هدر موبایل
1388/07/12 08:09:00
سرویس بین الملل
حیدرپور در گفت و گو با خانه ملت مطرح کرد:

جزییات مذاکرات جلیلی و برنز در خصوص خرید سوخت هسته‌ای

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از موضوع خرید سوخت هسته‌ای به عنوان جزئیات مذاکرات سعید جلیلی با ویلیام برنز نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای خبر داد.

عوض حیدرپورشهررضایی  که با خبرنگار خانه ملت سخن می‌گفت افزود: تا جایی که بنده اطلاع دارم محور این مذاکرات حول و حوش تهیه سوخت هسته‌ای برای راکتور تهران بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطر نشان کرد: مسئله این بود که راکتور هسته‌ای تهران برای ادامه فعالیت‌ خود نیاز به چهار تا بیست درصد اورانیوم غنی‌شده دارد حال یا باید ما این میزان اورانیوم را خریداری کنیم و یا این که در داخل تولید شود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا توافق حاصل شده بین دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده آمریکا مبنی بر فروش سوخت هسته‌ای به ایران بوده است اظهار داشت: به نظر می‌رسد که در این خصوص توافقاتی حاصل شده باشد.

این گزارش می‌افزاید: سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و ویلیام بزنر نماینده آمریکا در مذاکرات 1+5 در حاشیه این مذاکرات با یکدیگر ملاقات و گفتگو کرده‌اند.

وی همچنین در ارزیابی از مذاکرات گروه 1+5 با نماینده ایران در ژنو اظهار داشت: کلیات اتفاقی که در این دور از مذاکرات روی داد این است که بسته پیشنهادی ایران محور مذاکرات بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: البته شواهد نشان می‌دهد که در این نشست نمایندگان ایران و 1+5 به جمع‌بندی کامل نرسیده‌اند و بر این اساس مقرر شده که تا پایان اکتبر یک جلسه‌ دیگر برگزار شود.

حیدرپور تصریح کرد: در مجموع می‌توان گفت که این که بسته پیشنهادی ایران به عنوان محور مذاکره قرار گرفته یک ره آورد مثبت برای تهران است اما از سوی دیگر گزارش‌ها نشان می‌دهد که کار به صورت جدی جلو نرفته و به جلسه بعدی موکول شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet