خبرگزاری خانه ملت

ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1398/01/04 09:02:00
سرویس اقتصادی
لاهوتی:

شفافیت سند مالی با اصلاح ساختار بودجه

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اشکالات بودجه سنواتی کشور می گوید با اصلاح ساختار می توان سند مالی کشور را شفاف کرد.
شفافیت سند مالی با اصلاح ساختار بودجه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اشکالات بودجه سنواتی کشور می گوید با اصلاح ساختار می توان سند مالی کشور را شفاف کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201903101080472447.jpg شفافیت,سند,مالی,با,اصلاح,ساختار,بودجه Icana

مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اصلاح ساختار بودجه در سال 98، گفت: باید نحوه بودجه ریزی در کشور را مورد بررسی قرار دهیم چرا که بخش هایی در قانون بودجه وجود دارد که هرگز درمجلس تعیین تکلیف نمی شود.

60 درصد بودجه شفاف نیست

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس ادامه داد: در لایحه بودجه، بخش بودجه متفرقه در کمیسیون ها و صحن ها به دلیل کمبود وقت بررسی نمی شود از آنجایی که بودجه شرکت های دولت، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت نیز  در دستور کار قوه مقننه قرار نمی گیرد بنابراین 60 درصد بودجه شفاف نیست.

نماینده مردم لنگرود درمجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اختصاص ارز دولتی برای تهیه کالاهای اساسی، عنوان کرد: یکی از مواردی که در بودجه سال 98 مبهم است، اختصاص 14 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی، اما در این بند از قانون مشخص نشده درآمد حاصل از اختلاف ارز ترجیحی با ارز نیمایی که حدود 4 هزارتومان است کجا می رود.

 

 
بودجه 98

وی تاکید کرد: از این گونه موارد در بودجه سنواتی متعدد وجود دارد و باید در ساختار بودجه این مشکلات برطرف شود.

لاهوتی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه باید در ساختار بودجه، شرایط را برای شفاف شدن بودجه شرکت های دولتی فراهم کرد، بیان داشت: بودجه سال 98 بالغ بر هزار و 700 هزار میلیارد تومان است اما در مجلس تنها 440 هزار میلیارد مورد بررسی قرار گرفت در واقع عملکرد هزار و 200 هزار میلیارد تومان شفاف نیست.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه در اصلاح ساختاربودجه باید اشکالات بودجه ریزی سنواتی بر طرف شود، اظهار داشت: در بودجه سال های گذشته برای تهاتر بدهی دولت با پیمانکاران و بانک مرکزی 3 هزار میلیارد تومان اعتبار لحاظ شد اما مشخص نیست این اعتبار در این راستا هزینه شده و چه خروجی داشته است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: در مجموع باید در هر صورت با اصلاح ساختار بودجه اشکالات سند مالی کشور را کاهش داد تا فرصت برای بررسی تمام بخش های آن در مجلس فراهم شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet