خبرگزاری خانه ملت

آغاز امامت اما زمان (عج)
1398/02/23 10:59:52
سرویس فرهنگی
احمدی لاشکی با اشاره به چشم انداز افق 1404:

برخی از اهداف افق 1404 زودتر از موعد محقق شده است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در حوزه تولید علم و آموزش‌عالی به ویژه در بحث فناوری، پژوهش، کارهای تحقیقاتی و مقالات حتی زودتر از موعد به اهداف افق ۱۴۰۴ رسیدیم.
برخی از اهداف افق 1404 زودتر از موعد محقق شده است نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در حوزه تولید علم و آموزش‌عالی به ویژه در بحث فناوری، پژوهش، کارهای تحقیقاتی و مقالات حتی زودتر از موعد به اهداف افق 1404 رسیدیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201902106277743311.jpg برخی,از,اهداف,افق,1404,زودتر,از,موعد,محقق,شده,است Icana

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهداف جمهوری اسلامی در چشم انداز افق 1404 گفت: بحث چشم انداز افق 1404 در حوزه‌های مختلف است و نمی‌شود فقط یک جا را قضاوت کرد. ما در حوزه تولید علم و آموزش‌عالی به ویژه در بحث فناوری، پژوهش، کارهای تحقیقاتی و مقالات ISI، ISC، اسکوپوس به اهداف حتی زودتر از موعد نیز رسیدیم و در منطقه رتبه‌های اول یا دوم را کسب کردیم.

در صنعت دفاعی به اهدافی که مدنظر بود دست پیدا کردیم

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی افزود: در صنعت دفاعی نیز به اهدافی که مدنظر بود دست پیدا کردیم اما در برخی از حوزه‌ها به اهداف نرسیدیم و باید تعارف‌ها را کنار بگذاریم؛ به عنوان مثال در حوزه سلامت، امور بنیادی و انرژی عقب هستیم. در برخی قسمت‌ها راه‌هایی که باید می‌رفتیم را رفتیم  و در برخی جاها راه بسیاری داریم اما زمان کم است.

در حوزه تولید علم و آموزش‌عالی به ویژه در بحث فناوری، پژوهش، کارهای تحقیقاتی و مقالات ISI، ISC، اسکوپوس به اهداف حتی زودتر از موعد نیز رسیدیم و در منطقه رتبه‌های اول یا دوم را کسب کردیم

تحریم‌ها مانع رسیدن به برخی از اهداف می‌شود

وی ادامه داد: امیدوارم افرادی که در این حوزه‌ها نتوانستند کار را از پیش ببرند، به خود آمده و تلاششان را مضاعف کنند تا به چشم‌انداز مورد نظر در آن حوزه‌ها نیز برسیم. البته برخی از دستکاری‌های خارج از حوزه مثل تحریم‌ها از سوی آمریکا نیز بی‌تاثیر نیست و در واقع در ریلی که قرار گرفتیم نتوانستیم کارها را به درستی از پیش ببریم.

برای رسیدن به اهداف 1404 به تدابیر قوی‌تر و تلاش بیشتری نیاز است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه به برنامه و تدابیر قوی‌تری برای رسیدن به اهداف نیاز است، تصریح کرد: در مجموع می‌توان گفت که از چشم‌انداز ناراضی نیستم اما در برخی از حوزه‌ها راه بسیاری داریم که امیدوار هستم تا با تلاش بیشتر به آن برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که برای تحقق این امر قوای سه گانه باید چه تلاشی کنند، گفت: این بحث، بحث دولت نیست بلکه دولت را باید حکومت تلقی کرده و بحث را نظام ببینیم و به همین دلیل باید تمام ارکان نظام در کنار یکدیگر قرار گیرند. اگر امروز دولت را تضعیف کنم تا به نتیجه نرسد یا اینکه دولت، مجلس را در کار تقنینی بزند تا به نتیجه نرسد طبیعتا به نتیجه لازم نخواهیم رسید بنابراین یک اجماع بزرگی وجود دارد که سه قوه مورد نظر و دستگاه‌ها مثل نیروهای مسلح باید در کنار یکدیگر قرار گیرند و امکانات لازم را فراهم کنند تا به نتیجه برسیم و این شایسته‌تر است.

برای رسیدن به اهداف هماهنگی تمام دستگاه ها ضروری است

احمدی لاشکی اظهار داشت: امروز شورای عالی عتف یعنی شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری در کمیسیون توضیحاتی داد و از طرح‌های کلان پژوهشی فراوانی صحبت شد اما برخی از برنامه‌ها را رها کردیم به عنوان مثال دنبال این بودیم که هواپیمای 150 نفره تولید داخل را بسازیم اما به دلیل اینکه پول نداریم نیمه کاره مانده است؛ در بحث حوزه هوافضا قرار شد که ماهواره‌بر سیمرغ در حوزه مدار GEO که 36 هزار کیلومتر را بتواند طی کند، برود که نتوانستیم چراکه برای این کار پول نداشتیم.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: لازم است تا تمام دستگاه‌ها هزینه کنند و هماهنگی لازم را انجام دهند بنابراین چنانچه این اتفاق نظر وجود داشته باشد، به تمام اهداف خواهیم رسید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet