حلول ماه ربیع الاول
1397/12/28 17:20:57
سرویس اقتصادی
خادمی تاکید کرد:

دیپلماسی اقتصادی کلید اصلاح بازار گاز ایران در منطقه و جهان

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه نباید اجازه داد کشوری دیگر جای ایران را در قراردادهای گازی منطقه بگیرد، گفت: ایران در حال از دست دادن بازار گاز خود در سطح منطقه و جهان است.
دیپلماسی اقتصادی کلید اصلاح بازار گاز ایران در منطقه و جهان عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه نباید اجازه داد کشوری دیگر جای ایران را در قراردادهای گازی منطقه بگیرد، گفت: ایران در حال از دست دادن بازار گاز خود در سطح منطقه و جهان است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102986161841.jpg دیپلماسی,اقتصادی,کلید,اصلاح,بازار,گاز,ایران,در,منطقه,و,جهان Icana

هدایت‌الله خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص وضعیت بازار صادرات گاز ایران به منطقه و جهان، گفت: متاسفانه ایران در حال از دست دادن بازار گاز خود در سطح منطقه و جهان و حتی به ترکیه است چراکه تحریم‌های بانکی موانع بسیاری در انتقال و جا به جایی پول ایجاد کرده‌اند ضمن آنکه روس‌ها گاز را ارزان‌تر به ترک‌ها می‌فروشند.

قرارداد انتقال گاز ایران به پاکستان و بعد هندوستان ابتر ماند

نماینده ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین مسئولان با وجود آگاهی نسبت به کاهش صادرات گاز برای ممانعت از این اتفاق کار خاص و مثمرثمری را انجام ندادند، به‌عنوان مثال قرارداد انتقال گاز ایران به پاکستان و بعد هندوستان باوجود نزدیک شدن به بخش نهایی انجام نشد درحالی که اگر لوله‌های گاز به نقطه صفر مرزی می‌رسیدند باتوجه به وجود، بندی در  این قرارداد مبنی بر اینکه "یا گاز را ببر یا پولش را بده!" ایران سود می‌کرد.

یا گاز را ببر یا پولش را بده!/پاکستان نه گاز خرید و نه خسارتی داد

وی دراین خصوص ادامه داد: براساس"یا گاز را ببر یا پولش را بده!" در قرارداد گازی ایران و پاکستان، اگر پاکستان پول نداشت یا زیرساخت‌های انتقال گزار را فراهم نکرده باشد باید حتما خسارت و هزینه گازی را دهد اما به دلیل عدم پیگیری مسئولان نفتی ایران این اتفاق نیفتاد و پاکستان نه گاز خرید و نه خسارتی داد.

ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان در نخریدن گاز از ایران همراه شدند

خادمی همچنین اضافه کرد: ازسوی دیگر نیز قرارداد گازی ایران با ترکمنستان باوجود سود مناسب برای کشور بهم خورد و در ادامه ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان طی نشستی با یکدیگر پروژه‌ای را تحت‌عنوان "تاپی" تعریف کرده که براساس آن گاز از ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هندوستان انتقال پیدا کند بنابراین ایران بازار گاز منطقه را از دست داده است.

نباید اجازه داد کشوری دیگر جای ایران را در قراردادهای گازی منطقه بگیرد

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه باید به فکر منافع کشور بود و دیپلماسی اقتصادی را قوی کرد، اضافه کرد: از آنجا که قراردادها گاز طولانی مدت هستند نباید اجازه داد کشوری دیگر جای ایران را در این قراردادها بگیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet