملکرد سازمان تعاون روستایی و ادارات تابعه استانی را در دستور کار خود دارد.

کارگروه امور دام این کمیسیون با حضور معاونین ذی‌ربط وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، بازرگانی، صنایع و نمایندگان اتحادیه مرکزی دامداران، تعیین قیمت کارشناسی شیر خام را بررسی می‌کند. در کارگروه منتخب نیز گزارش دیوان محاسبات کشور درخصوص رعایت الزامات زیست‌محیطی در پروژه‌های مورد اجراء در طرح‌های راهسازی توسط وزارت راه و ترابری و در کارگروه کشاورزی، وضعیت مکانیزاسیون در بخش کشاورزی (تراکتور و کمباین) مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

کمیسیون اصل نودم قانون اساسی نیز در این هفته بررسی پرونده‌های ارجاعی را ادامه می‌دهد.

کارگزوه‌های این کمییون نیز شکایات واصله را بررسی خواهند کرد.

کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه تجارت بررسی لایحه تجارت در کارگروه منتخب را ادامه داده و

کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجراء اصل (44) قانون اساسی با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جهت بحث و تبادل‌نظر پیرامون اجراء سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی نشست مشترکی برگزار خواهد کرد.

همچنین کمیسیون هیأت تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تعاون روستایی، عملکرد این سازمان را با حضور کارشناسان ذی‌ربط بررسی می کند و در کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه اصلاح موادی از قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1382، لایحه اصلاح موادی از قانون استخدام نیروی انتظامی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کمیسیون طرح تحول اقتصادی دولت بررسی رفع ابهام‌های اجرایی و اصلاح پاره‌ای از عبارات لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها  را با حضور وزیر اقتصادی و دارایی و کارشناسان ذی‌ربط در دستور دارد.             

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet