خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/01/02 09:12:49
سرویس سیاسی
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران با اندونزی، استرالیا و مالزی:

تقویت سازوکار دیپلماسی پارلمانی در زمان تحریم ضرورت دارد

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و اندونزی، مالزی، استرالیا و نیوزلند معتقد است در شرایطی که کشورمان در تحریم قرار دارد باید با توسعه دیپلماسی پارلمانی و تقویت ساوزکار آن، از این ظرفیت برای افزایش روابط با کشورهای دیگر استفاده کرد.
تقویت سازوکار دیپلماسی پارلمانی در زمان تحریم ضرورت دارد رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و اندونزی، مالزی، استرالیا و نیوزلند معتقد است در شرایطی که کشورمان در تحریم قرار دارد باید با توسعه دیپلماسی پارلمانی و تقویت ساوزکار آن، از این ظرفیت برای افزایش روابط با کشورهای دیگر استفاده کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902102799250936.jpg تقویت,سازوکار,دیپلماسی,پارلمانی,در,زمان,تحریم,ضرورت,دارد Icana

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با بیان اینکه در قالب گروه های دوستی پارلمانی تلاش های بسیاری کردیم تا بتوانیم گفتگو و روابط میان کشورها را افزایش دهیم، گفت: روابط پارلمانی توانست باعث ایجاد تحرکی دیپلماتیک شده و در سطوح دیگر نیز روابط را گسترش دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی که رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران با کشورهای مالزی، اندونزی، سنگاپور، استرالیا و نیوزیلند نیز هست، در ادامه با بیان اینکه تا کنون دیدارهای زیادی با مسئولان مختلف این کشورها چه در جریان سفر به آنجا و چه در تهران داشته ایم، عنوان کرد: تردد میان پارلمان های کشورها بسیار است که می تواند با توجه بیشتر به اهمیت دیپلماسی پارلمانی از این ظرفیت ها بیشتر استفاده کرد.

وی همچنین به سفر گروه پارلمانی کشورمان به کشور اندونزی اشاره و بیان کرد: در این دیدار با مقامات مختلف اندونزی از جمله رئیس مجلس، قائم مقام وزارت خارجه، رؤسای جامعه المصطفی اندونزی و سایر نمایندگان این کشور از کمیسیون های مختلف دیدار و گفت و گو کردیم و از نزدیک تجربیات خود را به اشتراک گذاشتیم.

صادقی در ادامه با بیان اینکه روابط پارلمانی در شرایطی که از سوی برخی کشورها مورد تحریم واقع شده ایم، بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: البته در حال حاضر چندان سازوکار ارتباط پارلمانی برقرار نیست که بخشی از آن به بیرون از مجلس مربوط شده و در بخش دیگر نیز سیستم بین الملل مجلس باید قوی تر عمل کند.

این عضو فراکسیون امید مجلس دهم همچنین با تأکید بر ضرورت استفاده وزارت امور خارجه از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی بیان داشت: البته در جریان سفرهای خارجی تحفظی وجود دارد چرا که هزینه های سفر بالا بوده و بودجه ای که صرف اینگونه ترددها می شود باید خروجی مناسبی نیز داشته باشد و در برخی مواقع صرفه جویی از اهمیت بیشتری برخوردار است با این حال می توان از طرق دیگر دیپلماسی پارلمانی را تقویت کرد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران با کشورهای مالزی، اندونزی، سنگاپور، استرالیا و نیوزیلند در پایان علیرغم اینکه حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی همواره از رؤسای گروه های دوستی پارلمانی در دیدارهای خارجی رئیس مجلس به خصوص با رؤسای پارلمان ها دعوت به عمل می آورد و این نمایندگان در این دیدارها حضور دارند خواست که در دعوت رؤسای گروه های دوستی پارلمانی اهتمام بیشتری داشته باشد چرا که تا کنون در این جلسات دعوت نشده است./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet