خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/07/13 15:39:00
سرویس صحن
نباید اذهان عمومی را مشوش کرد

عباسپور خبر جعلی بودن مدرک مسئولان را تکذیب کرد

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خبر زیر سوال رفتن مسئولان با بررسی مدارک تحصیلی آنها را تکذیب کرد.

علی عباسپور تهرانی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با تکذیب این خبر مبنی بر اینکه با بررسی مدارک تحصیلی، مدیران و مسئولان زیر سوال می‌روند، گفت: مدیران و مسئولان نیازی به مدرک تحصیلی ندارند. یک فرد با مدرک دیپلم هم می‌تواند وزیر یا رئیس جمهور شود.

وی افزود: البته مدارک نمایندگان مجلس طبق قانون که اخیرا به تصویب رسیده است باید در سطح کارشناسی ارشد باشد. افراد برای عضویت در هیات علمی دانشگاه‌ها نیز باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات اظهار داشت: اگر برای پستی مدرک تحصیلی لازم باشد باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد اما برای بسیاری از پست‌های مدیریتی در کشور مدرک لازم نیست.

وی گفت: البته یک اصل قابل پذیرش و منطقی این است که برای تصدی پست‌های مدیریتی در سطح بالا اگر فرد دارای مدرک تحصیلی بالا و مربوط به موضوع مدیریتی باشد بهتر است. اما اگر وزیر، مسئول یا مدیرکلی که در شرایط احراز آن پست که به مدرک نیز نیاز نداشته باشد می‌تواند متصدی آن پست شود.

نماینده تهران افزود: بحث ما این است که ممکن است مسئولی در رده بالا که به مدرک نیز نیازی ندارد خود را دارنده مدرکی اعلام کند که آن مدرک را دارا نیست. مانند مدرکی که برای وزیر سابق کشور پیش آمد.

وی تصریح کرد: در مورد مسئولینی که مدرک برای تصدی آن پست لازم باشد مقامات بالاتر باید دقت کنند، مانند شورای نگهبان که در تایید صلاحیت نمایندگان مجلس دقت می‌کند که آنها مدرکی حداقل فوق لیسانس را طبق قانون داشته باشند در هر وزارتخانه و یا دستگاهی مانند دانشگاه‌ها که احتیاج به مدرک تحصیلی باشد باید به آن توجه کنند.

عباسپور ادامه داد: در غیر اینصورت این مدارک جنبه توصیه‌ای دارد.

وی با اشاره به بررسی مدارک تحصیلی مسئولان توسط دولت نهم گفت: در دولت نهم قرار بود مدارک تحصیلی مسئولان از ابتدای انقلاب بررسی شود در حالی که بسیاری از مدیران در آن مقاطع از این سمت‌ها کنار رفته‌اند؛ بنابراین پیشنهاد کردیم این بررسی از سال 87 شروع شده و به سال‌های گذاشته ختم کنند.

عباسپور با تکذیب خبر منتشر شده از سوی برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر اینکه با بررسی مدارک تحصیلی مدارک بسیاری از مسئولان زیر سوال می‌رود، گفت: این موضوع طبق قانون مطبوعات پیگیری می‌شود.

وی افزود: تهیه مدارک شخصی غیرمعتبر در کشور به ندرت صورت می‌گیرد و تاکنون نیز هیچ گونه بررسی در این زمینه انجام نداده‌ایم و اطلاعی نداریم که براساس آن بخواهیم چنین مطلبی را اظهار کنیم. اما با توجه به سمتی که در دانشگاه دارم، در رسیدگی مدارک تحصیلی افرادی که می‌خواهند عضو هیات علمی شوند به ندرت شاهد اینگونه مدارک جعلی بودیم.

عباسپور اظهار داشت: پروسه تایید صلاحیت مدارک تحصیلی کاملا مشخص است و در این زمینه هیچ ابهامی وجود ندارد و خلاء قانونی هم نداریم. در داخل کشور اگر دانشگاه‌ها و آموزش عالی بخواهند مدارک غیرمعتبر صادر کنند با آنها برخورد شدید قانونی صورت می‌گیرد. مدارک خارج از کشور نیز حتی اگر از معتبرترین و معروفترین دانشگاه‌ها هم باشد باید به تایید وزارت علوم و بهداشت برسد.

وی گفت: دستگاهی که می‌خواهد افراد دارای مدارک خارجی را استخدام کنند باید تایید وزارت علوم را نیز دارا باشند. در صورت جعل این مدارک با آنان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به مدارک دانشگاه‌ هاوایی نیز اظهار داشت: در مقطعی این دانشگاه در کشور بدون مجوز فعالیت می‌کرد و مدارکی صادر کرده بود که با پیگیری‌های وزارت علوم و مجلس شورای اسلامی در دوره هفتم افرادی که این مدارک را صادر کرده بودند به دادگاه کشانده شدند و محکوم شدند و مجازات نیز در حال اعمال است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات تصریح کرد: در آن زمان نیز اعلام شد کسانی که هرگونه مدرکی از این دانشگاه گرفته باشند این مدارک بی اعتبار و فاقد تاییدیه وزارت علوم است.

وی گفت:‌ عدم دقت کارگزینی‌های سازمان‌ها و دستگاه‌ها در بررسی مدارک خارجی و اینکه مورد تایید وزارت علوم باشد ممکن است باعث ایجاد خلل در کشور شود البته این موضوع را به ندرت در کشور دیدیم و مدارک تحصیلی دارای اعتبار است و در مورد مدارک مسئولان کشور نیز قاعدتا اصل را در درستی و اصالت مدرک می‌گذاریم.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: نباید اذهان جامعه را نسبت به مدیریت و وضعیت علمی مدیریت متزلزل کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet