هدر موبایل
1388/07/12 17:21:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار با نخست وزیر سابق عراق:

تلاش برای ثبات عراق ریشه در اعتقادات اصولی ملت ایران دارد

**رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در استقرار دموکراسی و ثبات در عراق یک بازی سیاسی نیست، تاکید کرد: این موضع ریشه در اعتقادات اصولی اسلامی ملت مسلمان ایران دارد.

به گزارش خانه ملت، "ابراهیم جعفری"، رییس حزب اصلاح ملی و نخست وزیر سابق عراق بعدازظهر روز یک شنبه با دکتر "علی لاریجانی" دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در این دیدار با اظهار خرسندی از روند توسعه و تحکیم مناسبات دو کشور در عرصه‌های گوناگون تاکید کرد: اشتراکات دینی،‌ فرهنگی و تاریخی دو ملت پشتوانه مهمی برای تعمیق و ارتقاء روابط برادرانه فی‌مابین خواهد بود.

لاریجانی با بیان این‌که مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در مسائل مختلف منطقه بویژه عراق برخاسته از اعتقادات ریشه‌ای دینی ـ انقلابی نظام اسلامی است، تصریح کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در استقرار دموکراسی و ثبات در عراق یک بازی سیاسی نیست، بلکه ریشه در اعتقادات اصولی اسلامی ملت مسلمان ایران دارد.

وی با ترسیم چشم‌انداز تحولات آتی عراق بر ضرورت وحدت و انسجام گروه‌های ملی ـ اسلامی در این کشور برای تقویت روند سیاسی کنونی در عراق تاکید کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسائل مختلف منطقه از جمله عراق ـ لبنان فلسطین و افغانستان، تصریح کرد: مهم‌ترین مساله فعلی جهان اسلام مساله فلسطین است.

وی با بیان این‌که طرح‌های سازش ارمغانی برای ملت مظلوم فلسطین نخواهد آورد، خاطرنشان کرد: این طرح‌ها هیچ گاه حقوق پایمال شده ملت فلسطین را تامین نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش ابراهیم جعفری نخست وزیر سابق عراق نیز در این دیدار بر اهمیت مناسبات دو کشور در زمینه‌های گوناگون تاکید و تصریح کرد: سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره نقش موثری در استقرار امنیت و آرامش در عراق داشته است.

وی با قدردانی از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به ملت عراق در دوره‌های گوناگون گفت: این کمک‌ها سرمایه‌ای ارزنده برای تقویت و پیشبرد روابط برادرانه دو کشور در آینده خواهد بود.

جعفری همچنین با تاکید بر اهمیت تحکیم مناسبات مجالس ایران و عراق در پیشبرد روابط دوستانه فی‌مابین تصریح کرد: عراق نیازمند استفاده از تجارب جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های گوناگون به ویژه تجارب مجلس شورای اسلامی در امر قانون‌گذاری و نظارت می‌باشد.

وی دوستی دو ملت را بسیار عمیق و فراتر از روابط رسمی دولت‌ها دانست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet