هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
انارکی مطرح کرد:

خسارت 5 هزار میلیارد تومانی به کشاورزان در اثر سیل‌های اخیر

سرویس استان ها
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حدود 5 هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزان در اثر سیل وارد شده است که این رقم افزایش پیدا می‌کند، گفت: برای جبران خسارت های وارده به کشاورزان می توان علاوه بر کمک گرفتن از صندوق های بیمه ای از منابع صندوق توسعه ملی نیز استفاده کرد.
پنج‌شنبه 22 فروردین 1398 ساعت 10:40
خسارت 5 هزار میلیارد تومانی به کشاورزان در اثر سیل‌های اخیر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حدود 5 هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزان در اثر سیل وارد شده است که این رقم افزایش پیدا می‌کند، گفت: برای جبران خسارت های وارده به کشاورزان می توان علاوه بر کمک گرفتن از صندوق های بیمه ای از منابع صندوق توسعه ملی نیز استفاده کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201710100467965094.jpg خسارت,5,هزار,میلیارد,تومانی,به,کشاورزان,در,اثر,سیل‌های,اخیر Icana

احمد انارکی محمدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سیل‌های اخیر، گفت: اگرچه بلایای طبیعی ناگهانی و غیرقابل کنترل هستند اما پیش بینی و پیشگیری می تواند بسیاری از مشکلات را کنترل کند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه احداث سد راهکاری اساسی برای مقابله با بلایای طبیعی است اما کنترل ورودی و خروجی آن مهمتر است. در دنیا سیل با این حجم -که ده‌ها استان را درگیر کرد- معمولا خسارت‌های انسانی و مادی بسیاری به جا می‌گذارد اما این موضوع منکر این نیست که در ایران با انجام اقدامات مناسب می‌توانستیم از بروز بسیاری از خسارت‌ها جلوگیری کنیم.

وی اظهار کرد: در شیراز، خیابان شدن مسیل سیلاب تجربه تلخی را برجای گذاشت لذا بررسی تمامی مسیل های سیلابی در معرض خطر، بایستی در دستور کار قرار گیرد . 

در سیل گلستان عدم لایروبی مناسب بخشی از مشکل بود اما عدم حضوربه موقع مدیران استانی نیز بر حجم مشکلات افزود

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به دلایل بروز سیل در استان‌های کشور درهفته های اخیر، خاطرنشان کرد: در سیل گلستان عدم لایروبی مناسب بخشی از مشکل بود اما عدم حضوربه موقع مدیران استانی نیز بر حجم مشکلات افزود. بنابراین بازبینی مجدد سدها، سیل بندها، اسکان ضروری و اقدامات لازم برای مدیریت مناسب بحران، بایستی در دستور کار قرار گیرد .

تلف شدن بیش از 15 هزار دام در سیل‌های اخیر

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حدود 5 هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزان در اثر سیل وارد شده است که این رقم افزایش پیدا می کند، ادامه داد: این زیان حاصل خسارت به 700 هزار هکتار زمین زراعی و 90 هزار هکتار باغی است. تلف شدن بیش از 15 هزار دام نیز بسیار دردناک است و لزوم جبران خسارت های وارده را نشان می دهد .

انارکی با بیان اینکه تاکنون خسارت‌های ناشی از سیل به بیش از 12 هزار میلیارد رسیده است، تصریح کرد: برای جبران خسارت های وارده به کشاورزان می توان از صندوق های بیمه ای استفاده کرد.

وی با اشاره به راهکارهای لازم برای جبران خسارت های منازل مسکونی ،ابنیه، گفت: مازاد درامدهای نفتی می تواند کمک حال باشد . البته درخواست کمک های خارجی نیز یک عرف بین المللی است . اگر کمک های خارجی توانست از تحریم های امریکا عبور کند مورد استفاده قرار می گیرد و اگر تحریم ها مانعی برای کمک های بشر دوستانه بود فشار بر دولت امریکا رو به رشد خواهد گذاشت. بنابراین کمک های بین المللی می تواند در هر حالت به نفع کشور باشد .

عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شاید مهمترین نکته ای که فعلا مغفول مانده، جبران کمبودهای ناشی از نابود شدن محصولات کشاورزی است. بایستی پیش از اینکه این کمبودها موجبات افزایش قیمت ها را فراهم کند از طریق محدودیت صادرات یا انجام واردات محصولات مورد نیاز، از افزایش قیمت ها جلوگیری کرد .

ارزش بارندگی های اخیر بیش از 2میلیارد و 500 میلیون دلار است

وی بیان کرد: اگرچه ارزش بارندگی های اخیر بیش از 2میلیارد و 500 میلیون دلار است و در بلندمدت فواید این بارندگی ها بیش از خسارت ها است اما از دست رفتن جان هموطنان و تالمات وارده ناشی از بی خانمان شدن تعداد زیادی از ایرانیان قابل جبران نیست و همیشه داغ سیل بر سینه هامان خواهد ماند . 

انارکی گفت: با وجود ناهماهنگی های اولیه، یکی از برجسته ترین مسائلی که در سیل اخیر باعث دلگرمی بود ، حضور همه ادارات، سازمان ها ، نهادها ،ارگان‌ها به همراه نیروهای مردمی در کمک رسانی بود که با توصیه مقام معظم رهبری این تلاش‌ها دوچندان شد. باید با مدیریت مناسب، ضمن عبور از شرایط بحرانی اخیر، در جبران خسارت‌ها و کمبودها ، اهتمام ورزید.

عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیریت مناسب در توزیع اقلام مورد نیاز مردم در سیل اخیر به مشکلی اساسی تبدیل شد، خاطرنشان کرد: نظام توزیع در کشور مشکل اساسی دارد به همین دلیل عدم مدیریت مناسب بحران و عدم توزیع مناسب کمک‌ها باعث نارضایتی مردم  شده است در این بین دشمنان نیز به دنبال سواستفاده هستند به گونه‌ای که وزیر امورخارجه آمریکا به انتقاد از مدیریت در کشورمان برخواسته است این در حالی است که در 3 سال اخیر 3 هزار امریکایی در اثر سیل و توفان کشته شده اند و هزاران نفر پس از ماه‌ها بدون سرپناه هستند./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000