خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/14 13:23:00
سرویس صحن
اولیاء در نطق میان دستور:

دولت در اجرای اصل 44 شفاف‌تر عمل کند

**نماینده مردم یزد و صدوق درمجلس شورای اسلامی از دولت خواست در اجرای اجرای قانون سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی شفاف‌تر عمل کند.

"علی اکبر اولیاء" ‌ناطق میان دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه با بیان اینکه مجلس در نگاه قانون اساسی، فرمایشات حضرت امام و مقام معظم رهبری جایگاه ممتازی داشته و دارد، گفت: بر ما بوده و هست که مستمراً به ارزیابی کار خویش بپردازیم و برای تاثیرگذاری تا آنجا که حق آنست و مردم انتظار دارند تلاش نماییم.

وی ادامه داد: این تلاشها معطوف به مدیریت عوامل بیرونی و نیز درونی از جهت ارتقای اثربخشی و کارایی مجلس خواهد بود.

اولیا با بیان اینکه گمان دارم که خروجی کار مجلس با این ظرفیت بزرگ تا حد مطلوب و ایده‌آلها فاصله نسبتاً زیادی دارد، خاطرنشان کرد: تردید ندارم همه دوستان این مطلب را تصدیق می فرمایند.

وی یاداور شد: البته این تکلیف بر ماست که فارغ از سلیقه های سیاسی و تفاوت در دیدگاهها بدین امر اهتمام کنیم و با تذکر مستمر و همفکری، مجلس را در جایگاهی که در شأن آن است قرار دهیم.

نماینده مردم یزد و صدوق با اشاره به حوادث بعد از انتخابات، اظهار داشت: بعد از سخنان قطع شده جناب آقای ابوترابی و گزارش کوتاه و اولیه جناب آقای نادران و با گذشت بیش از سه ماه گزارش جدی و جامعی به مجلس ارائه نشده است.

وی تاکید کرد: اگر مجلس در جریان این امور نباشد نباید افت سرمایه اجتماعی و رواج شایعات و معرکه گردانی رسانه های خارجی و ضد انقلاب را غیرطبیعی بدانیم.

اولیا متذکر شد: انتظار این بوده و هست که به درخواست های تحقیق و تفحص و نیز سوال‌های مطرح شده سریع‌تر پاسخ داده شود و کمیته های تعیین شده از سوی رییس مجلس و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نتیجه کار خود را ارائه نمایند.

وی افزود: مجلس نیز باید با اتخاذ تصمیم و تاثیرگذاری لازم نشان دهد که بحق ملجأ سوالها و شکایات آحاد مردم است. در اینجا از ریاست محترم قوه قضائیه و دادستان محترم جدید تهران که بعضی از اشتباهات و اقدامات گذشته را متوقف کرده اند تشکر و قدردانی می نمایم.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با یادآور شدن اینکه زمان ارائه و تقدیم لایحه برنامه پنجم سپری شده است، تصریح کرد: سوال اینست که چگونه می توانیم همزمان لایحه برنامه و بودجه را بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه در سالهای گذشته تنها یک بار بودجه بدون برنامه داشته‌ایم، یادآور شد: (در آن سال) آثار نامطلوب کمترین رشد اقتصادی و بدنبال آن بیشترین نرخ تورم را شاهد بودیم.

وی با اظهار اینکه در مورد اجرای برنامه چهارم هم حرف‌های زیادی هست ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک با درخواست تحقیق و تفحص و ارائه گزارش کمیسیون برنامه و بودجه مورد توجه نمایندگان قرار گیرد.

علی اکبر اولیاء در ادامه نطق خود اظهار داشت: در سال گذشته و نیز در سالجاری الزام‌های قانون بودجه درخصوص واردات فرآورده های نفتی نادیده گرفته شد.

وی ادامه داد: معلوم نیست با این اراده چگونه می خواهیم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را اجرا کنیم.

اولیا با بیان اینکه در اینجا مسئله اصلی مسئله تضعیف قانون و بی خاصیت شدن زحمات مجلس است، تاکید کرد: انتظار این بود دولت بجای نقض قانون عذر و پیشنهادهای اصلاحی خود را ارائه کند تا در صورت لزوم قانون اصلاح شود نه آنکه قانون شکنی باب شود و مشکلات از طریق دیوان محاسبات رسیدگی شود.

وی متذکر شد: در مورد نقض آشکار بعضی قوانین دیگر هم موارد دیگری هم هست که به کمیسیون اصل 90 گزارش شده و فعلاً جای طرح آن نیست.

نماینده یزد و صدوق با گلایه از تعدادی از همکاران خود که بعضاً تحمل هیچ نظر مخالفی را ندارند، خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه مسلمان‌ها و مخصوصاً نمایندگان مجلس است؛ نپسندیم که فقط تعریف و تمجید و مداحی در مجلس مجاز و باب می‌باشد.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشست: در بعد عوامل داخلی مجلس به نظر می رسد وظایف جنبی و حاشیه ای نمایندگان به وظایف اصلی قانون گذاری و نظارت سایه افکنده است.

وی با بیان اینکه میزان مشارکت در رای گیری و مشکلاتی که گهگاه مثل امروز پیش می آید نشان دهنده غلبه سایر اشتغالات نمایندگان است، یادآور شد: مجلس باید ظرفیت قانون گذاری خود را برای تصویب قوانین جدید و اصلاح و به روز رسانی قوانین قدیم و مخصوصاً قوانین پایه افزایش دهد.

اولیا همچنین گفت: در بعد نظارتی نیز ضروری است ضمانت اجرایی ابزارهای نظارتی نمایندگان و مجلس افزایش یابد.

وی تاکید کرد: اصلاح آیین نامه و قانون برای اقدام به پاسخگویی دستگاه‌ها به تذکرات نمایندگان و کار آمد شدن ابزار نظارتی سوال مورد انتظار جدی از هیات رئیسه مجلس و روسای کمیسیونهاست.

وی همچنین متذکر شد: قبلاً هم به رییس مجلس این اخطار قانون اساسی را داده‌ام که مهلت 10 روزه پاسخگویی به سوال‌های نمایندگان به هیچ وجه رعایت نمی شود و بعضاً رسیدگی به سوالها‌ آنقدر طول می کشد که با وارد شدن خساراتی دیگر پیگیری آن فایده‌ ای ندارد.

نماینده مردم یزد و صدوق در بخش پایانی نطق خود به چالشهایی که بخش تولید از نظر قوانین و مقررات، فضای کسب و کار و عدم پشتیبانی سیستم بانکی در کشور با آنهاروبروست اشاره و خاطرنشان ساخت: تا آنجا که درآمدهای نفتی اجازه دهد می‌توان با واردات بصورت کوتاه مدت و مسکّن مسئله را حل کرد ولی باید تبعات تعطیلی کارخانجات و واحدهای تولیدی از جمله کشاورزی و مواد غذایی را هم باید پذیرفت.

وی تاکید کرد: در مورد اجرای قانون سیاست‌های اجرایی اصل 44 از دولت انتظار می‌رود که شفافتر عمل کند.

اولیاء با بیان اینکه هر چند ابهامات موجود در واگذاری سهام مخابرات از طریق قانونی دنبال خواهد شد گفت:نباید پیامدهای اجتماعی این ابهامها و بی اعتمادی و بی رغبتی بخش خصوصی و تصادفی برای ورود به این بحث نادیده گرفت.

وی همچنین از رییس مجلس خواست زمینه گزارش دهی نمایندگان ناظر در شوراهای مختلف به مجلس را فراهم نماید.

این نماینده مجلس با اشاره به پاره ای انتقادهای ریز و درشت از صدا و سیما از برنامه‌ها و اخبار مربوط به انتخابات تا پخش گزارش اخیر از انتقال خون یزد، از نمایندگان قوای قضاییه و مقننه خواست بصورت جدی‌تری وظیفه نظارتی را بر صدا و سیما اعمال نمایند.

نماینده مردم یزد و صدوق از مصوبات اجرا نشده سفرهای استانی به عنوان ترجیع بند همه نطق‌ها یاد کرد و گفت نمی دانم با پایان گرفتن انتخابات و انحلال معاونت اجرایی می‌توان امیدی به تحقق وعده‌های داده شده داشت یا خیر!

وی از مدیریت استان یزد به خاطر کم توجهی به نیازها و مشکلات مرکز استان و عدم پاسخگویی مسئولان اداری گلایه کرد.

علی اکبر اولیاء در پایان با بیان اینکه در حال حاضر حوزه انتخابیه یزد و صدوق با 600 هزار نفر جمعیت معائل60 درصد جمعیت استان تنها یک نماینده دارد، اضافه شدن یک نماینده دیگر به این حوزه انتخابیه را خواستار شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet