هدر موبایل
1398/01/18 12:01:00
سرویس صحن
خدابخشی در نطق میان‌دستور:

صدای سیل‌زدگان لرستانی به گوش مسئولان نرسید/ مردم چشم‌انتظار کمک‌های دولت

نماینده مردم الیگودرز در مجلس با اشاره به خسارات سیل در استان لرستان، تاکید کرد: مردم صبور و نجیب این مناطق آسیب‌دیده چشم امید به کمک‌های دولت دارند.
صدای سیل‌زدگان لرستانی به گوش مسئولان نرسید/ مردم چشم‌انتظار کمک‌های دولت نماینده مردم الیگودرز در مجلس با اشاره به خسارات سیل در استان لرستان، تاکید کرد: مردم صبور و نجیب این مناطق آسیب‌دیده چشم امید به کمک‌های دولت دارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610104751482702.jpg صدای,سیل‌زدگان,لرستانی,به,گوش,مسئولان,نرسید/,مردم,چشم‌انتظار,کمک‌های,دولت Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در نشست علنی امروز(یکشنبه 18 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود گفت: سیلاب در استان لرستان، شهرهای پلدختر، خرم آباد، درود، کوهدشت، نورآباد و چند شهر دیگر را بی رحمانه در هم نوردید و زندگی بسیاری از مردم را نابود کرد و جان 15 نفر از هم استانی ها و 3 نفر از همشهری های الیگودرزی را گرفت.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر ساله با کمترین بارش برف و باران، راههای مواصلاتی دو منطقه از شهرستان الیگودرز که فاصله مراکز بخش های آنها از مرکز شهرستان بیش از صد کیلومتر است به علت کوهستانی و صعب العبور بودن مسدود می گردد، امسال نیز پیش از وقوع سیل به خاطر بارش سنگین برف و رانش زمین، مسدود بودن راه دسترسی این مناطق به مرکز شهرستان بیش از دو ماه به طول انجامید؛ به گونه ای که هیچ گونه راه دسترسی در منطقه جغرافیایی الیگودرز به مرکز شهرستان نداشتند.

وی افزود: اما بارش های اخیر این مشکلات را به شدت تشدید کرد و همزمان راه دسترسی 290 روستا مسدود گردید؛ علیرغم خسارت های زیادی که در حوزه های مختلف به این مردم محروم وارد شد، آنها به دلیل قطع راه های ارتباطی و تخریب زیرساخت های مخابرات امکان ارسال تصویر، عکس و فیلم و بیان مشکلات خود را در فضای مجازی نداشتند و صدای آنها به گوش مسئولان نرسید و آنچنان که باید در رسانه ها منعکس نشد.

این نماینده مجلس بیان کرد: در جلسه بررسی خسارت وارده به حوزه راههای مواصلاتی در ستاد بحران شهرستان الیگودرز با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و پس از بازدیدهای میدانی ایشان و مسئولان امر در امور جاده ای استان لرستان، خسارت وارده به زیرساخت های جاده ای شهرستان الیگودرز بالغ بر 169 میلیارد تومان برآورد شد.

وی افزود: سیل، 350 کیلومتر از جاده های این شهرستان را تخریب نموده است و  به الیگودرز که قطب پرورش ماهیان سردابی است و بخش مهمی از اقتصاد این منطقه از این حوزه تامین می شود خسارات شدیدی وارد کرد به گونه ای که حدود 3 هزار تن ماهی پرورشی از بین رفتند.

خدابخشی تصریح کرد: از مجموع 10 هزار و  500 واحد مسکونی روستایی در الیگودرز بالغ بر 6 هزار واحد آنها غیرمقاوم بوده که نزدیک به 3 هزار واحد مسکونی تخریب شده و مابقی برای سکونت ناایمن می باشد؛ همچنین از مجموع 400 رشته قنات این شهرستان بیش از 200 قنات دچار خسارت شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دام های سبک و سنگین بسیاری در روستاهایی که راه های مواصلاتی شان مسدود شده بود، از بین رفتنه اند و خسارات های زیادی نیز در حوزه زیر ساخت به برق آب مخابرات و وسایل کشاورزی برآورد گردیده است.

وی ادامه داد: مردم صبور و نجیب این مناطق آسیب دیده چشم امید به کمک های دولت دارند تا بار دیگر زندگی را از سر گیرند و از دولت می خواهند علاوه بر جبران خسارات ها در حوزه های مختلف که بیش از 1500 میلیارد تومان می شود، برای حل دائمی مشکل جاده ای این مناطق صعب العبور نسبت به ایجاد 2 اداره راهداری و  حمل و نقل جاده مستقل در مراکز بخش های مورد اشاره با نیروی انسانی مناسب و ماشین آلات مورد نیاز اقدام نموده و جاده الیگودرز را به جاده اصلی ارتقادهند.

غمخواری بس است؛ به فکر چاره باشید

خدابخشی در بخش دوم نطق میان دستور خود به برخی موارد در سطح کلان اشاره کرد و توضیح داد: دیروز که از الیگودرز راهی تهران بودم تا در مجلس حضور یابم، پیرمردی نکته سنج از من درخواستی مطرح کرد و گفت به نمایندگان بگو خیالتان راحت؛ ما فهمیدیم که شما درد ما را می دانید؛ بارها در مجلس صداوسیما خطاب به مسئولان داد زدید که مردم زیر بار تورم و بیکاری کمر خم کرده اند؛ بی زحمت اگر بعد از این وقتی پیدا کردید، به فکر چاره ای باشید زیرا اینجا ما به اندازه کافی غمخوار داریم.

وی خطاب به نمایندگان مجلس و مسئولان قوا گفت: من اینجا هستم تا نه فقط صدای آن پیرمرد بلکه صدای همه مردم ایران از زن و مرد شهری و روستایی و پیر و جوان باشم که می گویند ما شما را به مجلس و دولت و اینجا و آنجا نفرستادیم که شما برای دردهای ما غم بخورید؛ باید برای دردهای ما چاره ای بیاندیشید؛ بر اسب سرکش تورم مهار بزنید؛ فکری برای جوانان رشیدی کنید که بیکاری آنها را در برابر خانواده هایشان شرمنده کرده است؛ فکر محرومانی باشید که دیوار فقر بر سر آنها خراب شده است.

فرار مالیاتی 20 درصد از ثروتمندان با وجود 15 میلیون نفر زیر خط مطلق فقر

خدابخشی ادامه داد: بنده به سهم خود نکاتی را عرض می کنم که اعتقاد دارم در شرایط فعلی می تواند التیامی برای حل بخشی از دردهای اجتماع و نه حل تمامی مسائل کشور باشد؛ اگر دشمن چنان جری شده است که حاضر نیست دشمنی ها را کم کند و از طریق تحریم و ارعاب عزت ملت ایران را نشانه رفته است، بیایید تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و از این طریق کشور را در مسیر درست قرار دهیم.

این نماینده مجلس افزود: تبعیض و عدم شفافیت آفت اصلی و پاشنه آشیل کشور است که کشور را در معرض خطر قرار می دهد؛ در کشوری از  15 میلیون نفر زیر خط مطلق فقر صحبت می کنیم که حداقل 20 درصد از دارندگان ثروتمند آن از پرداخت مالیات که می تواند خرج فقرا شود، فرار می کنند.

وی توضیح داد: از کسری بودجه 100 هزار میلیارد تومانی و مشکل افزایش حقوق کارکنان و کارگران زحمتکش دولت و بازنشستگان حرف می زنیم در حالی که در تبعیضی آشکار حداقل 40 درصد از دارندگان درآمد از پرداخت مالیات معاف هستند؛ برای فقرا دل می سوزانیم و  50 هزار میلیارد تومان رانت ارزی را به حلقوم واردکنندگان رانت خوار می ریزیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: امروز وقت عمل است تا از شرّ تبعیض و فساد در این ممکلت که مزین به پسوند اسلامی است، رها شویم؛ بارها فریاد برآوردیم که چرا جلوی فرار مالیاتی و فساد را نمی گیرید؛ زمانی می گفتند نمی شود ولی امروز اگر اراده باشد، طی شش ماه می توان فرار مالیاتی را به صفر رساند و منابع حاصل از آن را صرف فقرا و محرومان و بازنشستگان و بیکاران کرد.

اکنون زمان بازنگری در بسیاری از معافیت‌های نابجای مالیاتی است

وی تاکید کرد: چرا از این همه اطلاعات و سامانه های اطلاعاتی کشور آنطور که در ماده 169 قانون مالیات های مستقیم اشاره شد و شامل اطلاعات پولی و اعتباری هم می شود، برای جلوگیری از فرار مالیاتی استفاده نمی شود.

خدابخشی افزود:  در دنیا هیچ پولی جابجا نمی شود مگر اینکه مشخص شود مالیات آن قبلا پرداخت شده باشد چرا ما که ادعای برابری و نفی تبعیض داریم از این امکان استفاده نمی کنیم تا بیش از این شرمنده اقشار آسیب پذیر نباشیم.

وی ادامه داد: آیا اگر روزی به عده ای بجا یا نابجا گفتیم که از مالیات معاف هستید و امروز بگوییم کشور در شرایط تنگنا قرار دارد و باید مثل سایرین مالیات بدهید، کار خطایی کردیم یا خدای ناکرده باید عذاب وجدان بگیریم؛ چطور به کارگران و کارمندان و بازنشستگان می گوییم فقط امکان افزایش 20 درصدی حقوق را داریم اما نمی توانیم در این معافیت های مالیاتی بازنگری کنیم و منابع حاصله را خرج همین اقشار کنیم؟

این نماینده مجلس با بیان اینکه اکنون زمان بازنگری در بسیاری از معافیت های نابجای مالیاتی است و البته لازم است آنها که بجاست، ادامه یابد، با اشاره به شعار سال توضیح داد: از آنجا که سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده بر همه ما لازم است که تمام توان خود را برای تحقق این هدف ارزشمند صرف کنیم.

 وی ادامه داد: تولید در ایران با مشکلات عدیده ای روبرو است که بدون تردید مهمترین آنها اولا نوید چشم انداز روشن در اقتصاد است؛ هر سال که می گذرد باید چشم انداز روشنی از دورنمای سرمایه گذاری خود داشته باشد برای این منظور هماهنگی میان قوای مختلف و اعلام سیاست ها و برنامه ها الزامی است.

خدابخشی افزود: ثانبا برای رونق تولید ارتقای مدیریت اجرایی لازم است؛ با توجه به محدودیت هایی که در کشور داریم ضروری است از منابع خود به صورت بهینه استفاده کنیم زیرا در حال حاضر در کشور طرح های زیادی توسط دولت یا بخش خصوصی تعریف شده که نیمه کاره هستند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: لازم است که با مدیریت صحیح و هوشمندانه در اجرا و تکمیل این طرح ها تسریع شود؛ به عنوان مثال در شهرستان الیگودرز برخی پروژه ها تصویب شده و با توجه به توان بالای اشتغال زایی آنها از مسئولان مربوطه تقاضا می کنیم در اجرای هر چه سریعتر این پروژه ها اقدام کنند که از جمله این پروژه ها می توان به کارخانه لاستیک سازی بارز و کارخانه تولید کاغذ از سنگ اشاره کرد که با توجه به ظرفیت های بالقوه منطقه تعریف و تصویب شده اند لذا از وزارت صنعت و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تسریع در اجرای این پروژه ها را خواستارم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet