هدر موبایل
1388/07/13 17:23:00
سرویس اقتصادی
دور زدن قانون قابل قبول نیست

رجایی: دولت به قانون عمل نکرده است

** رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: عمل نکردن به قانون از سوی دولت به هیچ وجه قابل قبول نیست.

عباس رجایی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، از اجرایی نشدن مصوبه مجلس توسط دولت در مورد برابری تعرفه واردات محصولات کشاورزی با تعرفه خودرو انتقاد کرد و اظهار داشت: چرا دولت لایحه‌ای برای اصلاح مصوبه مجلس در خصوص برابری تعرفه محصولات کشاورزی با تعرفه خودرو به مجلس نمی‌دهد؟ اینکه قانون را دور بزند و اجرایی نکند به هیچ وجه قابل قبول نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: امروز یکی از مشکلاتی که در بخش کشاورزی داریم این است که بخش‌هایی از تولیدات کشاورزی ما به دلیل واردات دچار آسیب‌های جدی شده است.

رجایی با بیان اینکه تولید چغندر قند در کشور بیش از 50 درصد دچار آسیب شده است گفت: در عین حال کارخانجات قند و شکر به دلیل اینکه نمی‌توانند خود را تامین نمایند در وضعیتی قرار گرفته‌اند که یا تعطیل شده‌اند و یا نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند و کارخانجات مجاور آنها چغندر قند را از روستاییان می‌خرند و این مساله معضلات جدیدی را برای کشاورزان پیش آورده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه با اشاره به واردات بی‌رویه محصول پنبه به داخل کشور اظهار داشت: تولید پنبه در کشور با آسیب جدی و بحران روبرو است.

وی وضعیت بخش کشاورزی در دیگر محصولات از جمله برنج، ذرت، جو را نیز دچار مشکل دانست و گفت: در هنگام تصویب بودجه مقرر شد که در بند 40 ماده واحده تعرفه واردات اینگونه کالاها مطابق تعرفه خودرو تعریف شود وزارت بازرگانی مدعی است که این مصوبه مجلس قابل اجرا نیست، به دلیل اینکه زمانی که می‌گوییم واردات براساس تعرفه خودرو باشد مشمول مواد اولیه مورد نیاز بخش کشاورزی هم می‌شود به عنوان مثال شامل نهاده‌های بخش کشاورزی همانند کود، بذر و سم نیز شامل خواهد شد زیرا در مصوبه مجس استثنایی ایجاد نشده است.

نماینده اراک با بیان اینکه ممکن است دلیل وزارت بازرگانی برای اجرایی نشدن این مصوبه مجلس درست یا نادرست باشد گفت: اگر فرض بر این مساله باشد که این مطلب وجود داشته باشد و عملا ما نتوانیم این کار را اجرا نماییم دولت برای اینکه قانون را عملیاتی نماید می‌تواند لایحه‌ای دو فوریتی بیاورد و اصلاحیه‌ای از مجلس برای این موضوع بگیرد.

رجایی تصریح کرد: چرا دولت این کار را «لایحه دو فوریتی» انجام نمی‌دهد؟ اینکه عملا قانون را دور زده و اجرایی نشود به هیچ وجه قابل قبول نیست اگر اشکال دارد اشکال آن را رفع کنید.

رئیس کمیسیون کشاورزی اظهار داشت: معتقدیم که دولت در این زمینه حتما باید قانون را رعایت و اجرا نماید و اگر اشکالی در اجرای قانون دیده می‌شود اصلاحیه به مجلس بدهد و قانون را اصلاح کند.

رجایی در خصوص ملزم کردن دولت به اجرای مصوبه مجلس گفت: در هنگام رای اعتماد وزرای جدید جهاد کشاورزی و بازرگانی این بحث را با هر دو وزیر مطرح کردیم. وزیر جهاد کشاورزی اعتقاد به تعرفه موثر دارد و وزیر بازرگانی هم قول مساعد داد تا اصلاحاتی را در رابطه با مباحث تعرفه‌ها دنبال نماید و در جلسات کمیسیون نیز نتایج را عنوان نمایند.

وی گفت: ما امیدواریم که هر چه سریع‌تر این مساله اجرایی شود و ما نیز به نتایج لازم برسیم و قانون در کشور اجرایی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet