خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/12 10:57:00
سرویس سیاسی

تاکید لاریجانی بر لزوم ایجاد مرجع ملی برای ارائه گزارش از عملکرد قوا

**رییس مجلس شورای اسلامی بر لزوم ایجاد یک دستگاه مرجع ملی مستحضر به اراده ملت که بتواند گزارشی از عملکرد قوا بدهد، تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در حاشیه همایش حسابرسی عملکرد، پاسخگویی و ارتقاء بهره‌وری در جمع خبرنگاران  گفت: آژانس مرجع بین‌المللی است که باید بر همه فعالیت‌های هسته‌ای کشورها نظارت داشته باشد اما سابقه آژانس  نشان می‌دهد که موفق نبوده و دلیل آن هم سیاسی است.

لاریجانی ادامه داد: آژانس در زمینه فعالیت‌های سیاسی در جاهایی مانند ژاپن موفق بوده و در جاهای که دست‌اندازهای سیاسی بوده موفق نبوده است.

وی با تاکید بر این که قصد تضعیف آژانس و البرادعی را ندارم خاطرنشان کرد: البرادعی نگاه مثبتی به مسائل ایران داشته اما نمی‌گذاشتند که به فعالیت‌های خود به شکل صحیح ادامه دهد.

رییس مجلس شورایاسلامی در خصوص سفر محمد البرادعی به ایران گفت: آمدن او به ایران مفید است و دیدار او از ایران را مثبت ارزیابی می‌کنیم.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: مرکز تازه تاسیس سایت اتمی قم مطابق استاندارد‌های بین‌المللی فعالیت می‌کند.

رییس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد عدم ارائه گزارش‌های نظارت چشم‌انداز و برنامه پنجم گفت: گزارش نظارت چشم‌انداز و برنامه پنجم موجب مماشات نیست بلکه این وظایف قوای دیگر مثل سازمان بازرسی است و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز می‌تواند آن را انجام دهد.

وی افزود: البته این اشکال به ساختار برمی‌گردد که باید یک دستگاه مرجع ملی که مستحضر به اراده ملت است بتواند گزارشی از عملکرد قوا بدهد که وجود ندارد و شاید حسابرسی عملکرد بتواند این مشکل را حل کند.

رییس قوه مقننه خاطر نشان کرد: اگر سوال شما این است که این نظارت کافی است باید بگویم کافی نیست و بخش‌هایی مثل بازرسی کل کشور می‌تواند این را نشان دهد.

وی در مورد مواضع هسته‌ای ایران و موضع مجلس در این خصوص گفت: 230 نفر از نمایندگان مجلس طی بیانیه‌ای موضع هسته‌ای ایران را روشن کردند.

لاریجانی تاکید کرد: ایران از حقوق خود دفاع می‌کند و بر اساس مبنای فکری به سمت سلاح هسته‌ای نمی‌رود.

وی مذاکرات صورت گرفته در گروه 1+5 گفت: ما در قبل شاهد بداخلاقی‌هایی بودیم اما صحنه در حال حاضر روشن شده است و این مذاکرات می‌تواند مثبت باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet