خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1398/02/09 23:55:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سعیدی تشریح کرد:

آخرین وضعیت طرح تعالی جمعیت در مجلس شورای اسلامی

سعیدی با بیان این‌که طرح تعالی جمعیت در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، افزود: بخشی از مفاد طرح بررسی شده اما بخش‌هایی از آن مانده که می‌توانیم از نظر فکری از تجربیات و اطلاعات جهاددانشگاهی استفاده کنیم و همچنین یک سری تبصره و مفادی باید بدان اضافه شود تا دولت مکلف به تأمین بخشی از هزینه‌های درمان ناباروری شده و حمایت‌های مالی و بیمه‌ای برای متقاضیان درمان ناباروری ارئه دهد.
آخرین وضعیت طرح تعالی جمعیت در مجلس شورای اسلامی سعیدی با بیان این‌که طرح تعالی جمعیت در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، افزود: بخشی از مفاد طرح بررسی شده اما بخش‌هایی از آن مانده که می‌توانیم از نظر فکری از تجربیات و اطلاعات جهاددانشگاهی استفاده کنیم و همچنین یک سری تبصره و مفادی باید بدان اضافه شود تا دولت مکلف به تأمین بخشی از هزینه‌های درمان ناباروری شده و حمایت‌های مالی و بیمه‌ای برای متقاضیان درمان ناباروری ارئه دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902100865978440.jpg آخرین,وضعیت,طرح,تعالی,جمعیت,در,مجلس,شورای,اسلامی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی از مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی تبریز بازدید کرده و در جریان خدمات و تجهیزات و همچنین چالش‌های این مرکز درمانی قرار گرفت.

وی در این بازدید اظهار کرد: اقدامات جهاددانشگاهی استان در حوزه درمان ناباروری بسیار قابل تقدیر بوده و این مجموعه حرکتی جهادی و روبه جلو در این رابطه دارد.

وی با بیان این‌که جهاددانشگاهی با جهاد علمی طی ۴۰ سال منشأ خدمات بسیاری بوده است، افزود: باید برای کمک و حمایت از این مجموعه همه دست به دست هم دهیم، البته این مجموعه در مقابل کمبود امکانات متوقف نشده و فعالیت‌هایش را در مرکز درمان ناباروی، مجاهدانه پیش می‌برد، از این‌رو بسیاری از دستگاه‌ها باید از این مرکز درس گرفته و بدانند که محدویت امکانات مانع فعالیت نمی‌شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در ادامه به هزینه‌های درمان ناباروی در کشور اشاره کرد و گفت: مردم مطالباتی در این رابطه دارند و حتی برخی مطرح می‌کنند اگر هزینه‌های درمان ناباروری خانواده تأمین نشود، زندگی‌شان دچار فروپاشی خواهد شد، از این رو توجه به این حوزه بسیار ضروری است.

وی با بیان این‌که "خانواده" در جمهوری اسلامی ایران یکی از ارکان مهم جامعه است، افزود: برای تقویت پایه‌های این رکن باید در حوزه درمان ناباروری هزینه کنیم، البته هزینه در این حوزه به مثابه سرمایه گذاری است و فواید بسیاری برای جامعه دارد.

سعیدی با بیان این‌که طرح تعالی جمعیت در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، افزود: بخشی از مفاد طرح بررسی شده اما بخش‌هایی از آن مانده که می‌توانیم از نظر فکری از تجربیات و اطلاعات جهاددانشگاهی استفاده کنیم و همچنین یک سری تبصره و مفادی باید بدان اضافه شود تا دولت مکلف به تأمین بخشی از هزینه‌های درمان ناباروری شده و حمایت‌های مالی و بیمه‌ای برای متقاضیان درمان ناباروری ارئه دهد.

وی با بیان این‌که آموزش و فرهنگ‌سازی نیز در این رابطه اهمیت دارد، چرا که رابطه معناداری بین افزایش سن ازدواج و ناباروری وجود دارد، گفت: آمار  ناباروری در کشور قابل تأمل بوده و باید با برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی این میزان را به حداقل برسانیم. تمام دستگاه‌های متولی نیز باید مکلف به فعالیت در این رابطه شده و این موضوع باید در نظام آموزش کشور جای گرفته و همچنین بحث‌های مشاوره‌ای برای جوانان در خصوص سن مناسب ازدواج باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای تشویق جوانان به ازدواج اخیراً مصوبه‌ای با ۴۰ ماده در مجلس بررسی شد که یک مورد آن ارائه مشوق به جوانانی که زیر ۲۲ سال (دختران) و زیر ۲۴ سال (پسران) ازدواج می‌کنند، بود.

وی افزود: در این رابطه بحث کارشناسی بسیاری در مجلس شد؛ برخی هم این موضوع را تشویق به کودک همسری تعبیر کردند، در حالی که در قانون ما ازدواج برای افراد نابالغ و دختران زیر ۱۵ سال ممنوع است.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که وضعیت رشد جمعیتی در کشور نامناسب است، گفت: برخی کارشناسان مطرح کردند که ایران در ده سال آینده پیرترین کشور جهان خواهد بود، از این‌رو باید تدابیری در این خصوص اندیشیده شود.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان نیز در این بازدید اظهار کرد: در دهه ۸۰ که مؤسسه رویان به عرصه آمد، ما نیز برای راه‌اندازی چنین مجموعه‌ای در استان تلاش کردیم تا به شهروندان خود این خدمات را ارائه دهیم، چرا که بسیاری از مردم استان جهت دریافت خدمات به تهران مراجعه می‌کردند.

وی با بیان این‌که میزان ناباروری در جهان ۱۵ درصد بوده اما در کشور ما ۲۲ درصد است، افزود: در استان نیز هرچند مطالعاتی در این رابطه انجام نشده اما با توجه به تراکم جمعیتی شمالغرب، احتمال می‌دهیم حداقل میزان ناباروری ۲۲ درصد باشد.

 

وی بالارفتن سن ازدواج را یکی از پارامترهای دخیل در ناباروری عنوان کرد و گفت: کودک همسری به ازدواج و بارداری زیر ۱۵ سال اطلاق می‌شود و تشویق جوانان به ازدواج از سن ۱۸ سال به بعد مناسب بوده و کودک همسری محسوب نمی‌شود.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان در ادامه به وضعیت رشد جمعیتی کشور اشاره کرد و گفت: این حوزه دارای وضعیت مناسبی نیست و باید فکری در این رابطه شود.

وی در ادامه به تکنیک‌های درمان ناباروری اشاره کرد و افزود: امروزه افراد خواهان استفاده از روش‌های نوین درمان ناباروری زیاد شده است، البته تعدادی از زوجین با یک دوره درمان به نتیجه نمی‌رسند و دو الی سه بار پروسه درمان را طی کرده و در این رابطه نیز متحمل هزینه‌هایی می‌شوند، چرا که درمان ناباروری پوشش بیمه‌ای بسیار پایینی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای برخی زوجین نیز که با روش‌های عادی امکان بارداری ندارند، از طریق اهدا جنین و اجاره رحم به صاحب فرزند شدن آنها کمک می‌کنیم؛ در این رابطه یک سری مسائل قانونی و حقوقی وجود دارد که از طریق دادگاه خانواده مجوزهای لازم را دریافت می‌کنیم. اما هنوز در قسمتی از این موضوع خلأ قانونی وجود داشته و ما فعلاً این مباحث را بر اساس فتاوای موجود پیش می‌بریم.

محسنی با بیان این‌که بخشی از علل عدم موفقیت روش‌های درمان ناباروی از ناهنجاری ژنتیکی جنین‌ها نشأت می‌گرفت، گفت: در سال ۹۷ مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی را مجهز به سیستمی کردیم که ژنتیک جنین را بررسی می‌کند.

وی در ادامه تاکید کرد: مراکز درمان ناباروری به هر میزان که از حیث امکانات و تجهیزات پیشرفته‌تر شوند، شانس موفقیت درمان نیز در این مراکز بالا می‌رود.

وی در ادامه افزود: مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی تبریز از سال ۹۰ شروع به کار کرده و دارای کادر تخصصی مجرب در سطوح مختلف است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان اظهار کرد: در سال ۹۷ نزدیک ۱۸ هزار زوج از مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی خدمات دریافت کرده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که در شمالغرب کشور مرکز تشخیص و درمان سرطان سینه وجود ندارد، افزود: یک نفر از هر هشت خانم در معرض ابتلاء به سرطان سینه قرار دارند؛ میزان شیوع این بیماری نیز در دنیا بالای ۵۵ سال بوده اما در ایران بین ۴۰ تا ۴۵ سال است که با توجه به اینکه این بیماری در سن پایین گریبان مادران خانواده را می‌گیرد مقابله با ان بسیار اهمیت دارد.

به گزارش ایسنا وی با اشاره به اهمیت پرداختن به این حوزه تاکید کرد: جهاددانشگاهی استان مطالعاتی در این رابطه انجام داده تا مجموعه‌ای در استان در خصوص پیشگیری و درمان سرطان پستان راه‌اندازی کند، البته بخشی از تجهیزات هم خریداری شده که به تکمیل نیازمند است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet