آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مسعودی:

نهادهای فرهنگی و تبلیغی باید در تحکیم بنیان خانواده تلاش کنند

سرویس فرهنگی
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دولت باید به وعده‌هایی که برای سیاست‌های جمعیت داده عمل کند چراکه این وعده‌ها تاکنون عملیاتی نشده و شعاری بوده است.
چهارشنبه 29 اسفند 1397 ساعت 07:27
نهادهای فرهنگی و تبلیغی باید در تحکیم بنیان خانواده تلاش کنند نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دولت باید به وعده‌هایی که برای سیاست‌های جمعیت داده عمل کند چراکه این وعده‌ها تاکنون عملیاتی نشده و شعاری بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201803102287983118.jpg نهادهای,فرهنگی,و,تبلیغی,باید,در,تحکیم,بنیان,خانواده,تلاش,کنند Icana

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر فرزندآوری و پیشگیری از تک فرزندی گفت: مسئله افزایش نسل از مسائل مهمی است که مسئولان باید به آن توجه کنند و یکی از عوامل پیشرفت کشور، جمعیت با سواد و با نشاط است. اگر جمعیت با همین وضع ادامه پیدا کند، دچار مشکل اساسی با عنوان پیری جمعیت می‌شویم چراکه پیری جمعیت با کاهش زاد و ولد همراه است.

تمام سیاست‌های کلی جمعیت متوجه مردم نمی‌شود. گاهی اوقات زمینه‌هایی وجود دارد که دولت، نهادهای فرهنگی و تبلیغی باید این سیاست‌ها را تحقق دهند

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی افزود: این سیاستی که الان با آن رو به رو هستیم، مقام معظم رهبری فرمودند که تحدید نسل از اواسط دهه 7 باید متوقف می‌شد و این را متوقف نکردیم و این یک اشتباه بود. مشکلی که وجود دارد، برای آینده کشور است که اگر جمعیت دچار پیری به دلیل کاهش زاد و ولد شد، مشکلی پیش می‌آید که این مشکل دیگر به آسانی قابل حل نیست لذا سیاست‌های کلی جمعیت نکات خوبی است که تمام آن متوجه مردم نمی‌شود. گاهی اوقات زمینه‌هایی وجود دارد که دولت، نهادهای فرهنگی و تبلیغی باید این سیاست‌ها را تحقق دهند و زمینه را آماده کنند.

متاسفانه تا امروز سطح جانشینی جمعیت رعایت نشده است

وی ادامه داد: اولین بند در سیاست‌های کلی جمعیت است که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند که این جمعیتی که پویایی، بالندگی و جوانی با افزایش نرخ باروری بیش از سطح جانشینی است و متاسفانه تا امروز سطح جانشینی جمعیت رعایت نشده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان باید در رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج آن اقدام کنند، تصریح کرد: مسئولان باید زمینه را برای تربیت نسل صالح فراهم کنند. متاسفانه امروزه جوانان برای ازدواج با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هستند و دولت باید با جدیت زمینه را برای ازدواج آسان فراهم کند.

اگر خانواده‌ها با مشکلات تک فرزندی آشنا باشند، هرگز نمی‌پذیرند که به یک فرزند اکتفا کنند

متاسفانه سبک زندگی ایرانی اسلامی ترویج پیدا نکرده

وی اظهار داشت: متاسفانه سبک زندگی ایرانی اسلامی ترویج پیدا نکرده و این نگاه وجود ندارد و جمعیت آن طور که باید و شاید توانمند نیست. درصورتی‌که جوانان با سواد و با نشاط بسیاری داریم و از عوامل پیشرفت هستیم اما بزرگترین سرمایه‌های یک کشور نیروی انسانی است. بسیاری از کشورها منابع طبیعی ندارند اما از منابع طبیعی دیگر کشورها استفاده می‌کنند و با بهای بیشتری به همان کشورها برمی‌گردانند و این به خاطر این است که از نعمت بزرگی مثل نیروی انسانی و فکر برخوردار هستند.

تک فرزندی از نظر روانی مشکلاتی را برای آن فرزند ایجاد می‌کند

مسعودی با اشاره به اینکه اگر خانواده‌ها با مشکلات تک فرزندی آشنا باشند، هرگز نمی‌پذیرند که به یک فرزند اکتفا کنند، افزود: به دلیل اینکه تک فرزندی از نظر روانی مشکلاتی از قبیل گوشه‌گیری را برای آن فرزند ایجاد می‌کند. البته این موضوع در همه تک فرزندها مصداق ندارد اما به طور طبیعی مشکلات روحی ایجاد می‌کند چراکه تنهایی شکنندگی ایجاد می‌کند و شانسی برای همدلی با برادر یا خواهر ندارند و همیشه هم نمی‌توانند با والدین همدلی کنند. در خانواده‌ای که تنها یک فرزند وجود داشته باشد، تجربه رقابت سالم برای آن فرزند وجود ندارد و پشت گرمی و شادابی کمتر است.

تحرک و شادابی در خانواده های شلوغ و پر جمعیت وجود دارد

وی عنوان کرد: در خانواده‌های شلوغ و پر جمعیت، تحرک و شادابی وجود دارد و به دلیل اینکه الان والدین نمی‌توانند برای فرزندان وقت کافی بگذارند، این عدم توجه به فرزند باز هم می‌تواند مشکلات روحی روانی ایجاد کند. اگر خواهر یا برادری باشد، این عدم وقت‌گذاری والدین جبران می‌شود .

دولت باید به وعده‌هایی که برای سیاست‌های جمعیت داده عمل کند

عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود گفت: دولت نیز باید به وعده‌هایی که برای سیاست‌های جمعیت داده عمل کند چراکه این وعده‌ها عملیاتی نشده است و شعاری بود و امروز دولت نتوانسته وضعیت اشتغال را برای تحصیل کرده‌ها فراهم کند و اینها موانعی برای رشد جمعیت محسوب می‌شود.

جمعیت زیاد می‌تواند باعث رشد و اشتغال شود

وی تصریح کرد: جمعیت زیاد می‌تواند باعث رشد، اشتغال و نشاط باشد و نمونه‌های عینی این موضوع را داریم. یک کشوری مثل هند جمعیت یک میلیارد و 300 میلیونی دارد و دومین کشور پر جمعیت جهان است و 17 برابر ایران جمعیت دارد اما از نظر پیشرفت علمی و اشتغال از بسیاری از کشورهایی که جمعیت کمتری دارند، جلو است. این کشور در بحث‌های فیبر جزء کشورهای رتبه اول است و در زمینه‌های مختلف رشد کردند.

جمعیت زیاد، مانع کار، اشتغال و پیشرفت  نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: بنابراین جمعیت زیاد، مانع کار، اشتغال و پیشرفت نیست و اگر بررسی کنیم می‌بینیم خانواده‌هایی با وجود یک فرزند با مشکل مالی رو به رو هستند اما برخی خانواده‌ها با وجود چندین فرزند مشکلی ندارند لذا هم باید فرهنگ‌سازی شود و هم دولت باید زمینه‌های اشتغال و ازدواج را فراهم کند. نهادهای فرهنگی و تبلیغی نیز باید در تحکیم بنیان خانواده تلاش کنند تا بتوانیم به افزایش نسل و سطح جایگزینی جمعیت و بالاتر از آن برسیم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000