هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
حاجی بابایی:

سرمایه‌گذار خارجی باید با فناوری به ایران بیاید

سرویس فرهنگی
رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: باید از نخبگان در اقتصاد، مدیریت، سیاست و فعالیت‌های مختلف فرهنگی استفاده شود. این باید در تمام شئون باشد نه اینکه بگوییم در یک جا استفاده می کنیم و جای دیگر استفاده نمی کنیم.
سه‌شنبه 28 اسفند 1397 ساعت 08:10
سرمایه‌گذار خارجی باید با فناوری به ایران بیاید رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: باید از نخبگان در اقتصاد، مدیریت، سیاست و فعالیت‌های مختلف فرهنگی استفاده شود. این باید در تمام شئون باشد نه اینکه بگوییم در یک جا استفاده می کنیم و جای دیگر استفاده نمی کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201903104757200530.jpg سرمایه‌گذار,خارجی,باید,با,فناوری,به,ایران,بیاید Icana

حمیدرضا حاجی بابایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به استفاده از ایده‌های نیروهای نخبه در جامعه و سازمان‌ها گفت: استفاده از نیروهای نخبه در جامعه یک اصل است و باید اساس کار در کشور بر این باشد که کار در دست نخبگان قرار گیرد اما نخبه نیز تعریف دارد. نخبگان با تعریفی که برایشان شده باید در اقتصاد، مدیریت، سیاست و زمینه‌های فرهنگی گوناگون از آنها به عنوان کارهای محوری و کیفی استفاده شود. این باید در تمام شئون باشد نه اینکه بگوییم در یک جا استفاده می‌کنیم و جای دیگر استفاده نمی‌کنیم.

باید رقابت اقتصادی، ارزش افزوده و بهره‌وری باعث شود که فرد از فناوری استفاده کند

نخبه کشور خود را در مشکلات رها نمی‌کند

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی افزود: نکته بعد این است که بنده خیلی به این قضیه اعتقاد ندارم که اگر شرایط آماده نباشد، نخبه به خارج از کشور می‌رود. اگر کسی نخبه باشد، کاملا حواسش جمع است و خوب فکر می‌کند، عواقب کار را نیز در نظر می‌گیرد و نسبت به بسیاری از مسائل، از دیگران بیشتر می‌فهمد. به همین دلیل چنین فردی با این شرایط  کشورش را در مشکلات رها نمی‌کند.

وی ادامه داد: ممکن است برخی در یک زمانی و به هر دلیلی دوست داشته باشند که به خارج از کشور بروند اما این نباید باعث شود که بقیه افراد را محکوم کنیم که این فرد می‌خواهد به خارج از کشور برود و هر چه اصرار بر ماندن می‌کنیم قبول نمی‌کند. اما برخی افراد دیگر هستند که اگر شرایط را برایشان آماده کنیم، می‌مانند. اینها نیز باید بپذیرند که اگر شرایط را برایشان آماده می‌کنیم به این معنی نیست که حقوق بقیه افراد را نادیده بگیریم و همه را محروم کنیم تا از این افراد استفاده کنیم. یعنی این نباشد که اگر فرد بگوید به من شغل ندهید به خارج می‌روم، چراکه به این افراد که شغل می‌دهیم باقی افراد نیز صف می‌کشند.

حق بر این است که نخبه در بین مردم بماند

رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس با بیان اینکه باید در جامعه یک شرایط متعادل عاقلانه را ایجاد کنیم، تصریح کرد: بر اساس این شرایط هم مسئولان باید حواسشان به نخبگان باشد وهم نخبگان حواسشان به کشور و مردمی که این‌ها را نخبه کردند باشد چراکه شرایط برای نخبگی این افراد فراهم شده و از اقتصاد کشور نیز استفاده کردند. بنابراین حق بر این است که نخبه در بین مردم بماند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که از نخبگانشان به کشورهای دیگر نروند این یک اصل پذیرفته شده بین‌المللی است. هم باید حساس باشیم و هم حواسمان باشد که بعضی از قوائد و قوانین کلی که وجود دارد، به خاطر آنها خود را محروم نکنیم.

حاجی بابایی با تاکید بر اینکه به اینکه فناوری را نباید به اجبار تلقین کرد گفت: باید رقابت اقتصادی، ارزش افزوده و بهره‌وری باعث شوند که فرد از فناوری استفاده کند. هر انسان عاقلی باید بداند که اگر از فناوری استفاده کند هم بهره‌وری بالا می‌رود و هم رشد اقتصادی افزایش می‌یابد و درآمدها نیز بیشتر می‌شود و کار را به آسانی می‌توان به سرانجام رساند. زمانی که فردی محیط کسب و کارش را با فناوری‌های نوین مجهز کرد و کارش بهتر خواهد شد، خود به خود به آن سمت می‌رود چراکه رقابت وجود دارد. اگر این کار را نکند، رقیب با فناوری‌های نوین و جدید از او جلو می‌افتد به همین دلیل باید به سمت فناوری و رقابت و احساس نیاز پیش رفت.

اقتصاد ایران یک اقتصاد مبتنی بر علم، دانش فنی، دانش‌بنیان و بهره‌وری نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم در پاسخ به این سوال که چه پیشنهادی برای استفاده بهتر از فناوری نخبگان دارید، افزود: متاسفانه مشکل اقتصادی، مشکل قائده و قواعد داریم و اقتصاد ایران یک اقتصاد تعریف شده و مبتنی بر علم، دانش فنی، بهره‌وری و دانش‌بنیان بودن نیست به همین دلیل عوامل گوناگون از جمله رانت، کمبودها و بالا پایین شدن قیمت ارز و ... در اقتصاد تاثیرگذار است و برخی سعی می‌کنند که از این نواحی استفاده کرده و درآمد بالا داشته باشند.

سرمایه‌گذار خارجی را مکلف کردیم که با فناوری بیاید

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطر نشان کرد: اگر شرایطی ایجاد شود که کاملا آرام و عقلانی شد، هر کسی سعی می‌کند که از همه ابزارها استفاده کند تا در رقابت پیروز شود. یکی از مهمترین ابزاری که می‌توان استفاده کرد، دانش است. در برنامه ششم تمام اینها دیده شده و همه مواد در قانون در رابطه با فناوری‌های جدید آمده است حتی سرمایه‌گذار خارجی را مکلف کردیم که زمانی که به اینجا می‌آید باید با فناوری بیاید یعنی هر سرمایه‌گذاری که با فناوری نباشد، خروجی فناوری نداشته باشد و در کشور ورود پیدا کند و ماندگار شود، قطعا قابل قبول نیست. حتی اگر نیاز باشد که در کشور باز هم قانون وضع کنیم اشکالی ندارد اما در کشور کمبود قانون نداریم بلکه باید به اینها عمل کنیم و مشکل این است که به قانون عمل نمی‌شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000