هدر موبایل
1398/02/07 14:33:21
سرویس اقتصادی
یوسفیان ملا:

سرمایه گذار خارجی آمادگی حضور در ایران را ندارد/مسئله سیاسی گره رشد اقتصادی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید ایران فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است اما به دلیل تحریم ها و مجازات ها سرمایه گذار خارجی آمادگی حضور در ایران را ندارد.
سرمایه گذار خارجی آمادگی حضور در ایران را ندارد/مسئله سیاسی گره رشد اقتصادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید ایران فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است اما به دلیل تحریم ها و مجازات ها سرمایه گذار خارجی آمادگی حضور در ایران را ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201903102039234046.jpg سرمایه,گذار,خارجی,آمادگی,حضور,در,ایران,را,ندارد/مسئله,سیاسی,گره,رشد,اقتصادی Icana

عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد از آمادگی ایران برای جذب 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی خبر داده است، گفت: ایران بیش از این اعداد و ارقام آمادگی جذب سرمایه گذاری خارجی را دارد اما مسئله این است که آیا سرمایه گذاران خارجی نیز خواهان حضور در ایران هستند یا خیر.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان داشت: در دولت برای جذب سرمایه از جمله فاینانس و اقدامات متقابل مصوبات بسیاری وجود دارد و در حال حاضر بیش از 5 هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که می توان با جذب سرمایه خارجی آنها را به اتمام رساند ولی باید دید سرمایه گذار خارجی تا چه اندازه آمادگی حضور در ایران را دارد.

چینی ها دست از پا درازتر از ایران رفتند

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به حضور برخی کشورها برای سرمایه گذاری در ایران، عنوان کرد: در گذشته شاهد حضور سرمایه گذارهای چینی در کشور بودیم که بعد از مدتی دست از پا دراز تر به کشورشان برگشتند و شاهد ضرر و زیان بسیاری ازسوی آنها به کشور بوده ایم.

وی ادامه داد: پروژه آزاد راه تهران- شمال را رصد کنید متوجه آسیب و ضرری که چینی ها به کشور زدند می شوید، به هر حال ایران فرصت های خوبی برای جذب سرمایه گذار دارد اما کشورها به دلیل تحریم ها و جرایم مالی سنگین از حضور در ایران سر باز می زنند.

حضور کمرنگ سرمایه گذاری خارجی در ایران​

یوسفیان ملا در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به حضور کمرنگ سرمایه گذارهای خارجی در ایران پیش از اعمال تحریم، اظهار  داشت: پیش از تحریم ها نیز سرمایه گذاری خاصی در ایران صورت نگرفت مگر پروژه هایی که پشت پرده آن مسئله سیاسی خوابیده بود یا نیاز واقعی آن کشور بود.

شرکت توتال

 

این نماینده مجلس گفت: به طور مثال حضور هندی ها در چابهار به دلیل نیاز هندی ها برای ارتباط با افغانستان و سایر کشورها بود و گرنه شاهد حضور سرمایه گذار خارجی در پروژه های پروژه های سد سازی، راه سازی، فرودگاهی و ریلی نبودیم.

وی در خصوص موانع جذب سرمایه گذاری خارجی اظهار داشت: با وجود اینکه در قانون سرمایه گذاری خارجی امتیازات زیادی به سرمایه گذار خارجی داده ایم اما به دلیل مجازات، تحریم ها و عدم جابجایی پول، سرمایه گذار خارجی مایل به حضور در ایران نیست.

نماینده مردم آمل در مجلس با بیان اینکه به دلیل مشکلات سیاسی و مجازات هایی که متاسفانه تحریم ها دارد کسی جرأت سرمایه گذاری در ایران را ندارد، گفت: سال گذشته شاهد رفت و آمد مستمر و مرتب شرکت توتال بودیم اما با اعمال تحریم ها از ایران رفت، از سوی دیگر شرکت های مادر وقتی نتوانند پول جابجا کنند و مجازات می شود، با وجود تمام امتیازاتی که قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام برای سرمایه گذاری خارجی در نظر گرفته  به ایران نمی آیند.

مسئله سیاسی گره رشد اقتصادی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس بیان داشت: اگر مسائل سیاسی علیه ایران برطرف شود سرمایه گذار خارجی خواهان حضور در کشور هستند چرا که ما همواره کشور ثروتمندی هستیم و سرمایه گذار نگران بازده سرمایه خود نیست اما زمانی که سرمایه گذاری با حضور در ایران بین 5 یا 10 میلیارد دلار جریمه می شود مسلما فکر سرمایه گذاری در کشور ما را از ذهن بیرون می کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet