هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
تربتی نژاد در تشریح نشست کمیسیون کشاورزی:

خسارت سیل به یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی

سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: بر اثر سیل اخیر در کشور محصول یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی بین 10 تا 100درصد آسیب دیده‌اند.
یکشنبه 25 فروردین 1398 ساعت 17:45
خسارت سیل به یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: بر اثر سیل اخیر در کشور محصول یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی بین 10 تا 100درصد آسیب دیده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201904108430206185.jpg خسارت,سیل,به,یک,میلیون,هکتار,از,اراضی,کشاورزی Icana

نورمحمد تربتی نژاد  سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز (یکشنبه 25 فروردین ماه) کمیسیون با حضور وزیر جهاد کشاورزی، گفت: موضوع این نشست کمیسیون کشاورزی در زمینه پیامدهای سیل اخیر و راه‌کارهای جبران خسارات ناشی از آن است.

خسارت سنگین سیل به بخش کشاورزی

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اثر سیل اخیر در کشور محصول یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی بین 10 تا 100درصد آسیب دیده‌اند، گفت: گفتنی است 150 هزار هکتار باغ، 28 هزار  راس دام سبک، 500 هزار دام سنگین، 51 هزار کلونی زنبور عسل، یک هزار و 500 دستگاه ایستگاه پمپاژ، یک هزار و 200 حلقه چاه، یک هزار و 400 رشته قنات، 604 واحد مرغداری ، 33 واحد صنایع تبدیلی و 5 مجموعه کشت و صنعت بر اثر سیل‌های اخیر خسارت دیده‌اند.

نوع بیمه بخش کشاورزی تجاری است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه راه‌کارهایی برای جبران خسارات وارد شده به بخش کشاورزی نیز در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد داد که در بلند مدت باید به بیمه بخش کشاورزی اهمیت داده شود در حال حاضر نوع بیمه بخش کشاورزی تجاری است.

20 تا 25 درصد از هزینه بیمه محصولات کشاورزی از کشاورزان دریافت شود

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان ایرانی باید 100درصد هزینه بیمه محصولات کشاورزی خود را پرداخت کنند در حالی که در بیشتر کشورهای موفق در بخش کشاورزی بیمه‌ها حمایتی هستند و دولت‌ها کشاورزان را کمک می‌کنند، عنوان کرد: پیشنهاد شده است که در کشور ما نیز حدود 20 تا 25 درصد از هزینه‌های بیمه محصولات کشاورزی از کشاورزان دریافت شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از راه‌کارهای پیشگیرانه از سیل حمایت از طرح‌های آبخیزداری است، ادامه داد: طرح‌های آبخیزداری از سیل جلوگیری می‌کند و موجب افزایش ذخایر آب‌های زیر زمینی می‌شود.

نشست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با حضور محمود حجتی

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایروبی رودخانه‌ها، آب‌راه‌ها و کانال‌ها که در مسیر سدها قرار دارند نیز مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: جبران خسارات به کشاورزان سیل زده باید به نحوی باشد که بتوانند ادامه فعالیت بدهند زیرا آنها قادر به جبران بخشی از خسارت‌ها نیستند.

در حال حاضر کشاورزان گلستانی با کمبود بذر پنبه مواجه هستند که وزیر جهاد کشاورزی قول مساعدت در این زمینه را داد.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان باید در کشت بهاره مورد حمایت قرار بگیرند و بذر مورد نیازها تامین شود، عنوان کرد: در حال حاضر کشاورزان گلستانی با کمبود بذر پنبه مواجه هستند که وزیر جهاد کشاورزی قول مساعدت در این زمینه را داد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: گروه‌های جهادی و امدادی بعد از فروکش کردند سیل‌ها در مناطق سیل زده بمانند و کمک لازم به مردم خسارت دیده را داشته باشند./

خبرنگار محسن خزایی

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000