هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مسعودی:

طالبان برای حضور در حاکمیت راهی جز ورود به عرصه انتخابات افغانستان ندارد

سرویس سیاسی
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است اگر طالبانی‌ها قصد دارند دستی در حکومت افغانستان داشته باشند باید بپذیرند که صرفا از طریق انتخابات وارد شوند اما تمامیت‌خواهی این اجازه را به آنها نمی‌دهد.
یکشنبه 4 فروردین 1398 ساعت 18:08
طالبان برای حضور در حاکمیت راهی جز ورود به عرصه انتخابات افغانستان ندارد نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است اگر طالبانی‌ها قصد دارند دستی در حکومت افغانستان داشته باشند باید بپذیرند که صرفا از طریق انتخابات وارد شوند اما تمامیت‌خواهی این اجازه را به آنها نمی‌دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/109805.jpg طالبان,برای,حضور,در,حاکمیت,راهی,جز,ورود,به,عرصه,انتخابات,افغانستان,ندارد Icana

اصغر مسعودی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به تحلیل وضعیت سیاسی افغانستان و روند مذاکره دولت مرکزی با گروه طالبان پرداخت و گفت: دولت افغانستان راهی جز کنار آمدن با طالبان ندارد.

دولت افغانستان باید با طالبان کنار بیاید

نماینده مردم نیریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: علیرغم اینکه حاکمیت دولت سال ها در افغانستان برقرار است اما حاکمیت طالبان از بین نرفته و نه آمریکا و نه دولت مرکزی نتوانستند حاکمیت این گروه را از بین ببرند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر از آنجایی که بافت قومی قبیله ای افغانستان به گونه ای است که باید سهم همه اقوام در دولت مشخص باشد، دولت مرکزی ناچار است بحث مذاکرات با طالبان را ادامه دهد به خصوص که عملکرد طالبان با تکفیری ها متفاوت بوده و حتی با داعش و تکفیری ها مقابله کرده اند.

مسعودی در ادامه با بیان اینکه طالبان باید به این نتیجه برسد که از راه انتخابات وارد حکومت شود، عنوان کرد: طالبان در عین حال که مذاکره می کند تمامیت خواه نیز بوده و کرزای و اشرف غنی را قبول ندارد و تا کنون به مذاکرات صلح نیز پایبند نبوده است با این حال باید بدانند راهی جز حضور در انتخابات برای حضور در حاکمیت ندارند.

آمریکا به طور کامل از افغانستان خارج نخواهد شد

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین به حضور آمریکا در افغانستان اشاره و بیان کرد: در حال حاضر 14 هزار نیروی آمریکایی در افغانستان مستقر هستند که اخیرا ترامپ اعلام کرده 2 هزار نفر از آنها به آمریکا باز می گردند با این حال واشنگتن به هیچ عنوان نیروهای خود را به صورت کامل از افغانستان خارج نمی کند اما از تعداد آنها می کاهد.

وی در ادامه با بیان اینکه ایالات متحده در مرحله ای حدود ده ها هزار نیروی خود را از افغانستان خارج کرد، اظهار داشت: طبیعی است که حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان برای آنها هزینه بر بوده و ایجاد ناامنی می کند به خصوص که مورد هدف اکثریت حملاتی هستند که در افغانستان صورت می گیرد.

مسعودی در ادامه به تشریح علل تنفر ملت افغانستان و حتی طالبانی ها از آمریکا پرداخت و گفت: عملکرد آنها در افغانستان به گونه ای بوده که ضدیت با آنها را تشدید کرده است به گونه ای که آنها به راحتی به افراد توهین کرده و مراسم های عروسی و عزای افغانستانی ها را مورد حمله قرار می دهند حتی در بسیاری موارد آمریکایی ها به اجساد افغان ها نیز توهین کرده اند که باعث شده هزینه زیادی هم بابت رفتار خود بدهند.

کنترل روسیه و چین هدف دیگر آمریکا از حضور در افغانستان

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه با این حال آمریکا اهداف بلندمدتی در افغانستان دارد که برای او صرف نمی کند به طور کامل نیز از این کشور خارج شود، خاطرنشان کرد: هدف آمریکا از این حضور صرفا افغانستان و حتی ایران نبوده بلکه می خواهند با حضور در این منطقه آسیا بر کشورهایی قدرتمند دیگر جهان همچون چین و روسیه تمرکز داشته باشند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر