هدر موبایل
1398/01/26 18:23:08
سرویس اقتصادی
موسوی بیوکی نشست امروز کمیسیون عمران مجلس را تشریح کرد:

بررسی علل وقوع و توسعه خسارات سیل باحضور وزیر نیرو/وزارت نیرو و شهرداری ها در عدم ساماندهی حریم رودخانه ها مقصر هستند

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت:در نشست امروز دلایل تشدید وقوع سیل در استان ها و عملکرد وزارت نیرو در ساماندهی این بخش بررسی شد.
بررسی علل وقوع و توسعه خسارات سیل باحضور وزیر نیرو/وزارت نیرو و شهرداری ها در عدم ساماندهی حریم رودخانه ها مقصر هستند نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت:در نشست امروز دلایل تشدید وقوع سیل در استان ها و عملکرد وزارت نیرو در ساماندهی این بخش بررسی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201904106861581621.jpg بررسی,علل,وقوع,و,توسعه,خسارات,سیل,باحضور,وزیر,نیرو/وزارت,نیرو,و,شهرداری,ها,در,عدم,ساماندهی,حریم,رودخانه,ها,مقصر,هستند Icana

سیدابوالفضل موسوی بیوکی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز این کمیسیون، گفت: نشست امروز این کمیسیون با حضور اردکانیان وزیر نیرو با هدف بررسی علل وقوع سیل و دلایل توسعه خسارات این حادثه برگزار شد.در شرایط کنونی اعلام نظر درباره علل وقوع سیل و موضوعات مرتبط بسیار زود است، اما به برخی موارد و نقایص مدیریتی در این رابطه اشاره کرد.

سیدابوالفضل موسوی بیوکی

وزارت نیرو مکلف به تعیین حریم و بستر رودخانه ها است

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی ابعاد مختلف حادثه سیل اخیر در کشور، ادامه داد: بر اساس قانون تعیین حریم و بستر رودخانه ها، وزارت نیرو مکلف است که حریم و بستر رودخانه ها را مشخص کند و در آیین نامه اجرایی این قانون تأکید شده که تعیین این حریم برای دوره بازگشت 25 ساله خواهد بود و در نقاط بحرانی رودخانه ها، وزارتخانه اختیار دارد که میزان دوره بازگشت را خود تعیین کند.

زمانی که بستر و حریم رودخانه ها تعیین و مشخص شد، این مناطق در اختیار حاکمیت و دولت  قرار می گیرد، حال اگر مردم در این مناطق، اراضی کشاورزی یا ملک داشته باشند، وزارت نیرو مکلف به تملک این املاک و اراضی و ساماندهی آن خواهد بود

موسوی بیوکی گفت: زمانی که بستر و حریم رودخانه ها تعیین و مشخص شد، این مناطق در اختیار حاکمیت و دولت  قرار می گیرد، حال اگر مردم در این مناطق، اراضی کشاورزی یا ملک داشته باشند، وزارت نیرو مکلف به تملک این املاک و اراضی و ساماندهی آن خواهد بود.

شهرداری ها متولی اصلی مدیریت و ساماندهی بستر و حریم رودخانه ها در شهرها هستند

وی ادامه داد: در بحث حریم رودخانه ها در شهرها نیز قانون تأکید کرد که شهرداری ها متولی اصلی مدیریت و ساماندهی بستر و حریم رودخانه ها در شهرها هستند و این نهاد باید برای ساخت و ساز به افراد مجوز ارائه کند، البته طبق قانون، شهرداری در گام نهایی باید مجوز و تأیید وزارت نیرو را نیز دریافت کند.

وزارت نیرو و شهرداری ها در عدم ساماندهی حریم رودخانه ها مقصر محسوب می شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: حال با توجه به وضعیت شهرهای سیل زده مانند پلدختر و تخریب بخشی از منازل مسکونی در حریم این شهر، به نظر می رسد که هم شهرداری این شهرها و هم وزارت نیرو در عدم ساماندهی حریم رودخانه ها مقصر محسوب می شوند. البته نتیجه نهایی بعد از بررسی های بیشتر و کارشناسی اعلام خواهد شد.

موسوی بیوکی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات بررسی شده در نشست امروز کمیسیون عمران مجلس، عملکرد وزارت نیرو و سازمان هواشناسی در بحث پیش بینی وقوع باران و سیل در کشور بود، در این نشست مسئولان وزاتخانه و سازمان مربوطه گزارشی درباره اقدامات دستگاه های متبوعشان ارائه کرد و مقرر شد در نشست های آتی با حضور کارشناسان و هیأت علمی دانشگاه ها بررسی های بیشتری در این رابطه صورت گیرد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: همچنین در این نشست، موضوع وقوع سیل در شهر شیراز با حضور نماینده این شهر در مجلس و استاندار و شهردار فارس مورد رسیدگی قرار گرفت و مقرر شد که وزارت نیرو، استانداری، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی ظرف مدت یک هفته گزارش کاملی را با محوریت سوالات نمایندگان مجلس ارائه کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet