هدر موبایل
1398/01/05 07:02:00
سرویس اجتماعی
طاهرخانی:

فرهنگسازی برای انتخاب وکیل و تناسب‌سازی راهکار ممانعت از اطاله دادرسی است

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، از تناسب‌سازی، فرهنگسازی برای انتخاب وکیل و هوشمندسازی تدوین و تنظیم پرونده‌ها به عنوان راهکار ممانعت از اطاله دادرسی یاد کرد.
فرهنگسازی برای انتخاب وکیل و تناسب‌سازی راهکار ممانعت از اطاله دادرسی است عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، از تناسب‌سازی، فرهنگسازی برای انتخاب وکیل و هوشمندسازی تدوین و تنظیم پرونده‌ها به عنوان راهکار ممانعت از اطاله دادرسی یاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611105993968667.jpg فرهنگسازی,برای,انتخاب,وکیل,و,تناسب‌سازی,راهکار,ممانعت,از,اطاله,دادرسی,است Icana

بهمن طاهرخانی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اطاله دادرسی به عنوان معضل مهم حوزه قضایی کشور در بیان راهکار رفع آن، گفت: اگر قرار باشد مبانی قوای سه‌گانه به صورتی طراحی شود که مردم پیوسته بدون اطلاع از قوانین به مراجع حاکمیتی به ویژه در قوه قضائیه مراجعه کنند، نتیجه آن، نبود موفقیت در روند پاسخگویی به مراجعان خواهد بود.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: برای رفع اطاله دادرسی در گام نخست باید فرهنگسازی کنیم، به این صورت که مردم قبل از اینکه در مراودات اجتماعی و معاملات، تعهداتی برای خود ایجاد کنند، اگر اطلاعات حقوقی ندارند حتما از مشاوره حقوقدان استفاده کنند تا چنانچه اختلاف نظری ایجاد شد یا در مفاد تعهداتی که به موجب امضای قراردادها ایجاد کرده‌اند، اختلافی حاصل شد، بر اساس مبانی حقوقی اقدام کنند.

توان اقتصادی مردم با میزان مراجعه به دستگاه قضایی ارتباط دارد

وی تصریح کرد: ما باید بتوانیم شرایط اقتصادی جامعه را به گونه‌ای تنظیم کنیم که توان اقتصادی مردم بالا برود تا در پی آن بتوانند برای مراجعه به دستگاه قضایی از ظرفیت حقوقدانانی که از کانون وکلا مجوز فعالیت دارند، استفاده کنند که این امر موجب کاهش مراجعات و تعدد پرونده‌ها در دستگاه قضایی خواهد شد.

تعداد قضات با استاندارد جهانی فاصله دارد

طاهرخانی در بیان دیگر راهکار رفع اطاله دادرسی، افزود: تناسب‌سازی یکی دیگر از اقداماتی است که باید در دستگاه قضایی صورت بگیرد، چرا که برای تعداد جمعیت و ورودی‌ها به دستگاه قضایی و پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود استاندارد جهانی وجود دارد، بنابراین باید تعداد قضات به سطحی برسد که با این استاندارد مطابقت داشته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت ارتقای کیفیت ارائه خدمات در دستگاه قضایی، خاطرنشان کرد: افرادی که به مبانی حقوقی به خوبی اشراف دارند و از لحاظ علم قضایی در سطحی هستند که به راحتی می‌توانند به واقعیت‌ها پی ببرند و تفسیر و تاویل حقوقی قوی داشته باشند باید در دستگاه قضایی فعالیت داشته باشند، در غیر این صورت اطاله دادرسی ایجاد می‌شود به این دلیل که یا تصمیم‌گیری به سختی صورت می‌گیرد یا اتخاذ تصمیم اشتباه باعث تضییع حقوق افراد می‌شود.

تدوین و تنظیم پرونده‌ها در دستگاه قضایی باید هوشمندسازی شود

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: ما باید دستگاه قضایی را هوشمندسازی کنیم و از ابزار جدید برای تدوین و تنظیم پرونده‌ها استفاده کنیم، چرا که نبود انتظام جدی در خصوص پرونده‌ها عامل اثرگذار در اطاله دادرسی است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هم‌اکنون لازم است که مراکز بازرسی قوی ایجاد شود، نه به این منظور که قدرت و شجاعت یک قاضی را سلب کنند، چرا که قضات باید در صدور رای استقلال داشته باشند، اما ضرورت نظارت بر دستگاه قضایی هم غیرقابل‌ انکار است تا در پی آن روند فعالیت دستگاه قضایی به سمت و سویی حرکت کند که هم باعث جلب رضایت و هم اعتماد عمومی نسبت به اجرای عدالت شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet