هدر موبایل
1398/01/27 14:16:43
سرویس اجتماعی
دیروز صورت گرفت:

برگزاری نخستین نشست فراکسیون تولید و اشتغال در سال 98 با هدف انسجام بخشی و ساماندهی اشتغال روستایی

نخستین نشست فراکسیون تولید و اشتغال حسب فرمایش و منویات مقام معظم رهبری در راستای ایجاد هماهنگی و انسجام بخشی میان دستگاه‌ها برای رونق تولید و اشتغال در سال۹۸ با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.
برگزاری نخستین نشست فراکسیون تولید و اشتغال در سال 98 با هدف انسجام بخشی و ساماندهی اشتغال روستایی نخستین نشست فراکسیون تولید و اشتغال حسب فرمایش و منویات مقام معظم رهبری در راستای ایجاد هماهنگی و انسجام بخشی میان دستگاه‌ها برای رونق تولید و اشتغال در سال98 با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201904106156948097.jpg برگزاری,نخستین,نشست,فراکسیون,تولید,و,اشتغال,در,سال,98,با,هدف,انسجام,بخشی,و,ساماندهی,اشتغال,روستایی Icana
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ نخستین نشست فراکسیون تولید و اشتغال حسب فرمایش و منویات مقام معظم رهبری در راستای ایجاد هماهنگی و انسجام بخشی میان دستگاه ها برای رونق تولید و اشتغال دیروز ( دوشنبه، 26 فروردین ماه ) با  حضور رئیس، تعدادی از اعضای هیات رئیسه فراکسیون  و مسئولانی از بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام، سازمان توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی برگزار شد.
 
کاتب:در قانون اشتغال روستایی باید اصلاحاتی انجام شود تا نگاه پول پاشی در آن اصلاح شود
 
 غلامرضا کاتب، رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی در این نشست با بیان اینکه دستگاه های اجرایی متولی امر اشتغال  باید مدل های اشتغال را سریع تر به ما ارائه کند، گفت: در قانون اشتغال روستایی باید اصلاحاتی انجام شود تا نگاه پول پاشی در آن اصلاح شود.

فراکسیون اشتغال

هدف ما انسجام بخشی و ساماندهی اشتغال روستایی است
 
رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف ما انسجام بخشی و ساماندهی اشتغال روستایی است، گفت: آنچه که فراکسیون تولید و اشتغال در سال 98 دنبال می کند موضوع انسجام بخشی و ساماندهی اشتغال زایی است که امروزه تعداد زیادی از نهادهای حاکمیتی درون کشور مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی حضرت امام، کمیته امداد، بهزیستی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کل کشور انجام می دهند از سویی متولیان بخش دولتی ما مانند معاونت محرومان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به اشتغال روستایی کمک می کنند و لازم است که ما رویکرد مناسبی برای این کار انجام دهیم که در این رویکرد بحث زنجیره تولید بسیار مهم است و حمایت های دولتی باید هدفمند و مشخص باشد و از سویی پرداخت پول نباشد که منجر به اشتغال نشود و همچنین افزایش مهارت و مهارت افزایی در درون این طرح ها باید مورد توجه قرار گیرد.
 
وی یادآور شود: برای این رویکرد و انسجام میان نهادها لازم است که در سال 98 تعدادی روستاهایی که می توان میان تمامی نهادها برای تولیدی که منجر به اشتغال می شود را تقسیم  و مشخص کنیم.
 
کاتب با بیان اینکه در ماده 27 قانون برنامه ششم تکالیف بسیار مهمی را برای دولت ایجاد کردیم به ویژه اینکه حداقل سالانه 5 هزار روستا را دولت شناسایی، توانمند و تقویت کند، افزود: لازمه اجرای تمامی این موارد نظارت مجلس است البته برای نظارت و کنترل این دستگاه ها باید مکاتبه کنیم و هر دستگاه هایی که تکلیف خود را انجام نداد با امضای تعدادی از نمایندگان از آنها بخواهیم در صحن علنی گزارش دهند.
 
اسکندری: وزارت تعاون برای سال ۹۸  دارای سه رویکرد اصلی است
 
در ادامه اسکندری، رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت:  برنامه های وزارت تعاون برای سال ۹۸  دارای سه رویکرد اصلی یعنی رویکرد تثبیت اشتغال،  ایجاد فرصت های شغلی و رویکرد حمایتی است.
 
 وی افزود: به طور معمول سالانه ۳۰ درصد ریزش نیروی کار داریم یعنی طی ۱۰ سال گذشته هر ساله اگر 10 واحد  اشتغال ایجاد کنیم 30 واحد ریزش داریم؛ اگر یک میلیون اشتغال ایجاد شود 300 هزار نفر ریزش داریم که البته بخشی از آن نیروی غیر رسمی است اما از لحاظ استاندارد اشتغال  در این رابطه عقب هستیم.
 
 اسکندری ادامه داد: در هدف گذاری سال جدید 150 هزار نفر را  برای تثبیت پیش بینی کردیم که808  هزار نفر برای ایجاد فرصت های  جدید و حمایتی  و  ۸۰ هزار نفر را که تقریبا 16 برنامه سه رویکرد مورد نظر را پوشش می دهد.
 
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: تنوع برنامه ها زیاد است و ظرفیت سازی و توجه به بسته های پر کشش در اشتغال بحث بسته های منتخب و  توانمندسازی و آموزش های مهارتی در برنامه ها قرار دارد.
 
 وی ادامه داد: برای کاهش هزینه برای کارفرما و مشوق ها  حفظ و صیانت برنامه هایی را در دستور کار داریم کارآفرینی مشاغل خانگی و ظرفیتی را نیز  برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور با توجه به توافق نامه ها  و ظرفیت های  پیش بینی شده است البته 16 برنامه این 3 رویکرد را  را پوشش می دهد و با توجه به شرایط  تحریم در این برنامه  لحاظ شده البته داریم چندین برنامه را اضافه می کنیم  و پنج بسته اختصاصی به طور خاص برای  تحریم ها پیش بینی کردیم که به ۱۶ برنامه اضافه می شود  یکی بسته  اشتغال مناطق مرزی به طور خاص است.
 
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: 16 استان مرزی همچنین استان فارس که از لحاظ جغرافیایی فعال مرزی نیست اما فعالیت‌های مرزی زیادی دارد یعنی 17 استان بسته اشتغال اقشار خاص  شامل  زندانیان، بهبود یافتگان، معلولان  و زنان سرپرست خانوار در حال تنظیم است همچنین بسته اشتغال دیگری که به شدت کار تخصصی بر روی آن انجام شده و نیاز  به حمایت خاصی دارد بسته اشتغال 100 شهرستان  محروم است که از این تعداد 14 یا ۱۵ مورد مربوطه به مواردی است که اخیراً در سیل آسیب جدی دیدند یعنی حدود 86 تا بود اما ما 14 یا 15 شهر را  اضافه کردیم.
 
 وی افزود: در  واقع نرخ بیکاری این 100 شهرستان بیش از یک و نیم برابر میانگین است و این بسته ها به این موضوع توجه دارد؛ کارگزار محور موضوع را پیش می بریم و به طور تقریبی ظرفیت ۲۴۰ هزار نفری اشتغال را در این بسته تنها برای شهرهای محروم پیش بینی می کنیم و  امیدواریم بتوان تیزی این  نرخ بیکاری را با اجرای این برنامه  رفع کرد.
 
 اسکندری ادامه داد:  طرح این موضوع را آماده کرده ایم و در این رابطه نیاز به حمایت جدی داریم ما این برنامه را سه ساله تنظیم کردیم و در سال اول به طور تقریبی شاید ۴۰ درصد از طرح را  اجرا کنیم و این مکمل خوبی برای بسته اشتغال مناطق مرزی  مرزی است البته بسته اشتغال دیگری در حال تدوین است بر این اساس ما تقریبا در کشور 10 هزار  واحد مصادره ای و متوقف داریم که نزدیک به  ۱۴ یا ۱۵ درصد آن به طور خاص در حوزه صنعتی است  و مابقی به دلایل مختلف یا مصادره ای بانک ها هستند یا  بر اساس انواع و اقسام مسائل قضایی متوقف شدند که چیزی  حدود سی هزار میلیارد تومان  ارزش این ۱۰ هزار واحد است و در کل کشور پراکنده هستند و  این بسته نیاز به الزامات قانونی دارد و  عدد بسیار درشتی  را در کشور فلج کرده اما قابل احیا است.
 
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادمه داد: البته برای بحث نظارت قبل از عید سامانه ناظر رونمایی شد که به طور کلی  مرکز فرماندهی کنترل است  و دبیرخانه شورای عالی اشتغال این  موضوع را پیگیری می‌کند.
 
جعفری: بانک های ما به هیچ وجه در فضای رونق و توسعه کسب و کار نیستند
 
 جعفری، مدیرعامل بنیاد برکت در ادامه  با انتقاد از اینکه بانک های ما به هیچ وجه در فضای رونق و توسعه کسب و کار نیستند،  گفت:  کسانی که  متولی  بسته اشتغال هستند انتظار دارند سیاست های بانکی در روستاها با فضاهای روستاها  و  ضرورت ها الزامات روستایی همخوانی داشته باشد اما متاسفانه  بانک ها و سیستم بانکی ما  و سیستمی که  می‌خواهد تامین منابع کند  تفکر  و رویکرد صرفا تجاری دارند  به عنوان مثال در  روستاها بانک ها ضامن کارمند رسمی و فیش حقوقی می‌خواهند برخی موارد یک معلم ضامن ۱۰۰ نفر شده است  بر اساس آمار، سوخت و ساز این وام ها یک درصد است  چرا چنین رویکردی اصلاح نمی شود.
 
وی ادامه داد:  در شهر افراد  وسیله ملکی و ارتباطات دارند اما در روستاها چنین چیزی وجود ندارد   بنابراین اگر می‌خواهیم رونق تولید را در روستا داشته باشیم  و  روستاییان در روستاها ماندگار شوند و شهرها توسعه پیدا نکنند باید اشتغال روستایی درست شود.
 
دولت و حاکمیت نباید وارد کار تصدی شوند
 
 مدیرعامل بنیاد برکت با بیان اینکه دولت و حاکمیت نباید وارد کار تصدی شوند،  ادامه داد:  برداشت من این است که نگاه دولت نسبت به ده تا 15 سال گذشته از نظر محتوایی تغییری نکرده  در این رابطه دولت  باید در روستاها تسهیل گر باشد و اگر به فکر رونق تولید است  در مقوله بازار کمک کند، مدل ارائه و اجازه دهد سامانه ها فراگیر شود حتی  اگر فردی دام واحد کوچک دارد آن را در توانمندی و به روز کردن  کارش کمک کنیم  دولت فکر می کند تنها با ارائه وام وظیفه اش تمام می شود.
 
برای رونق اشتغال در مناطق سیل زده 8 هزار طرح اشتغال زایی مازاد بر برنامه سالانه را در دستور کار داریم
 
 جعفری یادآور شد: ما در هیچ استانی بدون هماهنگی با دولت استانداری و فرمانداری ورود نمی‌کنیم  در رابطه با بحث بیمه طرح های اشتغال خودمان منابع مالی آن را پرداخت می کنیم تا اگر اتفاقی افتاد و طرح به نتیجه نرسید فرد متضرر نشود و منابع ما و بانک نیز به خطر نیفتد؛ در این رابطه برای رونق اشتغال در مناطق سیل زده 8 هزار طرح اشتغال زایی مازاد بر برنامه سالانه را در دستور کار داریم./
 
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet