هدر موبایل
1388/07/12 11:08:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش حسابرسی عملکرد، پاسخگویی و ارتقاء بهره‌وری:

دیوان محاسبات مرجع ملی صیانت از حقوق ملت است

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دیوان محاسبات مرجع ملی و اراده ملت است و چون نسبت آن با مجلس است جایگاه رفیعی دارد که از حقوق ملت صیانت می‌کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" روز یکشنبه در همایش "حسابرسی عملکرد، پاسخگویی و ارتقاء بهره‌وری" که توسط دیوان محاسبات ودر مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد، این همایش را گام مثبتی برای بهبود نحوه ‌حسابرسی در کشور دانست.

وی گفت: زمانی که آقای رحمانی فضلی مسئولیت ریاست دیوان محاسبات را بر عهده گرفت، عنوان کردم دیوان محاسبات به عنوان مرجع ملی حسابرسی در کشور با نحوه عملکرد خود باید میزان و شاخصی برای همه بخش‌های حکومت باشد.

وی افزود: دیوان باید محلی برای رجوع و رسیدگی به دستگاه‌ها برای انضباط  مالی باشد.

لاریجانی با تاکید بر این که دیوان محاسبات به هیچ وجه قصد مچ‌گیری مدیران و کارکنان را ندارد، خاطرنشان کرد: قصد ما نوعی نظارت همگرایانه و انضباط مالی در کشور است.

وی با بیان اینکه ممکن است بعضی از دستگاه‌ها این نظارت را نپسندند و حال سختی به آنها دست بدهد، خاطرنشان کرد: این حالت تصنعی است چرا که دیوان محاسبات نه برای ضعیف کردن مدیران بلکه برای اصلاح مسیر و بهبود روش‌ها خلق شده است.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه دیوان محاسبات برای اصلاح مسیر خلق شده است گفت: اگر از این منظر به دیوان نگاه کنید این همه هیاهو و بحث‌های جانبی به وجود نمی‌آید.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که به بحث‌ها و مناقشات در خصوص گرایشات دیوان توجه می‌کنیم تصور می‌شود که دستگاه‌های معادل هم با یکدیگر گفتگو می‌کنند و چون و چرا در تشخیص‌ها است.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: دیوان محاسبات مرجع ملی است و نگاه آن، قصد آن اصلاح مسیر است و نحوه بهتر رسیدن به هدف‌هاست.

وی هدف دیوان را ایجاد انضباط مالی دانست و تاکید کرد: نگاه دیوان سیاسی و گروهی نیست بلکه نگاهی ملی است و مناقشه در این زمینه وجهی ندارد.

لاریجانی با بیان اینکه ممکن است در دیوان محاسبات مانند هر بخش دیگری اشکالی وجود  داشته باشد گفت: اگر چنین باشد باید آن را مرتفع نماییم.

وی تاکید کرد: اما سندی که دیوان ارائه می‌دهد سندی است که همه باید به آن رجوع نمایند و قابل مناقشه نیست.

وی افزود: آنچه که مرجع کار دیوان است حق و قانون است و هیچ مناقشه و بحثی نباید مورد توجه قرار گیرد و اگر دیوان در اجرای وظایف خود به جز قانون و مسایل قانونی مساله‌ای دیگر را مورد توجه قرار دهد از جایگاه ملی خود سقوط خواهد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بر همین اساس هرگونه مناقشه و گفتگویی در حول دیوان محاسبات صورت گیرد وظیفه دیوان این است که صرفا براساس قوانین پاسخگو باشد و این مساله باعث اعتلاء و انضباط کشور است.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: هیچگاه فضاسازی‌ها و بحث‌ها و مناقشات پیرامونی، نباید در اتخاذ روش سالمی که دیوان محاسبات در اجرای قانون دارد کوچکترین خللی ایجاد نماید.

وی با بیان اینکه همواره در ارائه گزارش‌های دیوان با مقداری تاخیر مواجه بوده‌ایم گفت:‌ گرچه دقت‌ها نظر در کار اقتضا می‌کرد که با چنین تاخیرهایی مواجه باشیم اما در عین حال نتیجه گزارش‌های دیوان محاسبات صرفا نشان دهنده تخلفات بود و اصلاح مسیر کمتر در آن دیده می‌شد و به همین دلیل باید طول زمان عملکرد و نظارت را کوتاه نماییم.

رئیس مجلس در ادامه افزود: مسیر جدید دیوان محاسبات که از سوی کمیسیون برنامه و بودجه برگزیده شد و مورد حمایت قرار گرفت، فاصله ارائه گزارشات دیوان محاسبات کشور در بررسی بودجه و برنامه‌ها کوتاه خواهد شد.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: اگر دیوان گام بهتری را در ارائه گزارشات بردارد و ارائه همزمان گزارشات را صورت دهد هدف بسیار خوبی است و به همین علت نیز بودجه‌ای در نظر گرفته شده است تا گزارش‌ها همزمان ارائه شود تا نظارت دیوان تنها نظارت تخلف‌گیری نباشد بلکه کمک و انذار باشد.

وی با بیان اینکه ما قبول داریم مدیران کشور علی العموم اگر بدانند کاری خلاف قانون است، مرتکب نمی‌شوند تاکید کرد: اما با افرادی که تخلف می‌کنند باید برخورد شود.

لاریجانی گفت: اما اغلب افراد یا تجاهل می‌کنند یا فکر می‌کنند کارشان به صلاح کشور است و تاوانی ندارد در حالی که متاسفانه این مساله بی‌انضباطی و بی‌قانونی را در کشور رواج می‌دهد و به همین خاطر نیز باید همزمان به آنها تذکر داد که کار بسیار مهمی است.

رییس مجلس همچنین گفت: باید دیوان محاسبات را در جایگاهی قرار دهیم که بتوانیم همیشه نظارت مستقیم و مشفقانه داشته باشیم و در صورتی که این کار محقق شود می‌توان خیل عظیمی از تخلفات انبوه را کاهش داد و رویکرد سالم‌تری در کشور وجود داشته باشد.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه تا به حال مجموعه قوانین کشور یک نوع بررسی مالی بوده است و نگاهی به هدف‌ها و کارآمدی سیستم نداشته‌ایم گفت: یعنی آنکه دیوان براساس قانونی نظارت می‌کند که وجوه در جای خود مصرف شده است یا خیر؟ اگر اثربخش بود به اهداف ؟؟ کرد یا خیر؟ شاید قوانین کشور هم زمینه این کار را هم فراهم نکرده است.

وی اظهار داشت: بنابر این دیوان محاسبات کشور در شرایط فعلی با بهبود روش‌ها کار خود را دنبال خواهد کرد.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه موضوع مهم این است که می‌خواهیم به هدف‌هایی برسیم گفت: انسان از نظر اسلامی موجودی هدف دار است که ممکن است هدف و یا روش‌های وصول به این اهداف را درست انتخاب نکند و جوامع و امت‌ها نیز همینگونه هستند.

وی افزود: وقتی برای سلوک افراد مراقبه و محاسبه را لازم می‌دانیم بخشی از همین روش است که هدفی را برگزیدیم باید مراقب باشیم تا به آن هدف برسیم و هر روز باید محاسبه کنیم که به آن هدف رسیده‌ایم یا خیر اگر نرسیدیم برای رسیدن به آن شرط بگذاریم که چگونه به آن مسیر برسیم.

رئیس مجلس در ادامه افزود: کار این همایش در مسیر بهبود شرایط است که البته قوانین باید چنین وضعیتی را برای دیوان ایجاد کند چرا که در قانون اساسی نظارت بر حسن امور بر عهده قوه قضاییه است و بخشی از این امور می‌تواند بر حسن اجرای امور تلقی شود و از طرف دیگر آنها ساز و کار دقیق دیوان را برای عملکرد دستگاه‌ها نکردند.

وی افزود: بنابراین باید مرجعی ملی را تعریف کنیم که بتواند این ظرفیت را ایجاد نماید که ضمن قانونمندی بداند که چقدر به هدف نزدیک می‌شویم و باید قانون دیوان محاسبات را اصلاح کنیم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: البته با توجه به نیاز جامعه اصلاح قانون دیوان محاسبات این کار در مجلس امکان پذیر است.

وی با اشاره به ظرفیتی که در دیوان محاسبات ایجاد شود گفت: در شرایط فعلی باید آموزش‌هایی انجام گیرد و ظرفیت دیوان باید از راه آموزش‌ها و تخصص‌ها فراگیرتر شود تا این بار را بتواند حمل کند.

لاریجانی تصریح کرد: این مساله راه مهمی است که می‌تواند راهنمای خوبی برای تصمیم‌سازان و سیاستگزاران باشد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه دیوان محاسبات به عنوان یک مرجع‌ ملی تخصصی به اراده ملت است گفت: به دلیل آنکه مجلس شورای اسلامی پشتیبان دیوان است دیوان جایگاه رفیعی دارد چرا که از حقوق ملت صیانت می‌کند.

وی افزود: از این جهت بسط قدرت دیوان محاسبات سیستم درست از بعد حکومتی و هم از بعد ملی به نفع کشور خواهد بود.

رئیس مجلس در پایان گفت: منتظر پایان این کنفرانس هستیم تا نتایج آن مشخص شود و پیشنهادات را در راستای اصلاح قانون به دست آوریم تا شاهد ظرفیت‌هایی برای تصمیم‌سازان باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet