هدر موبایل
1398/02/22 15:31:57
سرویس اجتماعی
ساعی با تاکید بر تلاش نمایندگان زن مجلس مطرح کرد؛

گام بلند مجلس برای برگرداندن هویت به فرزندان مادران ایرانی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان را هدیه مجلس در جهت هویت‌بخشی به فرزندان مادران ایرانی و اعتباربخشی به جایگاه خانم‌‎های کشور دانست که بعد از دو سال تلاش پی در پی اعضای این کمیسیون محقق شد.
گام بلند مجلس برای برگرداندن هویت به فرزندان مادران ایرانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان را هدیه مجلس در جهت هویت‌بخشی به فرزندان مادران ایرانی و اعتباربخشی به جایگاه خانم‌‎های کشور دانست که بعد از دو سال تلاش پی در پی اعضای این کمیسیون محقق شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201810104623456886.jpg گام,بلند,مجلس,برای,برگرداندن,هویت,به,فرزندان,مادران,ایرانی Icana

زهرا ساعی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با ابراز خرسندی از تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی که به عنوان رئیس کمیته زنان، جوانان و خانواده از دو سال گذشته در جهت حفظ ملیت فرزندان مادران ایرانی به طور جدی روند بررسی آن را پیگیری کرده بود، گفت: این حقی بود که باید برای خانم‌های ایرانی قائل می‌شدیم، چرا که مدت زمان طولانی فرزندانی که دارای مادران ایرانی بودند، بلاتکلیف مانده بودند و سال‌ها این لایحه در حال رفت و آمد بین کمیسیون‌های مختلف بود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه تاکنون به دلایل مختلفی این لایحه در صحن رد شده بود، بنابراین جلسات مختلفی را برای رفع ایرادهای بیان شده با مسئولان دستگاه‌های اجرایی مربوطه اعم از وزارتخانه‌های اطلاعات و کشور و تعدادی از حقوقدانان برگزار کردیم.

وی تصریح کرد: در این جلسات به این نکته اشاره کردیم که در تمام دنیا ملاک اعطای تابعیت به فرزندانی که پدر خارجی دارند یا از طریق خاک یا خون صورت می‌گیرد، بنابراین باید یکی از این موارد را برای رفع مشکل این فرزندان در نظر می‌گرفتیم که بنده معتقد بودم در این مورد نباید تفاوتی بین فرزندانی که در ایران یا خارج از کشور زندگی می‌کنند، وجود داشته باشد.

ساعی خاطرنشان کرد: بسیاری از فرزندان این مادران برغم اینکه به سن بلوغ رسیده و حتی تشکیل زندگی داده و دارای فرزند شده‌اند، به دلیل نداشتن اوراق هویت با مشکلاتی در زمینه ازدواج یا آموزش خود و فرزندانشان مواجه بودند و زندگی آنها به سختی می‌گذشت، کما اینکه تعداد زیادی از مادران آنها به طور مکرر برای رفع این مشکل به ما مراجعه می‌کردند.

تصویب این قانون ارزش و اهمیت جایگاه مادران ایرانی در کشور را متجلی کرد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه با تصویب این قانون ارزش و اهمیت جایگاه مادران ایرانی در کشور متجلی شد، یادآور شد: تصویب این قانون نویدبخش این است که در کشور برای جایگاه زن ایرانی اهمیت خاصی قائل هستیم، ضمن اینکه در سطح بین‌المللی نیز باعث تغییر دیدگاه نسبت به ایران می‌شود و شائبه‌هایی که در مورد ممانعت از هویت‌بخشی به فرزندان مادران ایرانی که دارای همسر خارجی بوده‌اند، ایجاد شده بود، رفع می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: این هدیه‌ای از فراکسیون زنان و کمیسیون‌های اجتماعی و قضایی و حقوقی مجلس به مادران ایرانی بود که در پی دو سال تلاش پی در پی نمایندگان محقق شد./

 پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet