هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
محمدی:

کشور در فکر استفاده از افراد نخبه نیست

سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هنوز فرهنگ استفاده از نخبگان وجود ندارد و مشکل جدی متاسفانه گفتمان حاکم بر نهادهای اجرایی است که از افراد نخبه کمتر استفاده می‌کنند.
جمعه 2 فروردین 1398 ساعت 08:27
کشور در فکر استفاده از افراد نخبه نیست عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هنوز فرهنگ استفاده از نخبگان وجود ندارد و مشکل جدی متاسفانه گفتمان حاکم بر نهادهای اجرایی است که از افراد نخبه کمتر استفاده می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105319773536.jpg کشور,در,فکر,استفاده,از,افراد,نخبه,نیست Icana

داود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، با اشاره به اینکه سازمان‌ها از نیروهای نخبه و فناوری‌های آنها استفاده نمی‌کنند گفت: باید مانع خروج جوانان و نخبگان شویم یعنی باید زمینه استفاده از نخبگان و طرح‌های آنها فراهم شود اما مشکلاتی در این حوزه وجود دارد و آن این است که هنوز فرهنگ استفاده از نخبگان وجود ندارد و مراکز تحقیقاتی فعال نیستند و از طرف دیگر موسسات تولیدی، صنعت و موسساتی که در حوزه اقتصاد، نوآوری و صنعت کار می‌کنند هنوز این گفتمان برای آنها جا نیفتاده که بخواهند از نخبه‌ها استفاده کنند.

مشکل جدی گفتمان حاکم بر نهادهای اجرایی است که از افراد نخبه کمتر استفاده می‌کنند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای  اسلامی افزود: اگرچه که شرایط اقتصادی کشور جوابگو نیست اما این را به عنوان یک مشکل جدی نمی‌بینم بلکه مشکل جدی متاسفانه گفتمان حاکم بر نهادهای اجرایی است که از افراد نخبه کمتر استفاده می‌کنند.

باید از افراد نخبه و خوش فکر برای حل مشکلات استفاده شود

وی با بیان اینکه باید در کشور این گفتمان حاکم شود تا به سمت علمی شدن پیش رود تصریح کرد:  باید برای کارهای مختلف این احساس ایجاد شود که از افراد نخبه و توانمند و خوش فکراستفاده کنیم. چنانچه این کار انجام شود، سایر مشکلات حل خواهد شد. این فضایی که در کشور ایجاد شده یک فضای مناسب برای این امر نیست چراکه مشکلات اقتصادی و مشکلات اعتباری و بودجه‌ای نیز وجود دارد که باید حل شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کشور در فکر استفاده از افراد نخبه نیست و حقوق لازم برای اینها نیز فراهم نیست چراکه افرادی که بسیار توانمند هستند در کشورهای همسایه چندین برابر حقوق اینجا را دریافت می‌کند. به همین دلیل از لحاظ مالی باید تعادلی ایجاد شود تا از این افراد استفاده شود.

وزارت صنعت و معدن زمینه همکاری بین نخبگان و موسسات را در غالب طراحی نرم افزار فراهم کرده است

محمدی با اشاره به اینکه وزارت صنعت و معدن نرم افزاری برای موسسات تنظیم کرده اظهار داشت: این موسسات وارد سیستم می‌شوند و نیاز خود را به افراد نخبه اعلام می‌کنند و بعد هم افراد توانمند علمی وارد این سیستم می‌شوند و در آنجا برای همکاری اعلام آمادگی می‌کنند. در واقع وزارت صنعت و معدن این ارتباط را فراهم کرده و امیدواریم که نتیجه بخش باشد تا بسیاری از مسائل حل شود اما به هر حال نمی‌توانید یک سری از موسسات را بر اساس قانون، مجبور به انجام کاری کنید.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم دانشگاه و یا یک موسسه علمی تاسیس کنیم می‌گوییم که اگر این تعداد هیات علمی را داشته باشد مجوز می‌دهیم. اما اگر موسسه صنعتی بخواهد ایجاد شود، بر اساس یک سری ضوابطی است که دیگر نمی‌توان آن را مجبور کرد که از 10 نفر نخبه استفاده کند.

استفاده از نخبگان بر اساس قوانین و ضوابط ایجاد نمی‌شود

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: باید فضایی در کشور ایجاد شود تا موسسه احساس نیاز کند که باید از نخبگان استفاده کنند. در حقیقت محصولی که می‌خواهد به جامعه ارائه دهد باید کاربردی باشد بنابراین نیاز استفاده از نخبگان بر اساس قوانین و ضوابط ایجاد نمی‌شود مگر اینکه فضای آن در جامعه ایجاد شود و همه باید دست به دست یکدیگر دهند و کمک کنند تا این اتفاق در جامعه بیفتد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000