هدر موبایل
1397/12/28 14:47:58
سرویس فرهنگی
زارعی:

لباس‌های محلی  از عفاف و حجاب بهتری برخوردار است

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس گفت: لباس محلی از عفاف و حجاب بهتری نیز برخوردار است و محجوب‌تر از لباس غیر ملی است.
لباس‌های محلی  از عفاف و حجاب بهتری برخوردار است نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس گفت: لباس محلی از عفاف و حجاب بهتری نیز برخوردار است و محجوب‌تر از لباس غیر ملی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606101743349834.jpg لباس‌های,محلی ,از,عفاف,و,حجاب,بهتری,برخوردار,است Icana

غلام محمد زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به حمایت‌های مادی و معنوی از تولید کنندگان لباس‌های سنتی و محلی گفت: اینکه لباس محلی دچار فراموشی شده باشد اصلا قبول ندارم ضمن اینکه لباس محلی در موزه ملی ثبت شده و زنان و مردان در جشن‌ها، مراسم‌ها و ایام خاص لباس محلی و سنتی می‌پوشند و در روستاها معمولا لباس‌های مردان و زنان، محلی است و بر اساس سنت قدیم لباس می‌پوشند.

نماینده مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی افزود: در مناطق مختلف نیز حمایت‌هایی از نظر تسهیلات برای کسانی که در حوزه دوخت و لباس‌های محلی فعالیت دارند، تسهیلاتی از طریق صندوق‌های کارآفرین در اختیارشان قرار داده شده است.

لباس‌های محلی یک پوشش کامل است و به نوعی محجوب‌تر از لباس‌های غیر محلی مثل چادر ملی است

لباس‌های محلی یک پوشش کامل است

وی در پاسخ به این سوال که لباس‌های محلی تا چه اندازه در عفاف و حجاب موثر هستند، تصریح کرد: لباس‌های محلی یک پوشش کامل است و به نوعی محجوب‌تر از لباس‌های غیرمحلی مثل چادر ملی است. در گذشته قبل از اینکه به لباس‌های بیگانه مراجعه کنیم، این نوع پوشش شکل گرفته و از عفاف و حجاب بهتری نیز برخوردار است اما به دلیل اینکه معمولا لباس‌های محلی زنان رنگارنگ است، در پوشش آن نیز محدودیت وجود دارد چراکه این لباس‌های رنگارنگ پرهزینه‌تر است و به نوعی در مجامع عمومی از نظر رنگ برجسته‌تر است و شاید خیلی نمی‌شود که در معابر عمومی و مراسمات غیر خاص از آنها استفاده کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم در روستاها که از یک بافت عجیره‌ای و یک قبیله هستند، طبیعتا یک پوشش محلی برای زنان بیشتر موضوعیت دارد.

فرهنگ‌های مختلف در جذب گردشگر موثر هستند

غلام‌محمد زارعی در پاسخ به این سوال که مسئولان فرهنگی تا چه اندازه می‌توانند در ترویج لباس محلی و معرفی آن کمک کننده باشند، گفت: بسیاری از رسومات و فرهنگ‌ها در استان‌های مختلف متفاوت است بنابراین می‌تواند در ایجاد جاذبه‌های گردشگری، توریسم، معرفی فرهنگ‌ها و آداب و رسوم و سنت‌های محلی تاثیرگذار باشد. قطعا دستگاه‌های فرهنگی اگر در این زمینه وارد میدان شوند، می‌توانند در تقویت این موضوع کمک کنند و زمینه را برای گردشگرپذیری و معرفی فرهنگ‌ها آماده کنند.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet