هدر اصلی
1398/01/19 09:53:01
سرویس اقتصادی
رضیان:

نان و پیاز جزو غذاهای لاکچری و لوکس محسوب می‌شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نان و پیاز در حال حاضر جزو غذاهای لاکچری محسوب می‌شود، گفت: در شرایط عادی برخی مواد غذایی که ارزش اقتصادی چندانی نداشتند در حال حاضر قیمت‌های نجومی پیدا کرده‌اند.
نان و پیاز جزو غذاهای لاکچری و لوکس محسوب می‌شود عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نان و پیاز در حال حاضر جزو غذاهای لاکچری محسوب می‌شود، گفت: در شرایط عادی برخی مواد غذایی که ارزش اقتصادی چندانی نداشتند در حال حاضر قیمت‌های نجومی پیدا کرده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201708100792923120.jpg نان,و,پیاز,جزو,غذاهای,لاکچری,و,لوکس,محسوب,می‌شود Icana

عبدالله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از افزایش قیمت لجام گسیخته مواد غذایی در هفته‌های اخیر، گفت: قیمت اقلامی مانند گوجه، مرغ، پیاز و... در روزهای اخیر شرایط ناگواری داشت اگرچه در حال حاضر وضعیت تا حدودی مدیریت شده اما گرانی مواد غذایی پذیرفتنی نیست و نیاز به رسیدگی دارد.

پیاز محصولات کشاورزی

افزایش قیمت لجام گسیخته مواد غذایی استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را کلید زد

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش قیمت لجام گسیخته مواد غذایی استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را کلید زد و باعث شد نمایندگان پای این طرح را امضا کنند، افزود: برخی مسئولان گرانی قیمت پیاز را ناشی از صادرات این کالا می‌دانند اگر این ادعا درست است علت صادرات این محصول علیرغم نیاز داخل کشور چیست؟

سود حاصل از صادرات پیاز به جیب دلالان می‌رود

وی با بیان اینکه سود حاصل از صادرات پیاز به جیب دلالان می‌رود، اظهار کرد: اگر سود حاصل از گرانی پیاز به دست کشاورزان می‌رسید این افزایش قیمت تا حدودی پذیرفتنی بود در حالی که این اتفاق نیافتاد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه برخی افراد از رانت‌های موجود در شرایط کنونی سوءاستفاده می‌کنند، بیان کرد: اگرچه به زعم وزیر جهاد کشاورزی صادرات محصولات کشاورزی باعث حمایت از کشاورزان داخلی می شود اما این پشتیبانی نباید به قیمت نابودی مردم و قشر آسیب پذیر جامعه تمام شود.

گرانی مواد غذایی پذیرفتنی نیست

رضیان با بیان اینکه گرانی مواد غذایی پذیرفتنی نیست، خاطرنشان کرد: باید با بازگشایی مجلس موضوع افزایش لجام گسیخته قیمت مواد غذایی مورد بررسی قرار گرفته و مجلس به این موضوع ورود کند.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: سیل باعث بی توجهی به موضوع گرانی شده و رسانه‌ها و فضای مجازی با حساسیت موضوع را پیگیری نکردند اما نباید به این حوزه بی‌توجهی شود.

مشکلات موجود در بازار ناشی از ضعف مدیریت و بی‌مسئولیتی دستگاه‌های اجرایی

وی با بیان اینکه قیمت‌ها باید ثابت شود، تصریح کرد: تمام مشکلات موجود در بازار ناشی از ضعف مدیریت و بی‌مسئولیتی دستگاه‌های اجرایی است.

رضیان با اشاره به جلسه هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن با وزیر صمت، یادآور شد: نمایندگان در این جلسه در رابطه با تنظیم بازار و افزایش قیمت کالاها به آقای رحمانی تذکراتی دادند. اگرچه براساس گفته رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده نمی‌توان در قیمت‌گذاری دخالت کرد اما به نظر بنده در شرایط بحرانی و حساس باید برخی ارگان‌ها مسئولیت قیمت‌گذاری را برعهده گیرند تا از افزایش قیمت‌ و نابسامانی بازار جلوگیری شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگرچه مشکل افزایش قیمت مواد غذایی تا حدودی حل می‌شود اما می‌توان به طنز گفت این روزها نان و پیاز جز غذاهای لاکچری و لوکس محسوب می‌شود.

 گرانی مواد غذایی به چند مورد خاص محدود نمی‌شود و تمامی اقلام اساسی موردنیاز مردم افزایش قیمت شدیدی را تجربه کردند

رضیان تاکید کرد: گرانی مواد غذایی مردم را نگران کرده است چرا که کالاهایی که در شرایط عادی ارزش اقتصادی چندانی نداشتند در حال حاضر قیمت‌های نجومی پیدا کرده‌اند. گرانی مواد غذایی به چند مورد خاص محدود نمی‌شود و تمامی اقلام اساسی موردنیاز مردم افزایش قیمت شدیدی را تجربه کردند به طور مثال کاهو در شمال ایران قیمت بسیار پایینی داشت و مردم در اوقات فراغت از کاهو و سکنجبین استفاده می‌کردند این در حالی است که در حال حاضر قیمت هر کیلو کاهو هفت هزار تومان شده و مردم از خرید این محصول نیز عاجز شده‌اند.

ورود کمیسیون صنایع مجلس به موضوع گرانی مواد غذایی

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن از ورود کمیسیون متبوعش به موضوع گرانی مواد غذایی خبر داد و گفت: به دلیل عدم کنترل و نظارت درست بر بازار سوءاستفاده‌هایی در این زمینه رخ داده است./

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet