هدر موبایل
1398/02/22 12:47:19
سرویس اجتماعی
عابدی تاکیدکرد:

تسریع روند اجرای پروژه ملی جمعیت در گروی تحقق پوشش بیمه‌ای خدمات مامایی

رئیس جمعیت مامایی ایران، از بی‌توجهی مسئولان نسبت به پوشش بیمه‌ای خدمات مامایی انتقادکرد و افزود: اجرای پروژه ملی جمعیت که ماماها نقش کلیدی در تحقق مفاد آن را دارند در گروی حمایت بیمه‌ها از خدمات این بخش است.
تسریع روند اجرای پروژه ملی جمعیت در گروی تحقق پوشش بیمه‌ای خدمات مامایی رئیس جمعیت مامایی ایران، از بی‌توجهی مسئولان نسبت به پوشش بیمه‌ای خدمات مامایی انتقادکرد و افزود: اجرای پروژه ملی جمعیت که ماماها نقش کلیدی در تحقق مفاد آن را دارند در گروی حمایت بیمه‌ها از خدمات این بخش است. https://cdn.icana.ir/d/019/201905105538776658.jpg تسریع,روند,اجرای,پروژه,ملی,جمعیت,در,گروی,تحقق,پوشش,بیمه‌ای,خدمات,مامایی Icana

زهرا عابدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان نسبت به ضرورت ارائه خدمات بیمه به بخش مامایی، گفت: نظام سلامت چند هدف مهم اعم از عدالت محوری، ارتقای سطح کیفیت خدمات، کاهش پرداختی از جیب بیمه‌‎شدگان و گسترش نظام ارجاع را در دستورکار دارد که باید در تمام بخش‌های آن اعمال شود.

22 سال انتظار جامعه مامایی برای بهره‌مندی از خدمات بیمه

وی ادامه داد: متاسفانه خدمات گروه مامایی تحت پوشش بیمه پایه نیست و بیش از 22 سال است که در انتظار تحقق این مهم هستیم، چرا که از سال 76 که ماماها عضو سازمان نظام پزشکی شده‌اند، قرار بود که خدمات این بخش تحت پوشش بیمه پایه قرار گیرد.

عابدی افزود: هم‌اکنون اگر مراقبت بارداری توسط متخصصان زنان و زایمان انجام شود از خدمات بیمه بهره‌مند می‌شود، اما چنانچه این خدمات توسط جامعه مامایی ارائه شود، خدمات بیمه بدان تعلق نمی‌گیرد.

وی در بیان مشکلات ناشی از این موضوع تاکید کرد: این امر غیرقابل انکاری است که در تمام شهرهای کشور متخصص زنان و زایمان وجود ندارد، اما ماماها در سراسر کشور به ویژه در مناطق محروم و کم‌ برخوردار به ارائه خدمات می‌پردازند، بنابراین خدمات این بخش باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

چرا قانون برای پوشش بیمه خدمات مامایی اجرا نشد؟

عابدی تصریح کرد: در اساسنامه بیمه سلامت هم آمده که خدمات مامایی باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد، همچنین در بند ج ماده 70 قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده است که بر اساس آخرین شرح وظایف ابلاغی تمام گروه‌ها باید از بسته خدمات مورد تعهد صندوق‌های بیمه پایه چه شمول و چه سطح خدمات بهره‌مند شوند.

وی عنوان کرد: مامایی تنها گروهی است که به یک قشر مهم که در افزایش نرخ باروری موثر هستند، خدمات ارائه می‌دهد و اگر مشکل آنها در حوزه بیمه نیز حل شود، می‌توانند در نقشی چند وجهی در حوزه سلامت به ارائه خدمات بپردازند.

عابدی اظهار کرد: هم‌اکنون برای انجام یک آزمایش غربالگری باید بیش از چهارصد هزار تومان هزینه شود و چون خدمات بیمه به این بخش تعلق نمی‌گیرد، بسیاری از افرادی که از قشر کم درآمد هستند از پرداخت هزینه‌های مرتبط با باروری انصراف می‌دهند و این موضوعی است که دولت و بیمه سلامت باید بدان توجه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که دو چالش مهم اعم از اشتغال و بهره‌مندی از خدمات بیمه پایه که پیش‌روی ماماها قرار دارد به هم مرتبط هستند و بی‌توجهی به آنها هم افزایش پرداختی از جیب مردم و هم کاهش تمایل آنها برای باروری را در پی خواهد داشت.

رئیس جمعیت مامایی ایران، یادآورشد: وزارت بهداشت به جامعه مامایی وعده داده است که تا پایان امسال خدمات این بخش نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرد که امیدواریم این مهم در جهت ارتقای سطح کیفیت خدمات این بخش محقق شود، ضمن اینکه اجرای پروژه ملی جمعیت که در دستورکار این وزارتخانه قرار دارد نیز در گروی توجه به این مهم است، چرا که ماماها نقش کلیدی در تحقق موارد مطروحه در آن را دارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet