هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مصری:

یکی از جدی‌ترین مشکلات تولید واردات کالاست

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: یکی از جدی ترین مشکلات تولید واردات کالاست که اختیار آن نیز با دولت است.
دوشنبه 26 فروردین 1398 ساعت 10:12
یکی از جدی‌ترین مشکلات تولید واردات کالاست عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: یکی از جدی ترین مشکلات تولید واردات کالاست که اختیار آن نیز با دولت است. https://cdn.icana.ir/d/019/201902105969159709.jpg یکی,از,جدی‌ترین,مشکلات,تولید,واردات,کالاست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، عبدالرضا مصری ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص زمان تصویب و ابلاغ طرح مجلس برای رونق تولید به دولت گفت: یکی از اشکالات عمده ما این است که مسئولان اجرایی برای امورات خودشان باید لایحه به مجلس بیاورند، اما دولت هیچ لایحه‌ای برای رونق تولید به مجلس ارائه نداده است.

وی افزود: مجلس باید به دنبال طرح باشد و اگر طرح ارائه شده از طرف مجلس حتی یک ریال بار مالی داشته باشد شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی چنین طرحی را رد می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه مشکل عمده و جدی ما به عدم ارائه لایحه از طرف دولت مربوط می شود، ادامه داد: در مجلس کمیسیون ویژه رفع موانع تولید برابر آیین نامه مرتباً امر اصلاح قوانین و تسهیل مقررات صورت می‌گیرد و چهارمین مصوبه این کمیسیون در صحن علنی مجلس در حال رسیدگی است.

مصری با بیان اینکه یکی از جدی ترین مشکلات تولید واردات کالاست که اختیار آن نیز با دولت است، توضیح داد: تولید دو مسئله دارد یکی اینکه باید مشکلات و موانع آن در داخل رفع شود و مورد دوم اینکه تولیدکننده پس ازسختی فراوان و تولید یک کالا با واردات کالای مشابه تولید داخل مواجه می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس به غیر از قانونگذاری اختیاری ندارد و در بعد نظارتی نیز مجلس می تواند با ابزار استیضاح، سوال از وزیر و نهایتا سوال از رییس جمهور بعد نظارتی را صورت دهد و این اختیار نظارتی به معنای دخالت در کار دولت نیست، لذا در اینجاست که مجری قانون باید با اراده و جدیت قوانین را به مرحله اجرا برساند.  

وی عنوان کرد: تولیدکننده بر اساس صادرات محصولاتی را تولید می کند، اما به صورت ناگهانی و شبانه اخبار اعلام می کند که صادرات این محصولات ممنوع است، به همین منوال هر روز در امر صادرات تصمیمات جدید اتخاذ می شود، یک روز ممنوعیت صادرات و روز دیگر صادرات آزاد می شود.

مصری گفت: با چنین تصمیم گیری های متغییر تولیدکننده نمی تواند برنامه ریزی کند، هر چند جلسات در کمیسیون به طور مرتب از اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف و کارشناسان حضور دارند و با رایزنی ها قوانین اصلاح می شود، اما همچنان تصمیمات یک شبه ادامه دارد و همین امر به تولیدکننده آسیب زیادی وارد می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه یکی از مشکلات تولیدکنندگان بدهی بانکی است که به صورت ربح مرکب محاسبه می شود، تصریح کرد: در کمیسیون برنامه و بودجه این موضوع اصلاح و در قانون گنجانده شد، اما در شورای نگهبان رد شد که مجدد در مجلس اصرار داشتیم که ربح مرکب باید حذف شود و برابر قانون به مجمع تشخیص فرستاده شد که این بار هم نظر مجلس رد شد، لذا ما علاقه مند به کمک به تولید هستیم اما بعضی موارد از اختیارات مجلس خارج است./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000