هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
گلایه میرزاده به پژوهش های بی نتیجه:

مردم از همایش و کنفرانس خسته شدند

سرویس دیگر رسانه‌ها
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس خطاب به وزیر علوم گفت: آقای وزیر شما را به خدا هر کاری می خواهید انجام دهید. خسته شدیم از پژوهش هایی که هیچ مسئله ای از کشور حل نمی کند.
شنبه 3 فروردین 1398 ساعت 08:08
مردم از همایش و کنفرانس خسته شدند سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس خطاب به وزیر علوم گفت: آقای وزیر شما را به خدا هر کاری می خواهید انجام دهید. خسته شدیم از پژوهش هایی که هیچ مسئله ای از کشور حل نمی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201903105584552947.jpg مردم,از,همایش,و,کنفرانس,خسته,شدند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدحمایت میرزاده با اشاره به انتقادات مطرح شده از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری و وزیر علوم نسبت به عدم کارایی پژوهشکده ها اظهار کرد: به اهمیت پژوهش واقف هستیم و هیچ سازمانی نیست که نسبت به اهمیت این حوزه اذعان نداشته باشد.

وی گفت: همواره نسبت به کمبود بودجه های پژوهشی گلایه‌هایی مطرح است و درخواست توجه به پژوهش اتفاق می‌افتد و در این رهگذر از کشورهای توسعه یافته مثال می زنند!

میرزاده خاطرنشان کرد: در سال هایی که اعتبارات پژوهشی بیشتری تخصیص یافته و در سال‌هایی که این بودجه کمتر بوده، تفاوتی در خروجی ها شاهد نبوده ایم.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه پژوهشگاه‌ها در زمان تزریق پول یا کمبود آن خروجی مشخصی را بازتاب نمی‌دهند، افزود: یافته‌های پژوهشگاه‌ها کاربردی نبوده و برای مسائل کشور موثر واقع نشده است.‌

میرزاده از بی توجهی عرصه پژوهش به مسائل مهم کشور انتقاد کرد و گفت: ‌پژوهش ها عموما تکراری یا موازی کاری است و بدین منظور اتفاق افتاده تا عده‌ای ارتقای علمی پیدا کنند یا ویترین مراکز علمی و پژوهشی خود را تامین کنند.‌

وی راهکار این مشکل را در تقویت بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: دستگاه‌های اجرایی باید به کار اجرایی بپردازند تا اینکه به عنوان یک تکلیف اداری، به امر پژوهش توجه کنند.

میرزاده خاطرنشان کرد: در هیچ کشوری به اندازه ایران آثار مکتوب و یافته‌های پژوهشی در کتابخانه‌ها و به شکل کنونی یافته نمی شود که فقط شامل صحبت و مصاحبه است!

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خطاب به وزیر علوم گفت: آقای وزیر بزرگوار دیگر باید آستین ها را بالا بزند و هر کاری می خواهد انجام دهد؛ دیگر زمان صحبت کردن و برگزاری همایش و بخشنامه سرآمده.

میرزاده افزود: ‌آقای وزیر شما را به خدا هر کاری می خواهید انجام دهید؛ اگر به وضع قانون نیاز است، به ما بگویید. اگر قانونی مزاحم کار شماست، به مجلس بگویید. ما جلوی آن را می گیریم. اگر قانونی باید اصلاح شود، ما انجام می دهیم ولی شما را به خدا فقط کاری کنید. مردم هم از این کنفرانس‌ها و ارزیابی‌ها و فرم پر کردن‌ها و حتی مصاحبه افرادی مثل من خسته شده‌اند!‌

وی گفت: خسته شدیم از پژوهش هایی که هیچ مسئله‌ای را از کشور حل نمی کند. در زمان تخصیص بودجه در مجلس، چندین سازمان و وزارتخانه برای امر پژوهش پول می خواهند. همه مدعی پژوهش هستند ولی وقتی مسئله‌ها روی زمین می‌ماند و سوالات پاسخ ندارد، هیچ متولی مشخص نیست.

میرزاده تصریح کرد :همه کارها روی زمین مانده. چه کسی باید پاسخ مسائلی نظیر گرانی را بدهد؟ آخرین یافته های پژوهشی برای اقتصاد، بحران معیشت، مشکلات فرهنگی و اجتماعی [کجاست؟] در این زمان هیچ کس احساس مسئولیت نمی کند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000