هدر موبایل
1397/12/21 07:29:39
سرویس فرهنگی
احمدی لاشکی مطرح کرد:

دستورالعمل آموزش در مدارس به گویش محلی در کمیسیون آموزش بررسی می شود

نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس گفت: در صورت تکمیل دستورالعمل آموزش در مدارس به گویش محلی توسط آموزش و پرورش، این دستور العمل در کمیسیون آموزش مجلس بعد از تعطیلات نوروز بررسی خواهد شد.
دستورالعمل آموزش در مدارس به گویش محلی در کمیسیون آموزش بررسی می شود نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس گفت: در صورت تکمیل دستورالعمل آموزش در مدارس به گویش محلی توسط آموزش و پرورش، این دستور العمل در کمیسیون آموزش مجلس بعد از تعطیلات نوروز بررسی خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902106277743311.jpg دستورالعمل,آموزش,در,مدارس,به,گویش,محلی,در,کمیسیون,آموزش,بررسی,می,شود Icana

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تصمیم وزارت آموزش و پرورش در تدوین دستورالعمل ویژه برای آموزش در مدارس به گویش محلی گفت:  با توجه به اینکه در قانون اساسی، زبان رسمی کشور، زبان فارسی اعلام شده، اما درکنار آن از توجه به زبان های محلی و منطقه ای نیز صحبت شده است.

برای گویش های محلی دستورالعمل مناسبی تدوین نشده

متاسفانه تا کنون برای  گویش های محلی دستورالعمل مناسبی تدوین نشده است

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه تا کنون برای زبان ها و گویش های محلی دستورالعمل مناسبی تدوین نشده است، اما در برخی از مدارس در مقطع ابتدایی به صورت پراکنده وجود دارد که باید این وضعیت تغییر کرده و برای آن تصمیمی جدی اتخاذ شود.

تاکیدات مقام معظم رهبری در حفظ گویش های محلی

نماینده مردم چالوس، کلاردشت و نوشهر در مجلس افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص حفظ گویش های محلی و استفاده از ظرفیت های قانون اساسی در مورد توجه به زبان های محلی و منطقه ای و همچنین حفظ فرهنگ ایرانی و اسلامی باید دستورالعملی متناسب با فرهنگ و گویش های محلی تدوین شود که حرکت نیازمند استفاده از نظرات و پیشنهادات کارشناسان این حوزه می باشد.

متدهای تدوین دستورالعمل آموزش در مدارس به گویش محلی مشخص شود

وی تصریح کرد: باید روش ها و متدهای تدوین دستورالعمل ویژه برای آموزش در مدارس به گویش محلی مشخص شود و آموزش و پرورش وظیفه دارد که در تدوین این دستورالعمل تمامی شرایط را لحاظ کند تا بتوان در خصوص آن نتیجه گیری صورت گیرد.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: اگر دستورالعمل ویژه برای آموزش در مدارس به گویش محلی توسط وزارت آموزش و پرورش تدوین و تکمیل شود، به طور قطع این دستورالعمل برای سال آینده، بعد از پایان تعطیلات نوروز در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس جهت بررسی بیشتر قرار خواهد گرفت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet