هدر موبایل
1398/01/03 08:18:00
سرویس فرهنگی
نادری:

منطقه اورامانات به سمت جهانی شدن می‌رود

نماینده مردم اورامانات در مجلس گفت: کارشناسان سازمان میراث فرهنگی طی بازدیدی که از کرمانشاه و اورامان داشتند، به این نتیجه رسیدند که این منطقه باید ثبت جهانی شود یعنی به سمت و سوی جهانی شدن می‌روند.
منطقه اورامانات به سمت جهانی شدن می‌رود نماینده مردم اورامانات در مجلس گفت: کارشناسان سازمان میراث فرهنگی طی بازدیدی که از کرمانشاه و اورامان داشتند، به این نتیجه رسیدند که این منطقه باید ثبت جهانی شود یعنی به سمت و سوی جهانی شدن می‌روند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903101585282517.jpg منطقه,اورامانات,به,سمت,جهانی,شدن,می‌رود Icana

شهاب نادری در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به حوزه گردشگری منطقه اورامان استان کرمانشاه گفت: رئیس جمهور طی سفری که به استان کرمانشاه داشتند، این استان را به عنوان قطب کشاورزی و قطب گردشگری معرفی کردند. قطب گردشگری از هر حیثی چه از نظر فرهنگی و چه تاریخی بسیار ارزشمند است و می‌تواند ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال و برون رفت از این وضعیت اقتصادی موجود باشد. مردمی دارد که به دنبال بوم‌گردی و طبیعت‌گردی هستند و خودشان سازمان‌های مردم نهادی را برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست تشکیل دادند و شرایطی فراهم کردند که کارشناسان سازمان میراث فرهنگی طی بازدیدی که داشتند، به این نتیجه رسیدند که این منطقه باید ثبت جهانی شود یعنی به سمت و سوی جهانی شدن می‌روند.

مردم اورامانات از بعد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی همیشه پیش رو بودند

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم این منطقه مردم خاصی هستند و آداب و رسوم آنها شرایطی دارد که هر کسی که به منطقه می‌رود متوجه می‌شود که  از لحاظ برخورد و مهمان‌نوازی و طبیعت بکری که در آنجا وجود دارد، با تمام محدودیت‌ها و کم‌برخورداری‌ها اما سخاوت، از خود گذشتگی و مهمان‌نوازی دارند. این مردم دوست دارند که منطقه آنها رشد پیدا کند چراکه از بعد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی همیشه پیش رو بودند.

مرزنشینان همیشه آرامش را به ارمغان می‌آورند

وی با بیان اینکه اگرچه این افراد در منطقه صفر مرزی هستند و با توجه به زلزله‌زدگی و جنگ زدگی، اما هیچ موقع از نظام و حمایت از رهبری پشیمان نبودند، تصریح کرد: این افراد آب و خاک خود را دوست دارند و همیشه آرامش و امنیت را به هر چیز دیگری ترجیح دادند و حافظان این آب و خاک و مرز نگهداران و مرز نشینانی بودند که امنیت و آرامش را به ارمغان آوردند.

معیشت مرزنشینان باید بهتر از مرکز نشینان باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه معیشت مرزنشینان باید بهتر از مرکز نشینان باشد گفت: مرزنشینان با این همه کم‌برخورداری، تا امروز جایی ثبت نشده که اگر اغتشاشاتی بوده اما این مردم پای نظام نبودند بلکه همیشه پای نظام ایستادگی کردند. این افراد تا الان حتی یک وجب از خاک کشور را به دشمن ندادند و همیشه دفاع کردند.

نادری اظهار داشت: به دلیل اینکه به سمت جهانی شدن می‌رویم، مردم نیز باید فرهنگ و آداب و رسوم خود را نیز به آن سمت ببرند .هر چند که روستاهای اورامانات به عنوان روستای هدف و گردشگری و روستاهای ملی ثبت شده و این 4 شهرستان این پتانسیل را با توجه به آثار تاریخی و گردشگری دارد، اما از جوانان این مناطق توقع داریم که بتوانند خود را به مردم جهان نیز نشان دهند.

زیر ساخت اورامانات همان فرهنگ منطقه است و فرهنگ این منطقه می‌طلبد که گردشگران را به خود جذب کند

وی در پاسخ به این سوال که زیرساخت‌های این مناطق آمادگی پذیرش گردشگران را دارد، افزود: زیرساخت‌ها آماده است و از گردشگران می‌خواهم که به این مناطق بیایند. زیرساخت همان فرهنگ منطقه است و فرهنگ این منطقه می‌طلبد که گردشگران را به خود جذب کند و جوانان در فضای مجازی خود را برای پذیرایی از مهمانان نوروزی آماده کردند. آرامش و امنیت کامل برقرار است و از لحاظ زیرساخت هیچ مشکلی نداریم.

نادری با انتقاد از اینکه جاده‌های کل کشور چندان رضایت‌بخش نیست اظهار داشت: به دلیل اینکه طبیعت و منطقه در شرایطی است که نمی‌توانیم بر اساس میل خود کاری انجام دهیم و کارشناسان میراث فرهنگی باید نظر بدهند اما از گردشگران توقع داریم آثار و بناهایی که وجود دارد رعایت کنند و مردم با آغوش باز در خدمت گردشگران داخلی و خارجی هستند.

بزرگترین غار آبی آسیا در اورامانات

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: بزرگترین غار آبی آسیا به نام غور قلعه، سد داریان، چشمه بل، کوسه هجی در اورامانات است و طاق بستان، بیستون و شیرین و فرهاد و طبیعت‌های بکری که در کرمانشاه داریم بسیار زبانزد است. اگر آناهیتای کرمانشاه را ببینید و یا از قصرشیرین و گیلانغرب با آن طبیعت زیبا بازدید کنید متوجه می‌شوید قدمت اینها به دوران‌های قبل بر می‌گردد و مردم از بازدید آنها لذت می‌برند. همچنین فرهنگ غنی مردم کرمانشاه یک فرهنگ مهمان‌نوازی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet