هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رحیمی جهان‌آبادی مطرح کرد:

تصمیم‌گیری قاطع ایران درباره برجام در صورت ادامه تعلل اروپایی‌ها

سرویس سیاسی
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: اروپا باید تکلیف برجام را تعیین کند، به نظر آنها قصد تامین نیازهای ایران برای کاهش فشارهای آمریکا را ندارند، در این صورت ایران تصمیم قاطع می‌گیرد.
یکشنبه 4 فروردین 1398 ساعت 17:57
تصمیم‌گیری قاطع ایران درباره برجام در صورت ادامه تعلل اروپایی‌ها عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: اروپا باید تکلیف برجام را تعیین کند، به نظر آنها قصد تامین نیازهای ایران برای کاهش فشارهای آمریکا را ندارند، در این صورت ایران تصمیم قاطع می‌گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201901109546815389.jpg تصمیم‌گیری,قاطع,ایران,درباره,برجام,در,صورت,ادامه,تعلل,اروپایی‌ها Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به روابط ایران و اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام، گفت: اروپایی‌ها برای بهبود روابط با ایران بعد از برجام با مشکلات فراوانی روبه رو شدند زیرا بخش عمده اقتصاد اروپایی‌ها در اختیار بخش خصوصی است، بخش خصوصی هم در اروپا به شکل دستوری از دولت‌ها فرمان نمی‌گیرند مگر اینکه دولت اروپا ضرر و زیان وارده به آنها از تحریم‌ها را جبران کند که تاکنون چنین نیت و قصدی را نداشته است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از سوی دیگر اروپایی‌ها روابط گسترده و عمیقی با آمریکایی‌ها به لحاظ سیاسی و اقتصادی دارند و فکر می‌کنند که چالش بیش از اندازه با طرز رفتار ترامپ موضع اروپایی‌ها در جهان را تضعیف می‌کند.

وی افزود: اروپایی‌ها از سوی دیگر هم دوست ندارند که نقش خود در برجام را در نظر افکار عمومی جهان تخریب کنند. لذا می‌پندارد که اگر برجام را حفظ نکنند، بسیاری از متحدان خود در جهان را در آینده از دست می‌دهند.

اروپایی‌ها تحت فشار آمریکا و نگران تامین نیازهای سیاسی- اقتصادی

رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: اروپایی‌ها بر این باورند که تصمیم گیر اصلی در غرب آمریکا است و اگر با آنها همراهی نکنند در تامین نیازهای سیاسی، امنیتی، اقتصای و منافع اروپا با مشکل روبه رو می‌شود. در مجموع اروپایی‌ها تحت این شرایط با ایران همکاری دارند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: فشار مضاعفی هم در این مدت به اروپایی‌‌ها وارد شد؛ گروه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی در اروپا فضاسازی کردند و با تحمیل ترورهایی به ایرانیان، مواردی از نقض حقوق بشر را مطرح و مشکلات داخلی ایران را بزرگ نمایی و سیاه نمایی کردند. منافقین و گروه‌های سلطنت طلب نظام هم تلاش کردند تا افکار عمومی اروپا را تحت تاثیر قرار دهند.

کمک صهیونیست‌ها به اروپا برای بدنام کردن ایران در عرصه بین‌الملل

وی با بیان اینکه صهیونیست‌‌ها به عنوان گروه معاند نظام جمهوری اسلامی شریک پنهان و آشکار غربی‌ها است، گفت: صهیونیست‌ها هم در مدت گذشته به اروپایی‌ها کمک امنیتی- اطلاعاتی- تبلیغاتی کردند تا ایران را در اروپا بدنام کنند. این در حالی است که تعداد مخالفان جمهوری اسلامی در اروپا به تعداد انگشتان دست هم نرسد اما تجمع کوچک همین افراد در رسانه‌های غربی بزرگ نمایی می‌شود و تحت عنوان اعتراض مخالفین نظام ایران به نمایش گذاشته شده است.

رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: در چنین وضعیتی ساز و کار مالی بین ایران و اروپا برقرار شد تا ایران بتواند مایحتاج اصلی خود را تامین کند و آسیبی هم به شرکت‌ای اروپایی وارد نشود. این کانال راه اندازی شده اما آنگونه که باید و شاید مشکلات ایران را مرتفع نکرده است لذا اگر اروپایی‌ها تصمم جدی در مورد بهبود روابط اقتصادی با ایران نگیرند این حق طبیعی ما است که در مورد برجام یا روابط خود با راوپا در سال پیش رو تجدید نظر کنیم.

لزوم تعیین تکلیف برجام و روابط با اروپا

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اروپا در سال گذشته به تعهدات برجامی خود عمل نکرد لذا ما در سال جاری باید قاطعانه‌تر و جدی‌تر با اروپا وارد مذاکره شویم، اگر اروپا قصد تامین نیازهای ایران در راستای کاهش فشارهای بعد از خروج آمریکا از برجام را ندارد باید تکلیف را مشخص کند و ایران هم تصمیم قاطع بگیرد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000