هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
گودرزی:

سیل حدود 7 میلیارد تومان به خانه‌ها و مساجد تاریخی بروجرد خسارت وارد کرده است

سرویس فرهنگی
نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: سیل اخیر حدود 7 میلیارد تومان به خانه‌ها و مساجد تاریخی بروجرد خسارت وارد کرده به همین دلیل باید هر چه سریع‌تر اعتبارات لازم را به این شهرستان تخصیص داده، خانه‌های تاریخی بروجرد را ترمیم کنند و مانع از هدر رفتن و نابود شدن این سرمایه‌های عظیم، ارزشمند و غیر قابل تکرار شوند.
سه‌شنبه 20 فروردین 1398 ساعت 10:17
سیل حدود 7 میلیارد تومان به خانه‌ها و مساجد تاریخی بروجرد خسارت وارد کرده است نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: سیل اخیر حدود 7 میلیارد تومان به خانه‌ها و مساجد تاریخی بروجرد خسارت وارد کرده به همین دلیل باید هر چه سریع‌تر اعتبارات لازم را به این شهرستان تخصیص داده، خانه‌های تاریخی بروجرد را ترمیم کنند و مانع از هدر رفتن و نابود شدن این سرمایه‌های عظیم، ارزشمند و غیر قابل تکرار شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201901107028088607.jpg سیل,حدود,7,میلیارد,تومان,به,خانه‌ها,و,مساجد,تاریخی,بروجرد,خسارت,وارد,کرده,است Icana

عباس گودرزی در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سیل اخیر با بیان اینکه استان لرستان سرشار از ظرفیت‌های تاریخی متعدد و متنوع است گفت: در هر شهرستانی یک شاخص و آثار تاریخی وجود دارد مثلا یک شهرستان تالاب‌های خوبی دارد و در شهرستان دیگر آبشارهای شاخصی دارد و در یک شهرستانی کاروانسراهایی دارد که آن را متفاوت کرده است.

سازمان میراث فرهنگی وعده 500 میلیونی برای محوطه‌سازی در بروجرد را عملی نکرد

اعتبارات کافی به بروجرد اختصاص داده نشده است

نماینده مردم بروجرد در مجلس افزود: بروجرد آثار تاریخی، خانه‌ها و مساجد تاریخی دارد که این شهرستان را نه تنها از استان بلکه از غرب کشور بسیار متفاوت کرده است و سرآمد دارا بودن آثار و خانه‌های تاریخی است به طوری که از 10 مسجد تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده تعداد  8 مسجد در بروجرد است؛ بروجرد دارای بزرگترین مسجد تاریخی غرب کشور بوده و قدیمی‌ترین مسجد جامع غرب کشور نیز در اینجا است. خانه‌های تاریخی بروجرد که یک ظرفیت کم نظیر است، متاسفانه به دلیل عدم تخصیص اعتبارات کافی مورد بی مهری قرار گرفته و سال به سال شاهد ریزش این آثار ارزشمند هستیم که نه تنها گویای فرهنگ و هنر ایرانی است بلکه می‌تواند به یک مزیت اقتصادی برای شهرستان تبدیل شود.

دستگاه‌ها درک درستی از ظرفیت‌های بروجرد ندارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه با وجود اینکه بارها به سمع و نظر مسولان رسانده‌ایم اما در اقدام و عمل برای شهرستان بروجرد قدم قابل توجهی برنداشته‌اند. نقش نمایندگان نقش پیگیری است و اعتبارات در دست دستگاه‌های مجری است و بارها متذکر شده و جلسه گذاشته‌ایم اما درک درستی از این ظرفیت‌ها در دستگاه‌های مسئول وجود ندارد.

وی با بیان اینکه سیل اخیر حدود 7 میلیارد تومان به خانه‌ها و مساجد تاریخی بروجرد خسارت وارد کرده، تصریح کرد: با توجه به اینکه معاون سازمان میراث فرهنگی در روزهای اخیر از این ظرفیت‌ها و خسارات بازدید داشته بنابراین مستلزم این است که هر چه سریع‌تر اعتبارات لازم را تخصیص دهند و خانه‌های تاریخی بروجرد را ترمیم کنند و مانع از هدر رفتن و نابود شدن این سرمایه‌های عظیم، ارزشمند و غیر قابل تکرار شوند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ اظهار داشت: انتظار داریم که رئیس سازمان میراث فرهنگی در خصوص بروجرد که ابنیه و خانه‌های تاریخی آن در غرب کشور نمونه است، تصمیم مجزا، قاطع و به موقعی بگیرند و با تخصیص اعتبارات لازم باعث خوشحالی مردم حوزه انتخابیه بنده شوند.

سازمان میراث فرهنگی وعده 500 میلیونی خود را عملی نکرد

گودرزی با بیان اینکه مونسان به شهر بروجرد یک بدهکاری نیز دارند که هنوز پرداخت نکرده افزود: در سال 97 ایشان به بروجرد سفر کردند و در خصوص قلعه تاریخی پور پرویز بروجرد که یک قلعه تاریخی کم نظیر است و در مسیر عبور مسافران آزاد راه اراک، بروجرد و خرم آباد قرار گرفته و می‌تواند باعث توقف و گردشگری مسافران در بروجرد شود، قول دادند که 500 میلیون تومان برای محوطه‌سازی آنجا اختصاص دهند و با توجه به اینکه آن محوطه بام‌سازی شده و سقف، بدنه و درب آنجا اجرا شده و نیاز به محوطه‌سازی برای تبدیل شدن به یک مزیت فرهنگی و اقتصادی دارد اما متاسفانه با اینکه ماه‌ها از سفر ایشان به بروجرد می‌گذرد و با اینکه بارها این وعده را پیگیری کردیم اما هنوز هم به مرحله اقدام و عمل نرسیده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: با اینکه برای رئیس سازمان میراث فرهنگی احترام قائل هستم اما انتظار دارم تا در خصوص تحقق وعده داده شده و همچنین رسیدگی به اوضاع خانه‌های تاریخی بروجرد اقدام و عمل به موقع انجام دهند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000