هدر اصلی
1388/07/13 09:00:00
سرویس بین الملل
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

مذاکرات ژنو بر حقوق حقه ایران مهر تایید زد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مذاکرات ژنو بر حقوق حقه جمهوری اسلامی ایران مهر تایید زد و باب مذاکرات را باز کرد.

"حسین نقوی حسینی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به فضای قبل از برگزاری نشست ژنو، خاطرنشان کرد: برخی کشورها با محوریت انگلیس و فرانسه سعی داشتند با دستاویز قرار دادن موضوع آغاز بکار سایت دوم غنی‌سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی ایران، ما را متهم به پنهان کاری کرده و فضای بین‌المللی را علیه ما بسیج کنند.

وی اظهار داشت: در این شرایط جمهوری اسلامی ایران با یک دیپلماسی فعال و اثرگذار، در بسته پیشنهادی خود تجدید نظر کرد و پیشنهاداتی را درجهت به نتیجه‌ رسیدن مذاکرات ارائه کرد که این بسته مورد استقبال گروه 1+5 قرار گرفت و آقای سولانا اعلام کرد فضا برای مذاکره مثبت آماده است.

نماینده ورامین یادآور شد: براساس پیشنهادات ارائه شده ایران هر نوع بازرسی را برای رفع ابهامات آژانس می‌پذیرد و مستندات را در اختیار کارشناسان آژانس قرار می‌دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: همچنین جمهوری اسلامی ایران با ارائه مستندات،‌ثابت کرد که برای آغاز بکار سایت دوم هیچ پنهان‌کاری وجود نداشته و در شرایطی که طبق مواد NPT ترزیق گاز به سانترفیوژ باید توسط کشورها شش ماه قبل به آژانس اطلاع داده شود، ما هجده ماه قبل اقدام به اطلاع رسانی کرده‌ایم.

نقوی با بیان این که این دو اقدام ایران فضای نشست را مثبت کرد، اظهار داشت: استقبال گروه 1+5  از مذاکرات و تاکید آن بر نشست‌های بعدی و حل پرونده‌ هسته‌ای ایران از طریق مذاکره از جمله دستاوردهای حضور مقتدرانه و کارشناسانه جمهوری اسلامی ایران در نشست ژنو بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی همچنین ملاقات دبیرشورای عالی امنیت ایران و نماینده آمریکا در گروه 1+5 را یکی دیگر از دستاوردهای این نشست دانست و گفت: فضای بین‌المللی و فضای سیاسی ایران و آمریکا درحال حاضر امکان نشست این دو کشور و مذاکره مستقیم پیرامون مسائل مختلف را فراهم کرده است.   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet