خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/12/29 09:47:57
سرویس اجتماعی
موهبتی خبر داد:

آغاز به کار پایگاه بیمه‌شدگان درمان کشور در سال 98

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت، از ایجاد پایگاه بیمه‌شدگان درمان کشور در سال ۹۸ و آغاز به کار آن در طول۶ ماه ابتدای سال خبر داد.
آغاز به کار پایگاه بیمه‌شدگان درمان کشور در سال 98 مدیر عامل سازمان بیمه سلامت، از ایجاد پایگاه بیمه‌شدگان درمان کشور در سال 98 و آغاز به کار آن در طول6 ماه ابتدای سال خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201711103527072205.jpg آغاز,به,کار,پایگاه,بیمه‌شدگان,درمان,کشور,در,سال,98 Icana

طاهر موهبتی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برنامه‌های بیمه سلامت در سال 98، گفت: پوشش حداکثری بیمه یکی از اقداماتی است که در سال 98 انجام خواهیم داد، چرا که در شرایط کنونی هیچ مانعی برای بیمه کردن افراد وجود ندارد، ضمن اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه برای بیمه اجباری تکلیف شده بود که مردم خود را بیمه کنند، هر چند ضمانت اجرایی نداشت.

 مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران، ادامه داد: بیمه سلامت این آمادگی را دارد که هر فردی را بر اساس وسع مالی که دارد، تحت پوشش قرار دهد و چنانچه افرادی از توانایی مالی برخوردار نیستند، می‌توانند از مراجع ذیربط تاییدیه بگیرند و طبیعی است که می‌توانند از تخفیف‌ها و یارانه دولت در بخش بیمه استفاده کنند.

نسخه‌نویسی الکترونیکی را در 30 درصد شهرهای کشور به نتیجه خواهیم رساند

وی تصریح کرد: الکترونیکی کردن اسناد از دیگر اقداماتی است که در سال جدید انجام خواهیم داد که در سطح بیمارستان‌های دولتی اجرا خواهد شد و نسخه‌نویسی الکترونیکی را در 30 درصد شهرهای کشور به نتیجه خواهیم رساند.

موهبتی افزود: ما باید در استحقاق‌سنجی وارد مرحله سرپایی شویم، اما لازم است یک دقت نظری داشته باشیم تا پیشرفت در حوزه IT فراخور بسترسازی اجتماعی صورت بگیرد و این گونه نیست که از فردا بخشنامه دهیم که تمام اسناد باید الکترونیکی شود، بلکه 185 میلیون بار مراجعه در کشور داریم که باید پذیرفته شوند، همچنین 40 میلیون بیمه شده و 43 هزار طرف قرار داد داریم که در بین آنها 12 هزار نفر از داروخانه، پزشک متخصص و فوق تخصص و عمومی وجود دارند و طبیعتا در مقابل تغییر رفتار مقاومت وجود دارد.

بیمه سلامت رویکرد جدی به نظام ارجاع الکترونیکی دارد

وی یادآور شد: ما باید این آمادگی را داشته باشیم که در حین انجام کار به گونه‌ای اقدام کنیم که فرآیندهای الکترونیکی رشد پیدا کنند، ضمن اینکه IT یکی دیگر از اهدافی است که دنبال می‌کنیم و در اینجا رویکرد جدی به بحث نظام ارجاع الکترونیکی داریم، کما اینکه وزیر بهداشت بارها بر اجرای نظام ارجاع تاکید کرده و طبیعی است که بیمه سلامت به عنوان بازوی اجرای وزارت بهداشت این مهم را اجرا کند.

موهبتی اظهار کرد: ایجاد پایگاه بیمه‌شدگان درمان کشور بر اساس بند چ ماده 70 قانون برنامه ششم توسعه از دیگر اقداماتی است که در سال 98 انجام می‌دهیم، ضمن اینکه پیش از این مناقصه آن چند بار برگزار شد، اما برنده نداشت، چرا که به دلیل اوضاع اقتصادی کشور شرکت‌کننده نداشت و به تازگی قرارداد آن منعقد شده و در طول مدت 6 ماه آینده عملیاتی خواهد شد، همچنین ادامه رفع همپوشانی را به طور جدی پیگیری می‌کنیم که ایجاد پایگاه بیمه‌شدگان درمان کشور یکی از راه‌های ممانعت از ایجاد آن است.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد علمی در برنامه‌های بیمه از اهمیت بسزایی برخوردار است، کما اینکه 6 ماه قبل مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت را راه‌اندازی کردیم و توقع داریم که سال 98 بتواند مبانی علمی بیمه سلامت را تقویت کرده و رویکردهای علمی ارائه دهیم تا بتوانیم با خرد جمعی و عقلانیت پیش برویم.

مبلغ 1750 میلیارد تومان دارو در خانه‌ها انبار شده است

موهبتی عنوان کرد: مدیریت منابع و منطقی کردن رفتار در دریافت خدمت یکی دیگر از مواردی بوده که از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که در شرایط کنونی هر خانواده بین 50 تا 100 هزار تومان دارو در خانه دارند و با توجه به اینکه تعداد 25 میلیون خانوار وجود دارند و پیش‌بینی می‌شود که مبلغ هزار و هفتصد و پنجاه میلیارد تومان دارو در خانه‌ها وجود دارد، بنابراین باید به سمتی حرکت کنیم که با تجویزکننده انجمن‌های علمی و گروه‌های پزشکی رابطه برقرار کنیم و شرایط روز کشور را برای آنها تبیین کنیم و ما در این زمینه توفیق علمی نخواهیم داشت، مگر انجمن‌های علمی و سازمان نظام پزشکی در این مسیر به بیمه سلامت کمک کنند.

موهبتی در پاسخ به این پرسش که روند پرداخت مطالبات دانشگاه‌ها و داروخانه‌ها در چه مرحله‌ای است، گفت: پرداخت‌ها به دانشگاه‌ها به آبان ماه رسیده و هیچ بدهی هم در سال 96 به این بخش نداریم، در مورد بخش غیردولتی هم داروخانه‌ها میانگین به مهرماه رسیده است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت تاکید کرد: بیمه سلامت به دلیل نبود تخصیص منابع بدهکار باقی مانده است که امیدواریم با تخصیص منابع بتوانیم بدهی‌های خود را تسویه کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet