هدر موبایل
1397/12/29 08:01:00
سرویس فرهنگی

سبک زندگی را با دین و فرهنگ ایرانی متناسب کنیم

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: باید به نوعی سبک زندگی را متناسب با دین و فرهنگ ایرانی متناسب کنیم تا باعث رونق اقتصادی و کاهش مشکلات شود.
سبک زندگی را با دین و فرهنگ ایرانی متناسب کنیم سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: باید به نوعی سبک زندگی را متناسب با دین و فرهنگ ایرانی متناسب کنیم تا باعث رونق اقتصادی و کاهش مشکلات شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105988201545.jpg سبک,زندگی,را,با,دین,و,فرهنگ,ایرانی,متناسب,کنیم Icana

سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر سبک زندگی و پرهیز از اشرافی‌گری گفت هر ملت و یا هر جامعه‌ای بر اساس هویت و فرهنگ حاکم بر خودشان یک سبک‌هایی را انتخاب می‌کنند که در این سبک‌ها هم ارزش‌ها، اعتقادات دینی و هم فرهنگ حاکم بر جامعه دیده شده و با حداقل‌ها، بهترین کیفیت را داشته باشند. یعنی با کمترین‌ها بتوانند بهترین زندگی را برای خود داشته باشند.

کسانی که شعار سبک زندگی می‌دهند و ادعا می‌کنند که باید از فرمایشات آقا پیروی کرد باید قبل از مردم خودشان رعایت کنند چراکه قطعا در مردم نیز تاثیر می‌گذارد

گاهی سبک‌های زندگی متناسب با آن دیدگاه‌های ارزشی و دینی نیست

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ملت‌ها می‌توانند این را برای خود اتخاذ کنند که این سبک با توجه به دیدگاه‌های دینی، ارزشی و فرهنگی و وضعیت مالی جامعه باشد. مشکلی که وجود دارد این است که گاهی سبک‌های زندگی متناسب با آن دیدگاه‌های ارزشی و دینی نیست و انقدر اشرافی‌گری، هزینه‌تراشی و تقلید از دیگران وجود دارد که تک‌تک آنها هزینه‌بر است.

وی افزود: برداشت بنده این است که این سبک زندگی ایرانی اسلامی مهم است چراکه ما ایرانی هستیم و به اسلام اعتقاد داریم و آگاهانه دین را انتخاب کردیم  و این یک تکلیفی را برای ما مشخص می‌کند و سبک زندگی متناسب با این دیدگاه است اما اگر تقلیدی از کشور یا فرهنگ و یا شرایطی دیگر کنیم باعث می‌شود که این 2 تا با یکدیگر ضد و نقیض داشته باشند. این کار مستلزم کارها، هزینه‌ها و شرایطی است که می‌تواند از نظر مادی و غیرمادی هزینه‌بر باشد. این مشکل حتی فرزندان را با تناقض مواجه می‌کند چراکه از یک طرف زندگی، لباس و پوشش ما برای یک فرهنگ دیگر است از طرف دیگر خانواده دوست دارند که خط قرمزها رعایت شود.

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنر این است که با رعایت اعتقادات دینی و فرهنگ حاکم بر ایرانی بودن سبک مشخصی برای خود انتخاب کنیم، تصریح کرد: این سبک باید به گونه‌ای باشد که هم خط قرمزها را رعایت کنیم و هم از پیشرفت‌ها عقب نمانیم و در وضعیت مالی و اقتصادی طرحی نو دراندازیم.

باید به گرانی‌ها نه بگوییم و برای اجناس گران صف نکشیم

وی اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از خانواده‌ها از نظر اقتصادی تحت فشار هستند درست است که گرانی و تورم وجود دارد و هزینه خرید ماشین بالا رفته و نظارت‌ها کم است و شرکت‌ها نیز از این فضای جامعه سواستفاده می‌کنند اما بحث این است که همین که اعلام می‌شود که برای ثبت نام ماشین، یکساعت زمان است، آیا انقدر ضروری است که همه باید برای ثبت نام صف بکشند؟ آیا نمی‌توانیم به قیمت‌ها نه بگوییم و یا تصمیم بگیریم که یک‌ماه ماشین نخریم. کسی که ماشین نداشته یک‌ماه هم بدون ماشین باشد و کسی که می‌خواهد عوض کند، یک‌ماه دست نگه دارد. اگر همین را رعایت کنیم، به کسانی که می‌خواهند با آبروی کشور بازی کنند جواب دندان شکن می‌دهیم.

اگر سبک زندگی درست نشود خودمان ضرر می‌کنیم

میرزاده گفت: متاسفانه ما درست برعکس این قضیه عمل می‌کنیم و اگر چیزی گران است برای آن صف می‌کشیم. اگر این سبک درست نشود، خودمان ضرر می‌کنیم. دولت و نهادهای نظارتی وظایفی دارند اما یک مقدار نیز خودمان باید شرایط و سبک زندگی را عوض کنیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر اعلام کنند مثلا در گوشت کمبود داریم و ما بخواهیم با این کمبودها یخچال‌ها را پر کنیم، قطعا نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم. برداشت بنده این است که همه اینگونه هستند. از طرف دیگر مشکل اشتغال مشکل همه جامعه است و همه دوست دارند که این مشکل را حل کنند و فرزندانشان به سر کار بروند اما از آن طرف جهاز دخترمان را خارجی انتخاب می‌کنیم. خوب این 2 تا با یکدیگر تناقض دارد چراکه از یک طرف می‌خواهیم فرزندانمان به سر کار بروند و از طرف دیگر باید کارخانه‌های داخلی کار کنند و باید برای سبک زندگی ایرانی اجناس ایرانی بخریم. زمانی که یک کالای ایرانی در زندگی پیدا نمی‌شود پس چگونه جوانان باید سر کار روند و ازدواج کنند؟ با این کار نمی‌گذاریم که کارخانه‌ها بچرخد.

دولت در سبک زندگی الگو باشد

میرزاده با بیان اینکه باید بر ایرانی بودن و کالای ایرانی تعصب داشته باشیم گفت: باید به نوعی سبک زندگی را متناسب با دین و فرهنگ ایرانی متناسب کنیم تا باعث رونق اقتصادی و کاهش مشکلات شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم در پاسخ به این سوال که سبک زندگی در شرایط تحریم باید چگونه باشد، تصریح کرد: قبل از مردم، دولت باید کارهایی را انجام دهد. اگر دولت در همایش‌هایی که برگزار می‌کند، تحریم یا غیر تحریم را مد نظر قرار ندهد و هزینه‌ها و بودجه‌هایی که خودش استفاده می‌کند تحریم و غیرتحریم نداشته باشد و برنامه‌ها، جلسات و حق الزحمه‌ها را رعایت نکند و هیچ فرقی با شرایط غیرتحریم نداشته باشد، خوب مردم نیز از همین دولت پیروی می‌کنند. زمانی که دولت نفت را 120 دلار می‌فروخته 4 نوع میوه در جلسات داشتند و الان هم همین باشد یعنی تغییری نکرده است.

کسانی که مدعی سبک زندگی اسلامی هستند باید مقدم بر این کار شوند

وی ادامه داد: زمانی که در سریال‌ها و فیلم‌ها هیچ تغییراتی در زمان تحریم نکرده باشد و در 2 ساعت فیلم 100 نوع لباس و یخچال‌های پر از موادغذایی وجود داشته باشد، فایده ندارد. بنابراین اولویت اول کسانی که مدعی هستند و شعار سبک زندگی می‌دهند و ادعا می‌کنند که باید از فرمایشات آقا پیروی کرد باید قبل از مردم خودشان رعایت کنند. دستگاه‌های دولتی، سمینارها و همایش‌ها اگر رعایت کنند، قطعا در مردم نیز تاثیر می‌گذارد.

نماینده مردم گرمی در مجلس گفت: مردم باید با توجه به شرایط اقتصادی خود رعایت کنند و شرایطشان متفاوت از شرایط قبلی باشد. در حوزه انتخابیه بنده اگر کسی از دنیا برود 3 یا 4 روز پشت سر هم هزار نفر را نهار می‌دهند. این در کجای دین نوشته شده؟ این سبک زندگی باید تغییر کند و اگر کسی پول ندارد این کار را انجام ندهد و اگر پول دارند اعلام کنند که در ازای احسان به فرد فوت شده این مبلغ پول برای ترمیم و بازسازی مسجد یا روستا به کار برده می‌شود. این عوض کردن سبک زندگی به ویژه در شرایط تحریم است. یا مثلا دولت در شرایط تحریم پول ندارد بخاری مدرسه را عوض کند به همین دلیل این هزینه متوفی برای عوض کردن بخاری مدارس به کار برده می‌شود.

آموزش و پرورش در ترویج سبک زندگی باید برنامه کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشد

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط تحریم هم مردم و هم دولت باید با توجه به زمینه‌هایی که وجود دارد، سبک زندگی را عوض کنند.

هیچ دستگاهی به اندازه آموزش و پرورش نمی‌تواند در ترویج سبک زندگی کمک کننده باشد

وی با بیان اینکه شاید هیچ دستگاهی به اندازه آموزش و پرورش نتواند در ترویج سبک زندگی کمک کننده باشد گفت: آموزش و پرورش باید کار بلند مدت و کوتاه مدت انجام دهد. برای کار بلند مدت باید کتاب‌های درسی، شعر، ادبیات و حتی ریاضی و فیزیک تغییر کند و بر اساس تحریم آموزش دهد. یعنی در ریاضی به طور غیرمستقیم با توجه به شرایط تحریم حساب و کتاب ریاضی را آموزش دهد. در برنامه کوتاه مدت  نیز یک مقدار از برنامه‌های جانبی که سایر وزارتخانه‌ها انجام می‌دهند مثل کارهای فرهنگی،  باید آموزش و پرورش بخش‌هایی که متولی دارد جمع کند و در بخش‌هایی که اساسی است و کار بر جای مانده و غیر از آموزش و پرورش کسی دیگر می‌تواند آن را انجام دهد، آن را در اولویت قرار دهد بنابراین آموزش و پرورش قطعا در مدرسه می‌تواند موثر باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به رایگان شدن برق مدارس خاطرنشان کرد: آیا این رایگان بودن به این معنی است که دیگر چراغ‌ها را خاموش نکنند؟ همین که معلم به کلاس وارد می‌شود به دانش‌آموزان بگوید الان که هوا روشن است پس چراغ را خاموش کنید یعنی بچه‌ها نیز آموزش می‌بینند که در شرایط فعلی چگونه رفتار کنند و در برنامه کوتاه مدت با این نمونه‌های عملی می‌تواند موثر باشد. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet