هدر موبایل
1397/12/25 15:43:22
سرویس اجتماعی
نمکی در نشست نوروزی با اهالی رسانه:

هزینه یک دوره شیمی درمانی در کشور معادل واکسیناسیون یک روستا است

وزیر بهداشت با اشاره به هزینه های سنگین درمان در کشور گفت: هزینه یک دوره شیمی درمانی در کشور معادل واکسیناسیون یک شهرک یا روستا بوده که در گذشته انجام می شد و حداقل هزینه برای بستری شدن در CCU و ICU بالای ۵۰۰ دلار است که باید برای رفع مشکلات این بخش به هم کمک کنیم.
هزینه یک دوره شیمی درمانی در کشور معادل واکسیناسیون یک روستا است وزیر بهداشت با اشاره به هزینه های سنگین درمان در کشور گفت: هزینه یک دوره شیمی درمانی در کشور معادل واکسیناسیون یک شهرک یا روستا بوده که در گذشته انجام می شد و حداقل هزینه برای بستری شدن در CCU و ICU بالای 500 دلار است که باید برای رفع مشکلات این بخش به هم کمک کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201902102629613151.jpg هزینه,یک,دوره,شیمی,درمانی,در,کشور,معادل,واکسیناسیون,یک,روستا,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست نوروزی وزیر بهداشت با اهالی رسانه امروز شنبه(25اسفندماه) برگزار شد.

سعید نمکی در ابتدای این نشست، گفت: توسعه یافتگی در هیچ کشوری حاصل نمی شود مگر رسانه‌ای پویا، مطالبه‌گر و پیگیر داشته باشیم ضمن اینکه مشاهده فساد و ناهنجاری‌های اجتماعی در کشورها ناشی از نبود این مهم است از سوی دیگر رسالت مدیران نظام پاسخگویی به رسانه‌های مطالبه‌گر حق مردم است.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما در عرصه خاصی از نظام سلامت پا گذاشتیم در حالی که در گذشته دوران موفق طلایی در این حوزه داشتیم کم اینکه در یکی از دستاوردهای این حوزه این است که توانسیم در کشورهای منطقه جایگاه شامخی داشته باشیم، همچنین از نظر کاهش مرگ و میر گروه‌های آسیب‌‌‌پذیر توانسته بودیم در بین 23 کشور شرق مدیترانه رتبه اول را کسب کنیم ضمن اینکه در عرصه پژوهش نیز دستاوردهای عظیمی داریم.

تنها با 5 دلار  افراد را در مقابل 6 بیماری مسری واکسینه می‌کنیم

وی افزود: در رابطه با روند فعالیت دانشگاه‌های علوم پزشکی به رغم اینکه درصد کمی از وزارت علوم هستند اما توانستیم راهکارهای نظام ارائه خدمت را در عالی‌ترین سطح داشته باشیم، ضمن اینکه در حوزه آموزش پزشکی در سال‌های نخست بعد از انقلاب 14 هزار و 600 طبیب داشتیم که از پزشکان خارجی و داخلی بودند که این آمار در شرایط کنونی 10 برابر شده است؛ همچنین در زمینه کاهش مرگ و میر به یک دهم رقم سال 57 رسیده‌ایم.

نمکی یادآور شد: در زمینه تولید دارو، بعد از انقلاب 25 درصد در داخل تولید می‌شد که امروز تولید در این حوزه به 97 درصد رسیده است. همچنین در رابطه با پوشش بیمه همگانی در منطقه رکورددار هستیم از سوی دیگر از نظر تعداد خانه‌های بهداشت بعد از انقلاب 10 هزار و 50 مرکز وجود داشت که امروز به 18 هزار مرکز در کل کشور رسیده است ضمن اینکه در سال 58 تعداد 600 دانشجوی پزشکی که در شرایط کنونی تنها در دانشگاه‌های دولتی 6 هزار و 100 دانشجو داریم.

وی با بیان اینکه با توجه به تغییر عوامل خطرزا در نظام سلامت وارد دوره تازه‌ای از مشکلات در این حوزه شده‌‌ایم تصریح کرد: امروزه پوشش واکسیناسیون به صد درصد رسیده که این مهم آمار مرگ و میر در اثر بیماری‌های مسری را به طرز چشمگیری کاهش داده است ضمن اینکه با هزینه‌کرد تنها 5 دلار  افراد را در مقابل 6 بیماری مسری واکسینه می کنیم از سوی دیگر مراقبت از زنان باردار، حین و بعد از زایمان، و شیوه آموزش تغذیه با شیر مادر باعث کاهش مشکلات ناشی از بی‌توجهی به این بخش شده است.

نمکی افزود: هم‌اکنون عوامل خطرزایی همچون بیماری‌های قلبی و عروقی، انواع سرطان‌ها، دیابت، حوادث جاده‌ای و دیگر بیماری‌های غیرواگیر، عوامل تهدیدکننده سلامت هستند که برای مقابله با آنها ارائه بسته‌های آموزشی، همکاری بین بخشی و تبیین برنامه‌هایی در این حوزه را در دستور کار قرار دادیم.

آموزش همگانی موثرترین عامل کاهش مرگ و میر بیماران است

وی در ادامه با اشاره به نقش رسانه‌ها که می‌توانند با ارائه آموزش همگانی موثرترین عامل در کاهش مرگ و میر ناشی از ابتلا به این بیماری‌ها باشند، تغییر سبک زندگی را قوی‌ترین اقدامی که می‌تواند در این جهت موثر واقع شود دانست.

نمکی تأکید کرد: در رابطه با بیماری های واگیردار اعم از HIV، بیماری‌های مشترک انسان و دام، سالک، سل مقابل به درمان در مبتلایان به ایدز وارد عرصه نوینی شده‌ایم که در مورد رفع این بیماری‌ها پیشگیری و آموزش نقش بسزایی دارد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: تبیین جایگاه عملکردهای جدید جامعه محور کردن حوزه بهداشت به این صورت که هم نگاه جامعه و هم مشارکت اجتماعی در حل معضلات نظام سلامت به کار گرفته شود از دیگر اقداماتی است که رسانه‌ها می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند.

وی عنوان کرد: در شرایط کنونی هزینه یک دوره شیمی درمانی در کشور معادل واکسیناسیون یک شهرک یا روستا بوده که در گذشته انجام می شده است، همچنین حداقل هزینه برای بستری شدن در CCU و ICU بالای 500 دلار است که ایجاب می کند برای رفع  مشکلات این بخش به هم کمک کنیم.

وزیر بهداشت افزود: در مورد طرح تحول سلامت به عنوان طرح موفق دولت آقای روحانی هم مورد توجه دولت و هم وزارت بهداشت و درمان است چرا که یکی از اهداف آن کاهش هزینه‌های سنگین پرداخت شده از جیب مردم، درمان بیماری‌های صعب العلاج و کمک رسانی به مناطق محروم است که با قدرت آن را ادامه خواهیم داد.

وی در رابطه با نگرانی‌های ایجاد شده در مورد وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در سال 98 یادآور شد: سال 98 سال پرتلاشی است چرا که با فشار تحریم‌های ظالمانه ممکن است شرایط ویژه ای را تجربه کنیم به همین دلیل تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده اعم از تخصیص ارز دولتی به منظور تأمین دارو و تجهیزات پزشکی که هر روز و لحظه به لحظه آن را پیگیری می کنم .

نمکی بیان کرد: قرار است ارز مورد نیاز این بخش برای یک سال آینده تا پایان بهار سال 99 تأمین شود بنابراین نگرانی عمده‌ای در این زمینه وجود ندارد. همچنین مکانیزم‌هایی را طراحی کرده‌ایم که تحریم‌ها را دور بزنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به شائبه‌های ایجاد شده پیرامون قیمت دارو در سال 98 افزود: ما اصرار داریم ارز تخصیص یافته به دارو بر مبنای 4200 تومان باشد که بانک مرکزی هم آن را پذیرفته است بنابراین افزایش قیمت دارو فقط به اندازه 15 درصد سنواتی که هر سال لحاظ شده خواهد بود و قطعا هزینه‌های این بخش به گونه‌ای با حمایت بیمه‌ها تأمین می شود که به بیماران فشار وارد نشود.

توضیح وزیر بهداشت درباره سهام پالایشگاه پتروشیمی

وزیر بهداشت در رابطه با پرونده سهام وزارت بهداشت در پالایشگاه پتروشیمی افزود: قبل از حضور بنده این پرونده مفتوح بود که در سازمان برنامه و بودجه هم درگیر این موضوع بودیم. در عین حال این پرونده را در یک رسیدگی مجدد قرار داده‌ایم. مبنا برایمان قانون است و اینطور نیست که بخواهیم چیزی را که حق مان نیست به دست آوریم یا چیزی را که حقمان است از دست بدهیم. در این زمینه یک تیم کارشناسی کار می‌کنند که معاون توسعه مسوول اصلی این تیم است و کار را نعل به نعل قانون پیگیری می‌کنیم.

پرونده الکترونیک سلامت اصلی‌ترین ریل اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده است

نمکی در مورد استقرار پرونده الکترونیک سلامت اظهارکرد: پرونده الکترونیک سلامت، پزشک خانواده، نظام ارجاع و... از تکالیف قانونی برنامه پنجم و ششم توسعه است. متاسفانه علیرغم اینکه همکارانمان در این حوزه فعالیت‌هایی انجام داده‌اند اما به نتیجه قابل بروزی نرسید. استقرار پرونده الکترونیک سلامت اصلی‌ترین ریل سیستم ارجاع و پزشک خانواده است. حال اگر پزشک خانواده و سیستم ارجاع را اجرا کنیم اما اتوبان ورود و خروج ان را ایجاد نکنیم، موفق نخواهیم بود بنابراین باید پرونده الکترونیک سلامت را پیش ببریم که البته در گذشته به صورت جست و گریخته اقداماتی برایش انجام شده بود. من ابتدا یک مدیر برای این اقدام منصوب کردم.

وی ادامه داد: در عین حال اجرای نسخه نویسی الکترونیک هم از سوی بیمه سلامت در شهرها آغاز شده است.اگر بتوانیم پایلوت‌های موفقی را در این حوزه اجرا کنیم، نواقص اصلاح می‌شود و استقرار در سطح ملی با زمان کمتری پیش می رود. ما تا پایان بهار آینده پرونده الکترونیک سلامت را مستقر می‌کنیم. به هر حال این راه رفتنی است و فقط همت، دانش و همبستگی میخواهد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه همزمان با استقرار پرونده الکترونیک روی سیستم ارجاع و پزشک خانواده هم کار می‌کنیم، تاکید کرد: با این اقدامات علاوه بر ریل‌گذاری ساختاری، تقاضاهای القایی کاهش یافته است و نسخه نویسی‌ها بهبود می‌یابد. در عین حال هزینه‌هایی که بی‌جهت بر دوش نظام سلامت است، از بین می‌رود و همپوشانی بیمه‌ای مدیریت می‌شود.

روند تسویه حساب بدهی 7هزار میلیاردی تامین اجتماعی به وزارت بهداشت

وی در ادامه در مورد  وضعیت بدهی‌های تامین اجتماعی به وزارت بهداشت، افزود: مقداری از بدهی‌های ما به بستانکاری‌هایمان باز می‌گردد. در حال حاضر ما ۷۰۰۰ میلیارد از تامین اجتماعی طلب داریم البته مبلغی را از تامین اجتماعی دریافت کرده‌ایم و قرار است این هفته هم پرداختی داشته باشند. با این پرداخت از سوی تامین اجتماعی، اولین قدم ما به‌روز کردن پرداخت‌هایمان در رابطه با کارانه‌های پرستاران است و بعد هم پرداخت معوقات بازنشستگان را اغاز می‌کنیم. قرار است بلافاصله بعد از پرداخت حقوق، معوقات بازنشستگان هم پرداخت شود و معوقاتشان را تا پایان سال بپردازیم.

وزیر بهداشت درباره اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت و توسط وزرای پیشین خاطرنشان کرد: بسیار شیوه نابخردانه ای است که اگر کسی وزارتخانه ای را تحویل می‌گیرد، بگوید ویرانه ای تحویل گرفته است که قرار است آن را آباد کند. بنده مبنایم هیچ گاه این چنین نبوده است. دوستان من در وزارت بهداشت قدم های بسیار بزرگی برداشته اند. آقای دکتر هاشمی یکی از پر تلاش ترین وزرای بهداشت مملکت در همه عرصه ها بودند. البته اینکه کسی بگوید هیچ خطایی نداشته است هم بحثی غیرمنطقی است. درمجموع بنده همواره بنایم بر انصاف، مروت و جوانمردی بوده است.

وضع بهداشت روان در کشور بسیار پریشان است

نمکی در مورد سلامت روان در کشور افزود: وضع بهداشت روان در مملکت بسیار پریشان است و ما یکی از افسرده‌ترین جوامع جهان هستیم، چرا که به بهداشت روان توجه نمی‌کنیم، متاسفانه در کشور ما برنامه های فرح‌زا به مراتب کمتر از برنامه‌های ماتم‌زا است. این چه شیوه ای است که سریال میگذاریم و در پایان آن از پزشکی قانونی، بهشت زهرا و غیره تشکر می‌شود. این تفکر، تفکر ماتم‌زا است. باید به سمت نشاط آفرینی حرکت شود؛ مبحثی که بارها رهبر معظم انقلاب به آن اشاره داشتند. در زمان تدوین بودجه، از مسئولان سازمان صدا وسیما خواستم که فضا را شادمان تر کنند.

وی ادامه داد: ۲۸ سال پیش و زمانی که در وزارت بهداشت بودم، به بهداشت روان در وزارتخانه توجه کردم و حتی به بهورزها یاد دادیم که با مشاهده اولین نشانه از کج خلقی و بد رفتاری روانی، فرد را ارجاع دهند. در این حوزه دو مبحث پیشگیرانه را به شدت پیگیریم؛ ابتدا اینکه نشاط‌آفرینی را احیا کنیم و بعد از آن هم رسیدگی به بیماران روانی است. در مجموع به شدت دنبال آن هستیم که مباحث مربوط به سوختگی و همچنین و روانی را توسعه دهیم.

وزیر بهداشت افزود: امروز در دنیا ایزوله کردن بیمار روانی را خیلی جایز نمی دانند. باید به نحوی عمل کنیم که بیماران روان احساس وخامت حال نکنند. از طرف دیگر باید با توسعه بخش های روانپزشکی ویژه بتوانیم بازتوانی بیماران روان را داشته باشیم. این مباحث را به عنوان اولویت در وزارت بهداشت پیگیری میکنم.

چرا طرح تحول سلامت باید تداوم یابد؟

وزیر بهداشت در رابطه با نحوه تداوم اجرای طرح تحول سلامت گفت: در قالب طرح تحول سلامت قرار است که از نیازمندان دستگیری شود. حمایت از ساکنان نقاط محروم و فرودستان به عنوان اولین اولویت طرح تحول سلامت مطرح بوده و هست. کاهش آسیب پذیری مردم به ویژه در تحولات سال آتی، مد نظر است. بر همین اساس در قالب طرح تحول اقتصادی در طرح تحول سلامت، ساماندهی در ارائه خدمات، کاهش هزینه های القایی و کاهش پرداخت از جیب بیماران را پیگیریم. اما اینکه کاهش پرداخت از جیب بیماران را چگونه مدیریت خواهیم کرد باید بگویم تردید نکنید که تمام انرژی ما به  سمت کاهش هزینه های مردم خواهد بود. بر همین اساس سه پکیج اصلی را در این زمینه مد نظر داریم؛ کاهش پرداخت از جیب بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری طبیب در نقاط کمتر برخوردار که البته مدل جدیدی را به این منظور خواهیم داشت، این سه بسته به شدت حمایت می شود .

وی افزود: در باره هزینه کرد منابع نظام سلامت به دنبال کیفی‌تر شدن هزینه کردها هستیم. با اجرای سه بسته مذکور که به مردم به شدت می توانند از آن ها متاثر شوند، تمام تلاشمان آن است که کمترین فشار را در پرداخت هزینه ها برای مردم داشته باشیم و بتوانیم از طریق دولت و با اجرای طرح تحول این پرداخت ها را به حداقل برسانیم و حتی از سال ۹۷ هم کمتر کنیم.
وی ادامه داد: در بسته حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج که آن را تقویت می کنیم، در نظر داریم سیستمی را طراحی کنیم که بتوانیم دارو را به درب منزل بیماران برسانیم.

منابع لازم برای افزایش تعرفه‌های پزشکی از طریق دولت و بیمه‌ها تامین می‌شود

وزیر بهداشت در مورد افزایش احتمالی تعرفه‌های سال آینده گفت: افزایش تعرفه در سال آتی از جیب بیمه‌ها و دولت خواهد بود و فشاری به مردم نخواهیم آورد، ضمن اینکه از گذشته بهترین شیوه های نظارت بر استانداردهای دارو را در منطقه داشته ایم. از رییس سازمان غذا و دارو نیز خواسته ام که این استانداردها را قوی تر کرده و سعی کنند به صنعت داخل اجازه دهند تا داروهای وارداتی ساخته شود تا به ‌این‌ ترتیب بتوانیم در آینده تعداد زیادی از داروهای وارداتی را در کشور تولید کنیم.

داروهای تولید داخل از کیفیت بالایی برخوردار هستند

وی افزود: خدا را شاهد می گیرم که برای خانواده‌ خود به جز قرص "تالیدومید" هیچ داروی خارجی تاکنون استفاده نکرده‌ام. به عنوان وزیر بهداشت این را می گویم که داروی تولید داخل از کیفیت بالایی برخوردار استدر مجموع نظارت بر داروی تولید داخل نظارتی کاملا دقیق است از طرف دیگر برای داروهایی که تولید داخل دارند به هیچ وجه اجازه ورود نخواهند داد مگر این که کیفیت یک دارو مناسب نباشد.

نمکی ادامه داد: معتقد هستم که اجتماعی شدن جزو لاینفک همه فعالیت‌های وزارت بهداشت است. بر این اساس تمام بخش‌های وزارت بهداشت از جمله آموزش، بهداشت، درمان و حتی معاونت توسعه منابع باید با نگاه جامعه محور حرکت کنند. به همین دلیل برنامه من ادغام با نگاه توسعه یافته جامعه محور در همه معاونت‌ها است که اولاترین آن آموزش است.  در این راستا بنا دارم که قسمت خیرین تحت نظر مستقیم وزیر قرار گیرد و سایر بخش‌ها به معاونت‌های مربوطه برود.

نحوه هزینه‌کرد 500 میلیون یورو تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی به حوزه دارو

وزیر بهداشت در مورد نحوه هزینه‌کرد 500 میلیون یوروی صندوق توسعه ملی، گفت‌: طبق گزارشی که به من داده شد، این پول به دانشگاه‌ها پرداخت شده است. دانشگاههای علوم پزشکی نیز مکلف بودند که این پول را برای دارو و تجهیزات پزشکی هزینه کنند. این که برخی شرکت های پخش بگویند ریالی از این محل به آنها داده نشده است، مقداری بی انصافی است. از طرفی هم با رییس دانشگاهی که این پول را در جایگاه خود  هزینه نکرده باشد، قطعا برخورد می‌کنم و اگر جابه جایی در هزینه کرد این پول اتفاق افتاده باشد ، این جا به جایی به سمت هدف اصلی هدایت خواهد شد. چگونگی هزینه کرد این پول را تا آخرین مرحله پیگیری خواهم کرد و مطمئن باشید که این مبلغ در درست‌ترین جایگاه خود هزینه خواهد شد.

وی افزود: وزنی که دارو و تجهیزات پزشکی  از این  مبلغ دارد، حدود 1800 میلیارد تومان است که پیگیر هستیم تا ببینیم این 1800 میلیارد تومان دقیقا در کجا نشسته است.

تلاش وزارت بهداشت برای پایدار کردن منابع سلامت

وزیر بهداشت تصریح کرد: هر چه که بتوانیم منابع نظام سلامت را از منابع عمومی دچار نوسان به منابع پایداری مانند یک درصد مالیات بر ارزش افزوده گره بزنیم، قطعا پایداری منابع را در حوزه سلامت تضمین کرده‌ایم. پیگیر هستیم که وابستگی منابع سلامت را از منابع لرزان و وابسته به نفت را کم کنیم و  این موضوع به نفع ما است و به شدت آن را دنبال می‌کنیم.

وی  خاطر نشان کرد: در بحث مدیریت منابع دو  مبحث کیفی و کمی مورد نظر است. هر چه به مدیریت کیفی بپردازیم، قطعا بهره‌وری را بالا خواهیم برد. از طرفی هم هر چه بتوانیم درمان سرپایی را به جای بستری توسعه دهیم قطعا موفق خواهیم بود. بنابراین اگر بتوانیم در مراحل اولیه و با توسعه درمان سرپایی، به تشخیص برسیم هزینه‌های سلامت را کاهش خواهیم داد.

دستور وزیر بهداشت درباره نحوه فعالیت تخصص‌ها در بیمارستان‌ها درایام نوروز

وزیر بهداشت در ادامه درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای نوروز، گفت: امیدوارم مردم ما سال را با خوشی، تندرستی و بهروزی آغاز کنند و سالی پر از خیر و برکت و کامیابی برای مردم پیش رو باشد. اولین تقاضایم در سفرهای نوروزی آن است که مردم بیشترین رعایت ایمنی را در سفرها و به خصوص در جاده ها داشته باشند؛ حوادث جاده‌ای هر ساله یکی از مشکلات نظام سلامت است.
وی با اشاره به فعالیت ۳۰۰۰ اکیپ بهداشتی برای نظارت بر مواد غذایی و اماکن طبخ و توزیع غذا، ادامه داد: بیش از ۶۰۰ اکیپ مستقر و سیار اورژانس نیز در ایام عید خدمات لازم را به مردم ارایه خواهند کرد.

وزیر بهداشت همچنین از ابلاغیه‌ای به مراکز درمانی برای فعالیت تمام تخصص‌ها در ایام عید افزود: بر این اساس مراکز درمانی باید تمام تخصص ها و اساتید مربوطه را در طول تعطیلات عید داشته باشند تا مردم نیازمند سپری شدن تعطیلات نباشند. همچنین به داروخانه‌ها نیز ابلاغ کردیم که در ایام عید در سطح شهرها باز باشند و فعالیت در داروخانه‌ها تنها محدود به داروخانه‌های شبانه روزی نباشد و مردم بتوانند از خدمات دارویی گسترده در سطح کشور استفاده کنند. همچنین مردم می‌توانند شکایات خود را به سامانه 190 اطلاع دهند.

آئین‌نامه نحوه جذب پزشکان عمومی فروردین ابلاغ می‌شود

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت مبنی بر اینکه سالانه بیش از 5 هزار نفر به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل می شوند، وزارت بهداشت چه تمهیداتی در جهت جذب این افراد اندیشیده است، یادآور شد: رویکرد جدید وزارت بهداشت این است که از ظرفیت پزشکان عمومی به عنوان پزشکان شاغل در جایگاه پزشک خانواده استفاده کند که برای تحقق این مهم، برنامه ای را بدین گونه تدوین کرده که این پزشکان بعد از گذراندن دوره های فشرده کوتاه مدت و آموزش از راه دور بتوانند در این جایگاه فعالیت کننده که از فروردین آن را به دانشگاه علوم پزشکی ابلاغ خواهیم کرد.

نمکی با بیان اینکه هدف از تدوین این برنامه این است که از طریق توزیع عادلانه‌تر نیروی انسانی در کشور سالانه بتوانیم تعدادی از پزشکان عمومی را برای فعالیت در جایگاه پزشک خانواده جذب کنیم، افزود: توسعه بخش خصوصی و حمایت از آنها به عنوان ابزار کارآمد در حوزه تأمین نیروی انسانی به ویژه در نقاط کم برخوردار یکی از راه‌هایی است که می‌توان از طریق آن این بخش را ساماندهی کرد کما اینکه در گذشته نیز برای برون‌سپاری خدمات در کشور یک فرمولی داشتیم که البته درست نبود.

وی ادامه داد: این فرمول از این جهت دارای اشکال بود که نمی توان از طریق آن هم بیمارستان قلب شهید رجایی تهران، هم بیمارستان نمازی شیراز، هم بیمارستان امام رضای مشهد و هم بیمارستان های سراوان، سقز و بانه را به بخش خصوصی واگذار کرد.

نمکی تصریح کرد: فرمولی که برای تقویت این بخش بر آن متمرکز شده‌ایم این است که از بخش خصوصی به گونه‌ای حمایت کنیم که در نقاط کمتر برخوردار کشور نیز فعالیت داشته باشند برای مثال ضریب K تعیین شده برای مناطق کم برخوردار باید با سایر نقاط متفاوت باشد ضمن اینکه باید بتوانیم خرید تضمینی کنیم، همچنین سطحی از ضریب اشغال تخت برای این بخش در نظر بگیریم و تحقق این مهم را در قالب طرح تأمین نیروی انسانی و تعهدات به بخش خصوصی واگذار کنیم که در این بخش سرمایه‌گذاری کنند.

وزیر بهداشت تأکید کرد: در هیچ نقطه از دنیا نمی‌توان به زور نیروی انسانی را در مناطقی نگه داشت بنابراین باید برای حفظ نیروی انسانی در مناطق کمتر برخوردار انگیزه و جاذبه ایجاد کنیم، همچنین بخش خصوصی می‌تواند یکی از عوامل ماندگاری مستمر نیروی انسانی در نقاط کمتر برخوردار باشد.

شرایط اسکان پزشکان طرحی و کادر پرستاری همراه با خانواده‌هایشان فراهم می‌شود

در ادامه قاسم جان بابایی در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار خبرگزاری خانه ملت مبنی بر اینکه نظرتان را در رابطه با سهمیه مناطق محروم که یکی از موارد مورد انتقاد وزیر بهداشت سابق بود، کما اینکه به این نکته اشاره کرده بود که می‌تواند عاملی برای ترویج بی‌سوادی مدرن باشد، افزود: سهمیه مناطق محروم بر اساس قانون درجهت رفع مشکلاتی که رد روند ارائه خدمات در این مناطق وجود داشت، مطرح شد و این تصمیم بسیار درستی بود که مجلس گرفت.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: یکی از مشکلاتی که در رابطه با پزشک طرحی وجود داشت این بود که بر اساس ضرایب ممکن بود گاهی توزیع نیرو که معمولا مهرماه هر سال صورت می‌گیرد تا فروردین یا اردیبهشت سال بعد به طور انجام تا جایی که در پی آن برخی مناطق محروم خالی از پزشک می‌ماندند.

معاون وزیر بهداشت تأکید کرد: یکی دیگر از معضلات پزشک طرحی این بود که دو سال در این مناطق می ماند و بعد آنجا را ترک می کرد و همین عدم ماندگاری آنها باعث می شد که مردم نتوانند برای مدت طولانی از ظرفیت پزشک متخصص بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه از سال93 این ظرفیت ایجاد شده بود یادآور شد: هم اکنون بحث جابه‌جایی مطرح نیست ضمن اینکه پزشکان طرحی باید تعهد دهند به مدت 12 سال در منطقه تعیین شده به مردم خدمات ارائه دهند و در آنجا زندگی کنند بنابراین این مصوبه باعث ماندگاری پزشکان طرحی شده و به این معنی نیست که فرد بیسوادی در این منطقه به عنوان پزشک فعالیت داشته باشد بلکه هم تجربیات خوبی را برای پزشکان به همراه دارد و هم ماندگاری آنها در این مناطق را تضمین می کند.

معاون درمان وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: امنیت اسکان پزشکان طرحی یکی دیگر از مواردی بود که باعث می شد پزشکان در مناطق محروم ماندگار نشوند بنابراین امسال منابع خوبی در نظر گرفته شد تا شرایط اسکان هم پرسنل کادر پرستاری و هم پزشکان طرحی در این مناطق فراهم شود تا آنها بتوانند به همراه خانواده خود در این مناطق ساکن شوند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet