پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/12/25 15:13:54
سرویس سیاسی
خجسته در بازدید از نمایشگاه پنجره واحد تجارت فرامرزی:

جزیره‌ای عمل کردن در حوزه گمرک باید پایان  یابد

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ضمن تاکید بر اینکه وزیر اقتصاد باید در مهلتی تعیین شده برنامه اصلاح گمرک را تهیه کند، گفت: با ارتقاء سامانه‌های شفافیت آفرین، جزیره‌ای عمل کردن در حوزه گمرک باید پایان  یابد.
جزیره‌ای عمل کردن در حوزه گمرک باید پایان  یابد عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس ضمن تاکید بر اینکه وزیر اقتصاد باید در مهلتی تعیین شده برنامه اصلاح گمرک را تهیه کند، گفت: با ارتقاء سامانه‌های شفافیت آفرین، جزیره‌ای عمل کردن در حوزه گمرک باید پایان  یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/201903106470400569.jpg جزیره‌ای,عمل,کردن,در,حوزه گمرک,باید,پایان ,یابد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه اقداماتی که گمرک ایران انجام داده، بازدید کرد. در این نمایشگاه تصاویر و اصل بخشی از کشفیات گمرک وجود داشت که از طریق ایکس ری و کارشناسان کشف شده بودند، پس از این بازدید خجسته نماینده مردم همدان، فامنین در مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بازدید کرد؛ کارشناسان و مسئولان گمرک توضیحات لازم در خصوص انجام امور مربوطه در این نهاد را توضیح دادند.

بر اساس این گزارش، امیر خجسته در حاشیه بازدید از گمرک و استماع گزارش مسئولان، اظهار داشت: کارهای خوبی در گمرک انجام شده اما باید مراقبت‌های ویژه نیز لحاظ شود زیرا هنوز راه‌های فراری وجود دارد که از این طریق تخلفاتی صورت می گیرد. گمرک دریای وسیعی است و باید همه منافذی که منجر به بروز تخلف می شود را مسدود کرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی بیان کرد: افراد دلسوزی در گمرک هستند که اطلاعات دقیق را به ما می‌رسانند که این ارتباط دلسوزانه و بدون غرض است.

60 درصد از تخلفات گمرک کاسته شده است

وی با بیان اینکه گمرک نسبت به گذشته اصلاح شده است، افزود: حدود 60 درصد از تخلفاتی که در گذشته وجود داشت، اکنون کاسته شده است.

خجسته با بیان اینکه شفاف‌سازی در گمرک نتایج مثبتی را به دنبال خواهد داشت، ادامه داد: تنها راه تقویت شفافیت در گمرک ارتقاء سامانه‌ها است که در این زمینه با روسای سابق گمرک و وزرای سابق اقتصاد نیز صحبت کردیم و اکنون نیز نکات لازم را انتقال می دهیم.

گمرک تبدیل به سیبل شده و هر اتفاقی رخ می‌دهد گمرک را مقصر جلوه می‌دهند

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس با بیان اینکه تعداد زیادی کانتینر به کشور وارد شد و ما گزارش آن را به مسئولان سابق ارائه کردیم، افزود: زحمات کارمندان خدوم گمرک قابل تقدیر است اما اکنون گمرک تبدیل به سیبل شده و هر اتفاقی رخ می‌دهد گمرک را مقصر جلوه می‌دهند در حالی که باید توجه داشت که زمینه بروز این تخلفات در جاهای دیگری ایجاد شده است.

جزیره‌ای عمل کردن در حوزه گمرک باید پایان  یابد

خجسته اظهار داشت: سوال این است که چرا سامانه‌های دیگری که مرتبط با این امر هستند به سامانه‌های گمرک وصل نمی‌شوند، سامانه‌های مالیاتی باید به سامانه گمرک وصل شوند و این حوزه‌ها باید از جزیره‌ای عمل کردن خارج شوند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنم با روندی که گمرک در پیش گرفته سامانه‌های دیگری نیز در این حوزه ایجاد شود، بیان کرد: تخلفاتی در وزارتخانه صمت انجام شده که باید آنها را از گمرک تفکیک کنیم.

اتصال سامانه‌ها مرتبط با گمرک به یکدیگر ضروری است

وی با بیان اینکه با شفاف سازی دست مفسدین، باندبازها و رانت‌خوارها قطع می‌شود، افزود: بازدید امروز بسیار خوب بود اما اتصال سامانه‌ها به یکدیگر ضروری است .

خجسته ادامه داد:  مهندسی مجدد ، از بین بردن واسطه‌های برای واردات کالا، ارتباط‌گیری با کشورهای مبدأ، منع صدور بارنامه‌های تخصصی و جلوگیری از خاموش کردن و از کار انداختن سامانه‌ها از جمله مواردی هستند که باید برای ارتقاء وضعیت گمرک مورد توجه قرار گیرند.

چرا دستگاه ایکس‌ری برای گمرکات خریداری نشده است؟

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از ابهاماتی این است که چرا دستگاه ایکس‌ری برای گمرکات خریداری نشده است، دستگاه‌هایی که اکنون در گمرک بندرعباس استفاده می‌شود قدیمی است و افرادی که متصدی آن هستند نیز آموزش لازم ندیده‌اند.

وی افزود: تجهیزات مکانیزه گمرک باید به روز شوند و همزمان با این موضوعات سامانه‌ها نیز مورد توجه قرار گیرند تا امکان تخلف در آنها وجود نداشته باشد زیرا اکنون گزارش‌هایی واصل شده که نشان می‌دهد امکان بروز تخلف در سامانه نیز وجود دارد که این موضوع باید بررسی شود.

دست هر کسی که به دنبال رانت و باند باشد را قطع می‌کنیم

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما به دنبال هیاهو نیستیم بلکه دست هر کسی که به دنبال رانت و باند باشد را قطع می‌کنیم. بعضی‌ها به ما گفتند می‌خواهیم شما را ببینیم که در پاسخ گفتیم ما دیدنی نیستیم و تا قطع دست متخلفان کوتاه نخواهیم آمد.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس بیان کرد: بعضی به دنبال قطع کردن سامانه‌ها هستند و از فشارهای سیاسی استفاده می‌کنند اما قصد ما این است که در مقابل باندها، رانت‌خوارها و قاچاقچیان داخلی بین‌المللی ایستادگی کنیم تا به مجازات اعمال خود برسند.

عده معدودی با ارتکاب فساد و قاچاق چهره گمرک را خراب می‌کنند

وی گفت: عده معدودی مرتکب فساد و قاچاق می‌شوند و چهره گمرک را خراب می‌کنند اما به نوبه خود ما از کارمندان گمرک متشکر هستیم، قصد ما این است با باندها، رانت‌خواران و آقازاده‌ها که به گمرک فشار می آورند برخورد کنیم.

خجسته با بیان اینکه ورود محکم ما به موضوع تخلفات گمرک افرادی که در این حوزه به دنبال انجام تخلف هستند را فراری می‌دهد.

ضرب الاجل مجلس به وزرات اقتصاد برای اصلاح گمرک 

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به وزیر اقتصاد هشدار داده‌ایم تا در زمان مشخص با متخلفان برخورد کنند و اصلاحات لازم را در گمرک ایجاد کنند در غیر این صورت تحقیق و تفحص را ادامه می‌دهیم و تعلل نخواهیم داشت، در آغاز سال جدید آقا دژپسند باید برنامه‌های خود جهت اصلاح گمرک را ارائه کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستگاه‌های ایکس‌ری باید خریداری شوند، گفت: 18 میلیارد دلار اموال مازاد دولت است که وزارت اقتصاد باید دستگاه‌های ایکس ری را از محل این منابع خریداری کند؛ اگر اصلاحات در گمرک انجام شود، حمایت می‌کنیم در غیر این صورت مجلس با  شأن نظارتی خود وارد این موضوع می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet