هدر اصلی
1398/01/26 16:57:04
سرویس اقتصادی
حسینی نشست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات تشریح کرد:

خلق منابع جدید برای کمک به آسیب دیدگان سیل

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: برای تامین نقدینگی اجرای حکم ماه ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران، با افزایش ۲ درصد سقف تنخواه گردان خزانه موافقت شد.
خلق منابع جدید برای کمک به آسیب دیدگان سیل عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: برای تامین نقدینگی اجرای حکم ماه 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون مدیریت بحران، با افزایش 2 درصد سقف تنخواه گردان خزانه موافقت شد. https://cdn.icana.ir/d/019/43284.jpg خلق,منابع,جدید,برای,کمک,به,آسیب,دیدگان,سیل Icana

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست امروز کمیسیون اظهار داشت: با توجه به اینکه ابتدای سال است و میزان حجم نقدینگی خزانه مشکلات عدیده ای دارد، دکتر روحانی رئیس جمهور نامه ای به مقام معظم رهبری مبنی بر برداشت 2 میلیارد دلار از منایع صندوق توسعه ملی برای کمک به سیل زندگان سال 98 ارسال کردند .

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: در پاسخ ارسالی از دفتر مقام معظم رهبری آمده است که ما ابتدا از ظرفیت های موجود در قوانین و مقررات و همچنین خلق منابع در حوزه خارج از صندوق توسعه ملی را با تمام ظرفیت هایی که امکان دارد پیش بینی کنیم و در صورت اینکه باز هم این منابع میزان پرداخت خسارت را تامین نکرد از محل منابع صندوق براساس پیش بینی ها موافقت کردند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس دهم شورای اسلامی عنوان کرد: طرح حمایت از آسیب دیدگان سیل که از سوی 171 نفر از نمایندگان طراحی شده و به صورت عادی اعلام وصول شده بود امروز در کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفت، در کمیسیون با توجه فرمایشات مقام معظم رهبری مقرر شد چون ابتدای سال هستیم و به نوعی حجم میزان نقدینگی در دسترس دولت کم است به استناد ماده 24 قانون محاسبات عمومی سقف تنخواه گردان خزانه را از 3 درصد بودجه عمومی به 5 درصد افزایش داده ایم.

وی گفت: این 2 درصد می تواند میزان نقدینگی مورد نیاز آن 5 درصد تنخواه گردان در اجرای ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12  قانون مدیریت بحران را برای کمک به این حادثه تامین کند، ما قانون داریم اما چون ابتدای سال نقدینگی نداریم این یکی از راه کارها برای تامین نقدینگی است.

حسینی در ادامه گفت‌وگو توضیح داد: پیشنهاددیگری که به تصویب رسید این است که تا 2 هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال موجود در سازمان اموال تملیکی به دست می آید برای کمک به سیل زندگان هزینه شود، تاکید شده است چنانچه مشخص شود اموال فروخته شده برای اشخاص حقیقی و حقوقی بوده دولت متضمن پرداخت خسارت به آنها می شود.

این نماینده مجلس افزود: منابعی از فروش اموال مازاد دولت پیش بینی کرده ایم، به استانداران اجازه داده شد در هر استان سیل زده اگر اموالی فروخت می تواند در جهت تامین منابع پرداخت خسارت ها بهره بگیرد و موضوع دیگری که برای منابع جدید طراحی شد، بحث پرداخت وام قرض الحسنه است که به بازسازی مناطق سیل زده کمک می شود.

وی اظهار داشت: حدود 30 درصد از منابع قرض الحسنه پیش بینی شده بودجه 98 را مدنظر قرار داده ایم، به بانک مرکزی اجازه داده ایم از این منبع تسهیلات سیل زدگان را تامین کند،همچنین 50 درصد از میزان سپرده های بلند مدت خسارت های بدنی در نظر گرفته شده است که به صورت تسهیلات به اقشار سیل زده وام می دهد و کمک در جهت بازسازی و حمایت از آسیب دیدگان انجام می شود.

نمایند مردم  تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس بیان داشت: به دولت اجازه داده شد که مازاد بر سقف قانونی نسبت جابجایی اعتبارات اقدام کند این کار معادل 5 هزار میلیارد تومان جابجایی در پروژه های مختلف و طرح های پیوست شماره یک صورت می گیرد، همچنین اجازه داده شد تا 30 درصد منابع پیش بینی شده در بودجه سال 98 از محل صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: پیش بینی کمیسیون این است که از صندوق توسعه ملی یک میلیارد یورو تسهیلات داده می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet