هدر موبایل
1388/07/12 11:49:00
سرویس صحن
مجلس تصویب کرد

تعیین دوره آزمایشی برای سرپرستی کودکان بی سرپرست

**براساس امروز مصوبه مجلس شورای اسلامی، حکم قطعی سرپرستی کودکان بی سرپرست برای متقاضیان پس از طی یک دوره آزمایشی ۶ ماهه صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست مصوب کردند در کلیه مواردی که هیچ یک از پدر یا جد پدری یا مادر نتوانند مسئولیت ولایت و سرپرستی را انجام دهند و یا غبطه مولی علیه را رعایت نکنند، دادگاه می‌تواند مطابق این قانون با رعایت مواد 1184 و 1187 قانون مدنی و با لحاظ نظر سازمان، مسئولیت قیم یا امین مذکور در این مواد را به یکی از درخواست کنندگان سرپرستی واگذار نماید.

همچنین تصویب شد تقاضانامه درخواست کننندگان سرپرستی باید به سازمان بهزیستی ارائه گردد و سازمان مکلف است حداکثر پس از دو ماه نسبت به اعلام نظر کارشناسی آن را به دادگاه صالح تقدیم دارد. دادگاه با احراز شرایط مقرر در این قانون و با لحاظ نظریه سازمن نسبت به صدور قرار سرپرستی آزمایشی 6 ماهه اقدام می‌نماید. قرار صادره به دادستان، متقاضی و سازمان ابلاغ می‌گردد.

همچنین براساس مصوبه دیگری دادگاه می‌تواند در دوره سرپرستی آزمایشی، در صورت زوال و یا عدم تحقق هر یک از شرایط مقرر در این قانون به تقاضای دادستان و یا سرپرستی منحصر یا سرپرستان کودک یا نوجوان و با اطلاع قبلی سازمان و همچنین با تقاضای سازمان قرار صادره را فسخ نماید.

با تصویب مجلس مقرر شد پس از پایان دوره سرپرستی آزمایشی، دادگاه با لحاظ نظر سازمان و تملیک بخشی از اموال یا حقوق به آن کودک یا نوجوان تحت سرپرستی و تامین هزینه‌های مربوط به نگهداری و تربیت و تحصیل آنها، اقدام به صدور حکم سرپرستی و ابلاغ آن به اشخاص متقاضی می‌نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet