هدر اصلی
1397/12/24 09:52:15
سرویس اجتماعی
جمالی سوسفی:

چطور پرستارنماها مجال فعالیت در منزل یافته‌اند؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس، به تشریح دلایل نبود برخورد با پرستارنماهایی که بدون برخورداری از تحصیلات و تخصص لازم در منازل به ارائه خدمات به بیماران می‌پردازند، پرداخت.
چطور پرستارنماها مجال فعالیت در منزل یافته‌اند؟ عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس، به تشریح دلایل نبود برخورد با پرستارنماهایی که بدون برخورداری از تحصیلات و تخصص لازم در منازل به ارائه خدمات به بیماران می‌پردازند، پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/201710109551717266.jpg چطور,پرستارنماها,مجال,فعالیت,در,منزل,یافته‌اند؟ Icana

منوچهر جمالی سوسفی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به هشدار رئیس سازمان نظام پرستاری نسبت به فعالیت پرستارنماها که معتقد است نبود نظارت بر خدمات پرستاری زمینه را برای فعالیت آنها باز کرده است، گفت: آنچه مسلم است یک سری از نیازهای بیماران باید حتما در بیمارستان‌ها تامین شده و در این مراکز به آنها رسیدگی شود، چرا که در بیمارستان‌ها فرآیندهای مشخص و چارچوب قانونی برای ارائه خدمات به بیماران وجود دارد و بر اساس آن تعیین شده که  کدام افراد چه نوع خدماتی را به هر کدام از بیماران باید ارائه دهند.

بیماران بستری در منازل باید از خدمات شرکت‌های مشاوره پرستاری دارای مجوز بهره‌مند شوند

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته بیمارانی هستند که بنا بر دلایلی نمی‌توانند در بیمارستان‌ بستری شوند و باید مرخص شوند و در منزل خدمات پرستاری دریافت کنند، بنابراین در این راستا می‌توانند هم از شرکت‌های خدماتی مشاوره پرستاری و هم شرکت‌هایی که برای ارائه خدمات بهداشت و درمان از مراجع ذیصلاح مجوز دریافت کرده‌اند، کمک بگیرند.

نبود اطلاع بیماران از حقوقشان باعث اعتماد آنها به پرستارنماها شده است

وی با اشاره به تبعات بکارگیری پرستارنماها در منزل، تصریح کرد: گاه این افراد به ارائه خدمات در منزل می پردازند که حتما نیاز است در بیمارستان‌ها صورت بگیرد و مجوز ارائه آن در منزل داده نشده است، بنابراین در این شرایط چنانچه مشکلی برای بیمار ایجاد شود فردی که در منزل به ارائه خدمات پرداخته است، مسئول بوده و باید پاسخگو باشد.

جمالی سوسفی تاکید کرد: بی‌تردید افرادی که تخصص و تحصیلات کافی برای ارائه خدمات پرستاری نداشته و مجوز قانونی برای این نوع فعالیت را ندارند نباید در منزل به ارائه خدمات پرستاری بپردازند، چرا که در قبال بروز هر نوع مشکل برای بیمار مسئول هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیاز است که بیماران با حق و حقوقی که دارند، آشنا شوند و بدانند که به چه نحوی باید خدمات پرستاری را دریافت کنند و چه افرادی مجوز ارائه این نوع خدمات را در منزل دارند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: این موضوع تکلیف روشنی دارد و مادامی که مشکلی ایجاد نشده است و شکایتی صورت نگرفته، روند فعالیت این نوع افراد هم پیگیری نمی‌شود، ضمن اینکه نبود اطلاع‌رسانی در این حوزه باعث شده، افراد از قوانین موجود در این حوزه و حقوقی که برای دریافت‌کنندگان خدمات پرستاری تعیین شده، بی‌اطلاع باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet