هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
بیگلری:

لباس‌های محلی باید دوباره احیا شود

سرویس فرهنگی
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس گفت: لباس‌های محلی لباس‌هایی هستند که از لحاظ پوشش و حجاب جای هیچ شک و شبه‌ای ندارند و بسیار زیبا و پوشیده هستند.
سه‌شنبه 28 اسفند 1397 ساعت 08:17
لباس‌های محلی باید دوباره احیا شود نماینده مردم سقز و بانه در مجلس گفت: لباس‌های محلی لباس‌هایی هستند که از لحاظ پوشش و حجاب جای هیچ شک و شبه‌ای ندارند و بسیار زیبا و پوشیده هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608104846714052.jpg لباس‌های,محلی,باید,دوباره,احیا,شود Icana

محسن بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به حمایت‌های مادی و معنوی از لباس‌های محلی گفت: متاسفانه هیچ حمایتی از لباس‌های سنتی و محلی صورت نمی‌گیرد در صورتی که ایران کشوری رنگارنگ و با تنوع قومی و مذهبی شناخته شده است. کُرد با لباس کردی، بلوچ با لباس بلوچی و بختیاری با لباس بختیاری و ترکمن با لباس ترکمنی جذابیت‌های خود را دارند.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی افزود: لباس‌های بومی و محلی برای قومیت‌های مختلف لباس‌های قشنگی هستند و هر کدام از جذابیت‌های خاص خود را دارد. بسیاری از افراد زمانی که به مکان‌های محلی می‌روند با لباس‌های محلی عکس می‌گیرند و یا آن را می‌خرند و نگهداری می‌کنند اما واقعیت این است که متاسفانه از این لباس‌ها استفاده نمی‌شود و حمایت نمی‌شوند.

اگر موزه داشته باشیم، بسیاری از لباس‌های محلی در آنجا نگهداری می‌شد تا جذابیت خاص خود را داشته باشد اما تا به حال کوچکترین توجهی در این زمینه ندیدم

عوامل مختلفی باعث فراموشی لباس محلی شده است

وی ادامه داد: عوامل مختلفی باعث فراموشی لباس‌های محلی شده است و تا به حال کسی به فکر این موضوع نبوده است. میراث فرهنگی و گردشگری باید بیشتر در این موضوعات کار کنند. برخی از شهرهای موزه ندارند چراکه اگر موزه داشته باشیم، بسیاری از لباس‌های محلی در آنجا نگهداری می‌شد تا جذابیت خاص خود را داشته باشد اما تا به حال کوچکترین توجهی در این زمینه ندیدم.

بانک ملی لباس کردی را به عنوان لباس رسمی شناخته

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطر نشان کرد: اخیرا بانک ملی لباس کردی را به عنوان لباس رسمی شناخته و اقدام خوبی بود و از مدیرعامل بانک ملی و همه کسانی که در این زمینه نقش داشتند تشکر می‌کنم. هر اداراتی مثل بانک ملی این کار را انجام دهند، خود به خود جذابیت این کار برایشان بیشتر می‌شود. لباس‌های رسمی برای خانم‌ها مانتو شلوار و برای آقایان کت و شلوار سر جای خود وجود داشته باشد اما لباس‌های محلی نیز اگر به گونه‌ای باشد که افراد با این لباس‌ها به سر کار بروند در جای خود زیبا است و برای دوام قومیت‌ها بسیار مهم است که با لباس بومی و محلی خود در سر کار حاضر شوند. این لباس‌ها به عنوان لباس فاخری شناخته شده است.

بیگلری تصریح کرد: لباس کردی هم در آقایان و هم خانم‌ها شالی دور کمر دارد که برای گرم نگه داشتن کمر و کلیه بسیار مهم است. قدیم‌ها که بیشتر از این لباس‌ها استفاده می‌کردند کمتر کلیه درد داشتند حتی دستمالی که دور سر می‌بندند برای سردردها مناسب است و در سرما از سینوزیت جلوگیری می‌کند.

لباس‌های محلی باید دوباره احیا شود

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر احیای لباس‌های محلی و بومی گفت: اگر این لباس‌ها دوباره احیا شود هم جذابیت خاص خود را دارد و هم شغل‌های جدیدی ایجاد می‌شود و به اشتغال جوانان کمک می‌کند.

لباس‌های محلی از نظر عفاف و حجاب جای هیچ شبه‌ای ندارند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این سوال که لباس‌های محلی تا چه اندازه در عرصه عفاف و حجاب موثر هستند و می‌توانند مصونیت ایجاد کنند گفت: لباس‌های محلی لباس‌هایی هستند که از لحاظ پوشش و حجاب جای هیچ شک و شبه‌ای ندارند و بسیار زیبا و پوشیده هستند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000